Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Yaz keyfi dondurmaya koronavirüs darbesi!

Her yıl siparişlere yetişmekte güçlük çeken dondurma sektörü, bu yıl mart ayının başından beri aldıkları sipariş iptalleri ve salgın süresinin belirsizliğinden dolayı zor duruma girdi. İzmir Şekerciler ve Pastacılar Esnaf Odası Başkanı İhsan Esen, “Dondurmada sıkıntı büyük” dedi

Yaz keyfi dondurmaya  koronavirüs darbesi!

Koronavirüs öncesi normal bir şekilde süren günlük hayat yerini, korunmak amaçlı evde kalmaya zorlayınca, üretimi ve çalışma hayatını etkiledi. Ekonomide daralma olacağı yönündeki görüşlerin yanı sıra, hükümet tarafından bu yönde tedbirler alınmak üzere paketler açıklandı. Birçok sektör üretimde ve istihdamda küçülmeye giderken, dikkat çekici sektörlerden biri de dondurma piyasası oldu.

SİPARİŞ İPTALLERİ HIZLA ARTTI

Her yıl yaz dönemi öncesi siparişleri karşılamak üzere yoğun bir şekilde çalışan dondurma sektörünün, mart ayı başında her yıl rutin şekilde alınan siparişleri iptal edildi. Kendi isminin ve firmasının ismini vermeyen bir çalışan, sektördeki sipariş iptalleri hızlı bir şekilde gerçekleşti. Adının yazılmasını istemeyen bir sektör çalışanı, “Her yıl siparişlere yetişmekte zorlanıyorduk. Özellikle bahar aylarında siparişler hazırlanırdı ancak bu yıl koronavirüs nedeniyle, salgından dolayı son bir hafta on günde her gün sipariş iptalleri alıyoruz. İptaller nedeniyle üretim de sınırlanacak. Bu şekilde neler olacak pek kestiremiyoruz” dedi.

"ŞU AN BELİRSİZLİK HÂKİM"

Özellikle yazlık ilçelerde siparişlere yetişmekte güçlük çeken dondurmacılar, bu yıl salgının etkisinin kaç ay süreceğine ilişkin herhangi bir bilgi olmadığı için, çalışan üretimin ciddi şekilde sınırlandırıldığını ifade etti. Salgının etkisini erken dönemde bitirmesi durumunda ve ilgili bakanlıkların açıklama yapması durumunda, yeniden yoğun şekilde üretime başlanacağını ancak şu anda sektörün diğer birçok sektör gibi neler olacağını bilmediği için bir belirsizliğin hâkim olduğunu kaydetti.

“DONDURMADA SIKINTI BÜYÜK”

İzmir Şekerciler ve Pastacılar Esnaf Odası Başkanı İhsan Esen, birçok sektörde sorun olduğu gibi dondurmada da sıkıntının büyük olduğunu ifade etti. Oda Başkanı Esen, “Diğer sektörlerde de sıkıntı var dondurmada olduğu gibi. Şuanda % 60 oranında iş kaybımız var. Dondurma üretimin yapıldığı yerlerdeki pastaneci arkadaşlar ile de görüşüyoruz, ‘kapatalım’ diyorlar, iş yeri açmak da şuanda zarar. Dondurmada sıkıntı büyük. Birkaç haftaya çocuklar insanlar sokağa çıkınca dondurma almak isteyecekler ve dondurma yerine hazır endüstriyel olan buz-krem almak zorunda kalacak. Dondurmacı dahil küçük esnaf bitme noktasında, açıklanan ekonomi destek paketi bizim gibi küçük esnafa değil, büyük firmalara yöneliktir. Çünkü küçük esnaf ya kredi kartını yatıramamıştır daha önce ya da çekini zamanında ödeyememiştir yani genelde sicili bozuk. Bizi bir kereliğine sicil affı kapsamına alsınlar ki üretim devam etsin, piyasada para akışı olsun” dedi.

Başkan Esen konuşmasında ayrıca İzmir’de bazı seyyar lokma dökenlerin ve yine bazı pazar yerlerinde yufkacıların da denetlenmesi gerektiğini kaydetti. Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün