Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Buca'da kongreye 1 kala...

5 Aralık 2015 Cumartesi 00:00 Güncelleme : 5 Aralık 2015 Cumartesi 00:00

İzmir’in tarihi kültürel zenginlikleriyle tanınmış, Avrupa’nın levantenlerine ev sahipliği yapmış, Kızılçullu Köy Enstitüsü gibi Cumhuriyet tarihimizin yüz akı eğitmenlerimizi yetiştiren bir okulu bağrında barındırmış; günümüzde ise siyasi dinamizmin en hızlı, en yoğun yaşandığı ilçemiz.

Geçmişinin bunca renkli olması mı, yetiştirdiği değerlerin her türlü üretim için değişik düşüncelere sahip olması mı Buca’daki dinamizmin nedeni, bilemiyorum.

Ama şu gerçek var ki Buca’daki tüm partilerin seçimleri rengârenk sahnelerin yaşanmasına neden oluyor, tüm partilere ayrı bir heyecan katıyor.

CHP’nin seçimleri ise tüm partilerden çok daha farklı, çok daha heyecanlı, çok daha hırslı, çok daha birikimli bir havada gerçekleşiyor.

Her zaman muhakkak dört-beş aday sahneye çıkıyor; kulisler, toplantılar partiye müthiş bir hareket kazandırıyor.

Sonuçta kim kazanırsa kazansın, parti kısa bir süreliğine de olsa kazanan ekibin çevresinde birleşiyor, yeni bir seçim heyecanı başlayıncaya dek.

Buca Pazar günü yeni bir seçime hazırlanıyor.

Eski Başkan Bektaş Gül’e acil şifalar dileyerek başlayalım yeni adaylarımız hakkındaki düşüncelerimize.

Her zaman olduğu gibi başlangıçta ismi dillendirilen başkan aday sayısı yedi sekiz civarında olsa dahi geçen günlerle birlikte bu sayı üçe dek düştü.

Kongre gününe büyük ihtimalle iki aday kalacak ama bugün herkesin bildiği üç aday var çalışma yapan.

Güngör Kaya, Ercan Geçgel ve Çağdaş Kaya.

Her üç adayın artı ve eksileri elbette var. Ama sonuç olarak Buca örgütü bu üç adaydan biri ve onun ekibi ile seçimlere hazırlanacak.

Adaylar belli ama destekçilerin bir kısmı adayla birlikte görülüyor, bir kısmı tavırları ve konuşmaları ile kimi desteklediklerini belli ediyor, bir kısmı ise bize gelen haberlerden iddialardan çıkardıklarımız.

Adaylara ve onları destekleyenlere şöyle bir göz atalım.

ERCAN GEÇGEL:

Beyefendi, birikimli bir aday. CHP içinde, Buca’daki işadamları gerekse Bucaspor camiası içerisinde çalışmalarıyla göz doldurmuş ama AK Parti geçmişi onun en büyük handikapı.

Geçgel’in yanında eski bir başkan ve birkaç Belediye Meclisi üyesi olduğu da söyleniyor.

Birikimi ve efendiliği onu öne çıkarsa da, geçmiş dönemde birlikte olduğu ekiple birlikte fazla şansı olacağını sanmıyorum.

Bu nedenle Ercan Geçgel son anda kimden yana tavır koyarsa, Pazar günü yapılacak seçimde ipi o göğüsler. Anlayacağınız ilçe başkanlığının anahtarını Ercan Geçgel takdim edecek yeni başkana.

Ama Geçgel gibi bir isim yeni başkan tarafından muhakkak değerlendirilecektir.

Geçgel hakkında yazıma noktayı koyduktan sonra elimize ulaşan bir haber üzerine Ercan Geçgel’i aradım.

Geçgel; CHP’nin geleceği için Güngör Kaya ve ekibiyle birlikte olacağını belirtti.

Geçgel, partinin geleceğini düşünerek birliktelik adına şunları söyledi:

Kongremizde adaylık için yola çıkarken, biz olarak yola çıktık, partimiz için fedakarlık yaptık. Bizim koltuk sevdamız ve o koltuktan güç alma isteğimiz asla olmadı. Biz o koltuğa güç vermek için yola çıktık. Uzlaştırıcı olduk, arabulucu olduk, gerginliğe meydan verilmemesi için her türlü çabayı gösterdik. Sonuç olarak CHP’nin geleceği için birlikte olmaya karar verdik. Güngör Kaya ile güçlü bir CHP’yi oluşturma adına biraraya geldik” dedi.

ÇAĞDAŞ KAYA:

Çağdaş Kaya genç sempatik bir isim. Genç olması onun tecrübesizliğini göstermiyor. Çünkü yıllardan beri siyasetin içerisinde, Gençlik Kolları Başkanlığı’nı da yapmış bir isim.

Ama konuştuğumuz ilçe Buca...

Buca adeta bir kurtlar sofrası; genç bir isim bu sofrada ne yapabilir?

Zaman gösterir diyebilir miyiz, zaman bunca değerliyken?

Kurtlar sofrasında genç dinamik olmak gerektiği kadar her anlamda güçlü olmak gerek.

Deneyimiyle, birikimiyle, maddi, manevi gücü ile.

Çağdaş Kaya’nın da azımsanmayacak bir destekçisi var.

Belediye ekibinin, özellikle Hüseyin Yüzer’in desteklediği söyleniyor. Tabii ki destek bu kadar değil. Belediye Meclis üyelerinin bir kısmı, Hüseyin Gül ve Selim Bozdağ, Hüseyin Ekinci, Cevdet Akbulak, Eşvak Yurdanur isimleri de genç Çağdaş Kaya’ın ardında yer alıyor. Dedikodular doğruysa Mehmet Süne de bu ekibi destekliyor.

GÜNGÖR KAYA:

Buca siyasetinin yıllardır tanıdığı tecrübeli bir isim.

Kurtlar sofrasında gücü ve birikimi ile her zaman sözü dinlenen bir isim olarak yer aldı.

Buca siyasetinde her zaman bir adım önde oldu. Makine Mühendisi olan Kaya her anlamda güçlü bir isim. Buca Belediye Başkan adaylığı sırasında adaylık açıklamasını ve destekçilerini düşünürsek örgütün içinden gelen ve Buca ve Bucalıları iyi tanıyan bir isim olduğunu herkes kabul eder.

Buca Belediye Başkan aday adaylığı sürecindeki çalışmaları, muhtarlar ve örgütle olan bağları onu rakiplerinden birkaç adım daha ileriye taşıyor.

İlçe başkanlığı; dinamik olduğu kadar sözünü dinletecek, örgütü can kulağıyla dinleyip değerlendirme yapacak bir ismin o koltukta oturmasını gerektirir.

Kanımca bu görevi mevcut adayların içerisinde en iyi yapacak isim Güngör Kaya. Ama son kararı delegeler söyleyecek elbette.

Güngör Kaya’nın destekçilerine gelirsek: Gazetemizdeki resim çok şey anlatıyorsa da eski vekil Ahmet Ersin, Oktay Gökdemir, Necati İmam, Orhan Karaoğlu, Suat Nezir, Erkut Tamay, Ali Hıdır Uludağ, Mehmet Feraset, Ali Rıza Kaya, Harun Düşenkalkan, Doğan Zengin, Ali Güzel... Meclis üyeleri: Kasım Akdağ, Mahir Akbaş, Canan Aydemir, Serkan Kalmaz, İsmail Bekiroğlu, Deniz Yücel, Orhan Karaoğlu, Sevda Kılıç, Muhsin Kurt Güngör Kaya’nın destekçileri arasında.

Bunca deneyimli insanı yan yana getirebilen başka bir deyişle bunca deneyimli siyasetçinin desteklediği bir kişi gerçekten o makamı hak ediyordur.

İki Kaya’nın destekçileri elbette bu kadar değil; bu isimler sadece bize ulaşanlar.

Tabii ki son sözü delege söyleyecek.

Son gelen haberlere göre aday adaylarından Zaman Süer de Güngör Kaya’yı desteklemek üzere adaylıktan çekilmiş.

NİF Dağı’na yaslanmış, zeytinlikleri, kırları, bağları ile bir cennet bahçesi Buca’yı hareketli bir hafta sonu bekliyor.

Buca CHP deneyimli, tecrübeli, Buca’ya her anlamda katkı koyabilecek bir ismi İlçe Başkanlığı koltuğuna seçmek zorunda.

Buca; tarihini ve kültürel zenginliğini tüm Türkiye’ye tanıtacak, Bucaspor’un yeniden İzmir’in gözbebeği olmasına katkı koyabilecek bir ismi seçmek zorunda.

Haydi CHP sandık başına.

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün