Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Yaşadığım kentin kimliği olsun isterim”

“Yaşadığım kentin kimliği olsun isterim”

“Yaşadığım kentin kimliği olsun isterim”

CHP Buca Belediye Başkan Aday Adayı Suat Nezir, adaylığı ve Buca’yla ilgili açıklamalarda bulundu.  Nezir, “Belediye kentine nasıl baktığınla, nasıl bir kent görmek istediğinle alakalıdır. Ben yaşadığım kentin bir kimlik kazanmasını isterim” dedi

Geçtiğimiz günlerde yaşanan 8 askerin şehit olmasının üzüntüye boğduğunu ifade eden Nezir, “Bütün ülke eskiden yaşadığı acıları tekrar yaşamaya başladı. Bir tane şehidimiz de İzmir’den. Hepsi içimizi yaktı. Bu ülkenin bin yıllık bir tarihi var. Bu halkı hiçbir sıkıntı hiçbir mücadele yıkamamış, bundan sonra yapılacak her türlü çaba beyhude. Bizi kimse ne yıkabilir, ne ayırabilir ne de bölebilir. Biz Türkiye’de yaşayan halk birlik olduğumuz sürece bu tip terör saldırıları yolumuzdan çevirebilir” diye konuştu. Döviz kurundaki artışa değinen Nezir, “Türkiye’de puslu bir hava var. Genel olarak baktığımızda bu havanın bu şekle gelmesine kim sebep ona bakmak lazım. 15-16 yıllık bir iktidarda ülkede satılmamış yer bırakmayan tüm Cumhuriyet kurumlarının kapatılmasını ve satılmasını sağlayan, ülkede tarımın hayvancılığın bittiği, sanayici ve küçük esnafın bittiği kapitalist sistemin egemen olduğu bir Türkiye’de bugün geldiğimiz noktada ne doları durdurabilirsiniz ne de esnafın kepenleri kapatmasının önüne geçebilirsiniz.
Çünkü öyle bir buhran yaşıyoruz ki, kendi kendine yetebilen bir ülke iken bugün ambarlarımız boşalmış ve dolu ambarların hepsi de ithal ürünlerle dolmuş bir ülkeden bahsediyoruz. Hiçbir şey üretmeden sadece tüketmeye yönelik bir ekonomi politikası izleyen bir ülkede ekonominin iyi olmasını, doların ve faizlerin aşağıda olmasını bekleyemezsiniz.

Dolayısıyla bunları bizim gün yüzüne çıkarmamız gerekiyor, halkımızın bu olanlara daha objektif bir şekilde bakması gerekiyor. Bunları bu şekilde değerlendirdiğimizde, başkanlık rejimiyle terör bitecek, ekonomi düzelecek, dolar inecek, faiz düşecek diyorlar. Tüm bunlara rağmen ülke daha kötüye gidiyor. Biz gelirsek dolar düşecek diyen hükümetten şu anda dolar 6 kusur seviyelerinde. Dolar daha yukarı çıkmayacak diye düşünürken ekonomi allak bullak, esnaf kepenk kapatmaya başlamış. Okullar açıldı, veliler çocuklarına kitap, önlük alacak durumda değiller. Birçok insan da artık bu işi fırsat noktasına getirmeye çalışmış. Bir taraftan da birileri yerdeki saraylar yetmiyor, uçan saraylar yapmaya başlıyor. Bu kadar insan garibanlık çekerken siz orada saraylar yaptırıyorsunuz. Halkın ölü toprağını üzerinden atıp, gerçekleri görmesini diliyorum.  Nezir, “Milliyetçi Hareket Partisi’ni de ben anlayamıyorum. Milliyetçilik önce ülkesini sevmek, üretime destek olmak, ülkeyi daha da geliştirmektir. Ülkeyi yanlış yönetenlere yanlış yönetiyorsun demektir. Onlarda artık kendilerine biraz daha çeki düzen versin. Ülke söz konusu olduğunda başarısız bir politika izleyen bir siyasi partiye destek olmanız bu ülke içerisinde bir handikaptır. Söz konusu vatansa bütün siyasi partilerin yeri geldiğinde bir araya gelmeli. Bugün hükümetin bütün siyasi partilerle oturup bu ekonomik krizden çıkışla ilgili bir çıkış reçetesi oluşturalım. Bugün siyaset yapma zamanı değil, ülkeyi biraz daha refaha kavuşturma zamanıdır. Ülkeyi ekonomik krizden çıkarmak için bir çalışma yok sadece CHP’ye vuruyorlar. Siyasi olarak CHP’ye vurabilirsiniz ama ülke söz konusu olduğunda CHP’nin de söyleyeceklerine kulak vermeniz gerekiyor. Bu ülkede hep birlikte yaşıyoruz. Siz hükümet olabilirsiniz ama bu ekonomik krizin acılarını hep birlikte yaşıyoruz. Bu işe sebep olanlar egolarını bir kenara bırakıp bütün partilerin ekonomi uzmanlarını bir araya getirip bir çözüm yolu bulmalılar” açıklamalarında bulundu.

“TÜRKİYE’Yİ İZMİR YAPALIM”

İzmir’i değerlendiren Nezir, “İzmir öyle bir şehir ki, öyle bir özgürlük kenti ki AK Parti’nin belediyecilik anlayışındaki o betonlaşma mantığından kurtulmak için artık İzmir Türkiye’nin her yerinden özellikle İstanbul ve Ankara’dan ciddi göç almaya başladı. Bunu sosyologların ciddi anlamda araştırması gerekiyor. Neden insanlar başka yere değil de İzmir’e kaçıyor? İzmir’de insana endeksli bir belediyecilik anlayışı var. Dolayısıyla bu insanlar AK Parti’nin yönettiği illerden İzmir’e bir göç var. Bu anlayışla Türkiye’yi İzmir yapalım. İzmir’den çıkan bu belediyecilik anlayışını tüm Türkiye’ye yayalım. O zaman göreceksiniz ki, İzmir’deki hoşgörünün devamı demokrasi, insan haklarının yaşandığı, herkesin birbirini sevdiği bu anlayışın tüm Türkiye’de egemen olacağını hepimiz göreceğiz” diye konuştu. Şehircilik anlamında İzmir’i değerlendiren Nezir, “İzmir’de geçmişten gelen bir gecekondulaşma var. Bu sadece İzmir’in değil, Türkiye’nin gerçeği. Dolayısıyla İzmir ‘de Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde yapılmış olan bir kentsel dönüşüm mücadelesi var. Bir an önce yapılsın da nasıl yapılırsa yapılsın mantığıyla değil, bir kere yapılacağı için hatalar olmasın, sıkıntılar olmasın diyerek biraz daha bu süreç ağır işliyor. Sosyal belediyecilik anlayışının öngördüğü yapıyla çok güzel kentsel dönüşüm olacak. Rantsal değil, gerçekten yeşil alanların bol olduğu bir kentsel dönüşüm tasarısı ile mükemmel bir dönüşüm olacak” ifadelerini kullandı. Adaylığıyla ilgili açıklama yapan Nezir, “10 yılı aşkın bir belediyecilik geçmişimiz var. Buca’da doğdum, burada doydum, burada siyaset yaptım ve görev aldım. Dolayısıyla Buca’nın nereden gelip nereye gittiğini, gidebileceğini görebilecek biriyim. Dolayısıyla bu tecrübelerimi de yapmış olduğum görevler esnasında birçok insanla diyaloga girdim. Onların sorunlarını çözmeye çalıştım, kapımızı, gönlümüzü açtık. Belediyecilikte almış olduğun tecrübeyi Buca’da göstermem gerektiği yönünde çok uzun zamandır bana gelen telkinler vardı. Bir süre sonra bu telkinlerin biraz daha fazlalaştığını görünce bunun kaçınılmaz olduğunu gördüm. Bizde gereğini yapma noktasında üzerimize düşen ilk adımı attık. Bucalıların teveccühü bizden yana olursa ki bizden yana olduğunu biliyorum, çok ciddi anlamda karşılık gördüğümüzü biliyorum” dedi.

“Kent kimlik kazanmalı”

Belediyeciliğin bakış açısıyla ilgili olduğunu ifade eden Nezir, “Belediye kentine nasıl baktığınla, nasıl bir kent görmek istediğinle alakalıdır. Ben yaşadığım kentin bir kimlik kazanmasını isterim. Bizim Buca, yıllardan bu yana gelen bir nüfus yoğunluğu var. Üniversitemiz var. Levantenlerin kurduğu ve çok yoğun olarak yaşadığı bir kentiz. Zamanında tarımın çok iyi yapıldığı Bardacık Üzümü’nün tüm dünyada tanındığı bir tarım kentiyiz. Biz kimliğimizin ne olduğunu önce İzmir’e, Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmamız gerekiyor. Bakış açısının buradan başlaması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca biz sosyal demokrat bir belediyeyiz. Sosyal demokrat demek sosyal içerikli projeler demek. Bizim öncelikle gençlerimiz var. Buca’da son yıllarda karakol kayıtlarında en fazla işlem görülen ilçe olarak görünüyor. Belediye çocukları kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak için spora yönlendirmek gerekiyor. Kadınlarımı evden çıkarıp ticari hayata, sosyal hayata entegre etmemiz gerekiyor. Belediyecilik sadece bina yapmak değildir. Bizim bir kent kimliği oluşturmamız gerekiyor ve bunu yapmamız için elimizde argümanlarımız çok fazla. Bunları ön plana çıkarmamız gerekiyor. Bir kentin geçmişini bilmemiz gerekiyor. Eğer geçmişini bilmiyorsak dokusunu, demografik yapısını, coğrafyasını, zenginliklerini, toprağını bilmiyorsak o kente çok fazla bir şey katamıyoruz. Katamadığımız için sadece sıkıntılar üst üste gelir. Buca’nın tüm tarihle birlikte ortak aklı ön plana çıkarmamız gerekiyor. Ne kadar ortak aklı ön plana çıkarırsak o kadar Buca olgusu, Buca’nın içindeki cevherler ve dinamiklerle beraber daha iyi Buca’yı ortaya çıkarmaya hizmet eder” açıklamalarında bulundu.

 

Next page

Gazete Yenigün