Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Yatırım uzmanları beklemeyi öneriyor

Merkez Bankası’nın faiz artırım kararının piyasaları nasıl etkileyeceğini anlatan Yatırım Uzmanı Murat Kartalkaya, “Elde olan dövizin bir müddet daha bekletilmesi gerektiğini düşünüyorum, yatırımın çok küçük bir kısmı TL’ye çevrilebilir” dedi

Yatırım uzmanları beklemeyi öneriyor

Halime ERDOĞAN / YENİGÜN - Yatırım Uzmanı Murat Kartalkaya, Merkez Bankası faiz oranlarını artırma kararını değerlendirdi. Kararın ekonomiye ve vatandaşın cebine nasıl yansıyacağına dair önemli açıklamalarda bulunan Kartalkaya, “Merkez Bankası faiz oranlarını 10,25’ten 15’e getirdi, 4,75’lik faiz artırımı gerçekleşti. Şu anda dünyada en yüksek faiz oranı bizde, yani batık olan Arjantin’de Merkez Bankası faizi yüzde 36, biz de 15. Bizim rakiplerimiz olan Brezilya ve Rusya’da ise 3-4 arası bandında bulunuyor. Biz, bize eşdeğer ülkelere karşı yüksek faiz veriyoruz. Bu da bizim yabancı paraya ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. İthalatımızın yüzde 85’i ham madde ve ara mallar. Yani biz üretmek ve ürettiğimizi de ihraç etmek için mecburen ithalat yapmak zorundayız. Biz, üretim yapmak için yurtdışına göbekten bağlıyız. İthalatı yapmak için de elimizde döviz olması lazım. Dünyada geçerli olan euro, dolar veya sterlinin olacak ki, yurtdışından mal alabilesin. Bizde şu anda döviz yok. Merkez Bankası rezervimiz swaplar çıktıktan sonra 45 milyar dolar ekside” diye konuştu.

 

“1 MİLYAR DOLARIN ÜSTÜNDE DÖVİZ GELDİ”

Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararının ardından Türkiye’ye yüksek ölçekte olmasa da döviz girişi olduğunu anlatan Kartalkaya, “Bizim bir marketimiz var, marketimizde artık ürünümüz kalmadı. Bunun için toptancıdan mal almanız lazım. Mal alabilmeniz için de paranız yok. Komşunuzdan para istiyorsunuz. O da, ‘Veririm ama yüzde 15 faizle’ diyor. ‘Abi, ne yapıyorsun? Bankaya gitsem yüzde 3’le alırım’ diyorsunuz. Komşunuz da, ‘Tamam, git o zaman bankadan al’ diyor. Bankada kredi puanınız çok düşük olduğu için, banka para vermiyor ve mecburen komşudan yüzde 15 faizle borç almak zorunda kalıyorsunuz. Türkiye’nin durumu tam olarak bu. Yurtdışından para getirmek için mecburen faizleri artırıyoruz. Yurtdışındaki yabancı başka türlü bize gelmiyor. Biz onlara fahiş bir faiz vermek zorunda kalıyoruz. Adam Brezilya’ya gitse yüzde 2 para kazanacak. Güney Afrika’ya gitse yüzde 3 kazanacak. Türkiye’de yüzde 15 kazanacak. Bu doğrultuda tabi biraz para geliyor. Faiz oranları revizesi gündeme geldiğinde, 1 milyar doları geçkin hisse senedi ve tahvile para geldi” dedi.

 

“AKP 2002’YE DÖNMEK İSTİYOR”

Uygulamanın 2002 yılında yapıldığını ve başarılı olduğunu ifade eden Kartalkaya, “2002’de AKP iktidara geldiğinde enflasyon 30’larda dolar ise aşağı yukarı 1,60 civarındaydı. 5 yıl içinde Türkiye’ye 150 milyar dolar civarında para girdi. Bunun sonucunda maliyetler düştü. Dolar, 2007 sonuna doğru geldiğimizde 1,2 kuruşa indi. Girdi maliyetleri düştü ve enflasyonumuz da yüzde 30’lardan yüzde 9’lara düştü. Günümüzde aynı sonucu alamayız çünkü 2002’de özel bir durum vardı. Türkiye aynı şimdi olduğu gibi çok ucuzdu ama tek başına yeni ve genç bir iktidar vardı. Bu iktidar üçlü çıpayı kullanıyordu. IMF vardı, sıkı para politikası uygulanıyordu. Kamu harcamalarını tutuyordu. Her iktidar yandaşlarına para dağıtır ya da destekler, IMF bunu engelliyordu. Avrupa Birliği’ne uyum yasaları söz konusuydu, çok sıkı ilişkilerimiz vardı. Merkez Bankası rezervleri de ortalama 35-40 milyar dolardı. Günümüzde bunların hiç biri yok. Yabancının ülkeye gelmesini sağlayacak, kontrol mekanizmasının garantisi yani müfettişi yok. Avrupa Birliği’nden tamamen uzaklaşmış durumdayız. Son zamanlarda Sayın Cumhurbaşkanı’nın ‘Biz Avrupa’yla ortak kaderde birleşmek istiyoruz’ diye konuşması da, 2002’ye dönme çabasıdır. O dönem özelleştirmeler de vardı, artık özelleştirecek bir şeyimiz de kalmadı. Geçenlerde, ‘Özel şirketlere el konulabilir’ diye bir kararname çıktı. Böyle hukuk dışı süreçler olduğu müddetçe yabancı yatırımcının çok gelmeye devam edeceğini sanmıyorum” açıklamasında bulundu.

 

DÖVİZDE ARTIŞ BEKLENTİSİ

Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyede bulunan Kartalkaya, “Geçen hafta ülkeye 1 milyar dolar yabancı para girerken, Türkiye’deki tüzel kişiler ve bireysel yatırımcı elindeki döviz mevduatını artırdı. Dövizde düşme yaşanırken bu durum gerçekleşti. Bu haftaya da bakma lazım. Bu hafta itibariyle yabancı kaynak ülkeye gelmediği, kesildiği anda dövizde tekrar artış gözlenebilir. Biraz daha beklemek lazım. Ben elde olan dövizin bir müddet daha bekletilmesi gerektiğini düşünüyorum, yatırımın çok küçük bir kısmıyla TL alınabilir” dedi.

Next page

Gazete Yenigün