;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Yaşar Üniversitesi adaylara rehber olacak

Üniversite adaylarının kariyer vaat eden mesleklere yönelik akademik eğitim programlarını seçerken nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatan Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, “Tercih döneminde adayların doğru karar verebilmeleri için Yaşar Üniversitesi hep yanlarında olacak” dedi 

Yaşar Üniversitesi adaylara rehber olacak

Üniversite adayları için başlayacak olan tercih dönemi öncesinde, öğrencilere tercih konusunda destek verecek olan Yaşar Üniversitesi, Mövenpick Hotel’de basın toplantısı gerçekleştirdi.  
Üniversite adaylarının kariyer vaat eden mesleklere yönelik akademik eğitim programlarını seçerken nelere dikkat etmeleri gerektiğini de anlatan Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, “Adaylar, alternatif programları şu üç kriteri göz önüne alarak değerlendirmeliler; ‘müfredat içeriği’, ‘akademik kadro yetkinliği’, ‘uygulama imkanlarının yeterliliği ve zenginliği’. Tercih döneminde adayların bu kararları doğru verebilmeleri için Yaşar Üniversitesi hep yanlarında olacak. Üniversitemizin Selçuk Yaşar Kampüsü’nde sonuçlar daha açıklanmadan tercih masaları kuruldu, yüz yüze bilgi almak isteyen adaylar ve velileri bu masalarda tercih döneminin son günü olan 29 Temmuz 2019 Pazartesi akşamına kadar, bölüm hocalarımız, öğrencilerimiz ve idari personelimiz tarafından cumartesi-pazar günleri de dahil olmak üzere, bilgilendirilecek” diye konuştu. 2019-2020 akademik yılında Meslek Yüksekokulu (MYO) bünyesinde başlayacak yeni programı ve ECAM Lyon Mühendislik Okulu ile Yaşar Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde süre gelen ortak diploma projesini anlatan Dinçer, “MYO bünyesinde İş Sağlığı ve Güvenliği Programı’na öğrenci almaya başlıyoruz. Ayrıca Mühendislik Fakültesi bünyesinde geçen yıl açılan Makine Mühendisliği Bölümü’ne ise bu yıl kapsamlı burs olanakları ile yaygın öğrenci alımı devam edecek. Öte yandan Fransız ECAM Lyon Mühendislik Okulu arasında Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde ortak diploma projemiz bu akademik yılda da öğrenci alımını sürdürecek” bilgisini verdi. Bu yılın burs olanakları hakkında bilgiler veren Rektör Prof. Dr. Dinçer, “Toplum ve çevre ile iş birliği içinde, yaparak ve yaşayarak öğrenen ve öğreten, Ar-Ge, girişimcilik ve inovasyonu içselleştirmiş bir üniversite olma vizyonumuz var. 18’inci yılını dolduran üniversitemizde 252’si 61 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrenciler olmak üzere yaklaşık 9 bin 500 öğrenci eğitim görüyor. Bu yıl 1844 kişiye üstün düzeyde bir eğitim vermek üzere kontenjanımız mevcut. Bu kontenjanın yüzde 71’i bir tür burs ya da indirim alacak. 193 öğrenciye tam burs, 487 öğrenciye yüzde 50 indirim ve 629 öğrenciye yüzde 25 indirim imkanı sunulacak. Ayrıca her yıl olduğu gibi spor ve akademik başarı burslarımız da yer alacak” dedi. 

ÖĞRENCİYKEN ŞİRKETLERİ TANIMAYA BAŞLADILAR

Yaşar Üniversitesi'nde elde edilen akademik ve idari başarılara değinen Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, öğrencilerin henüz mezun olmadan nasıl deneyim elde ettiklerinden bahsederek, Geçen akademik dönem boyunca birçok öğrencimiz mezuniyet bitirme projesi yaptı. Bu sayede henüz öğrenciyken iş yaşamını, şirketleri tanımaya başladılar. YÖK tarafından bu yıl yayınlanan “Vakıf Yükseköğretim Kurumları Raporu”nda ise Türkiye’deki Vakıf Üniversiteleri sıralamalarında, araştırma projelerine ayrılan kaynaklar konusunda üst sıralarda yerimizi aldık” dedi. “Yaşar Üniversitesi olarak yeni yatırımlar yapmayı da düşünüyoruz” diyen Yiğitbaşı, “Bu kapsamda tarım eğitimi alanında da yenilikler hedeflemekteyiz. Buna bağlı olarak; üniversitemizde Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi kurulması çalışmalarını başlatmış bulunmaktayız. YÖK’e başvurumuzu yaptık ve sonucunu bekliyoruz” dedi.

Next page

Gazete Yenigün