Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Yapılaşmaya fay ayarı geliyor

Sonbaharda çıkması beklenen yasaya göre artık fay hatları ve riskli kabul edilen kuşak üzerinde yapılaşma olmayacak. Riskli yerler yeşil alan olarak kullanılabilecek

Yapılaşmaya fay ayarı geliyor

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, depremin yıkıcı etkisini bertaraf için ‘Fay Yasası’ hazırlandığını duyurdu. Yasayla ilgili kendi başkanlığında beş kişilik bilim ekibi kurulduğunu belirten Sözbilir, yasanın çıkması halinde  tehlikeli alanlara bina yapılamayacağını belirtti.

"ARSA DEĞERİ DÜŞEBİLİR"

Sözbilir, değeri çok yüksek arsaların yeni yasayla hiç bina yapılamaz duruma gelebileceğini ve değerinin de düşebileceğine dikkat çekerek şu bilgileri verdi: “İmar çalışmalarında zemini iyileştirdiğinizde mevcut yönetmeliklere göre, sağlam bir bina yapıp oturabiliyordunuz ama bu yasa ile mümkün olmayacak. Fay hattı ve riskli olan çevresi ‘fay kuşağı’ olarak haritalara işlenecek. Yerel yönetimler ve imar yetkisi olan kurumlar, bu haritalara göre plan yapacak ya da planları revize edecek. Arsanın tamamı fay kuşağında ise hiç bina yapılamayacak, bir bölümü kalıyorsa da kuşak dışındaki yere yapılabilecek. Riskli yerdeki alan, tarla, bahçe ya da park gibi değerlendirilebilecek.”

"ORAYA DEĞİL BURAYA YAP”
  
Prof. Sözbilir, yeni yasanın işleyişi hakkında şu örneği verdi: “500 metrekarelik arsanın 150 metrekaresi riskli alanda ise ‘buraya sadece ey yapma’ diyeceğiz. ‘Kalan 350 metresine yapını inşa et’ denilecek. Ayrıca jeolojik etüt süreçleri de hızlanacak ve daha sağlıklı raporlar alınacak.”  

"DEPREM BAKANLIĞI ÖNERECEĞİZ"

Yasa ile yazım sürecinin devam ettiğini ifade eden Prof. Sözbilir, şunları anlattı: “Ekip olarak yazıyoruz. Pandemi nedeniyle yeni yeni toplanmaya başladık. Bu ay sonunda teslim ederiz. Önümüzdeki hafta İçişleri Bakanlığı ile toplanıp rapor sunacağız. Farklı önermelerimiz de olacak. Her ilde master deprem planı yapılması, Deprem Bakanlığı da bunların arasında.”

İZMİR FAYLARI 

İzmir’de Tuzla fayının 55, Gülbahçe’nin 40 kilometre olduğuna dikkat çeken Sözbulur şu bilgileri verdi: “İzmir’deki faylar ortalama 40 kilometre, genişlikleri ise 50 metre civarında. Bu hatta bir de sakınma hattı konulacak ve yaklaşık 150 metrelik genişlik boyunca tehlike zonu (kuşağı) belirlenecek. Burada ev yapmayın denilecek.”

BAKAN SOYLU DEVREDE

Fay Yasası'nın yaklaşık yedi ay önceki Elazığ depremi sonrasında geliştiğini aktaran Prof. Sözbilir şunları aktardı: “Önce bizi Çankaya Köşkü'ne çağırdılar, beş bilimi insanı, Cumhurbaşkanlığı'na bağlı Bilim ve Teknoloji Bilim Kurulu. Ne yapılması gerektiğini sordular. Biz de Fay Yasası'nın çıkması gerektiğini, dünyanın gelişmiş ülkelerinde Amerika'da Japonya'da Avrupa ülkelerinde olduğunu söyledik. Dolayısıyla kabul ettiler. 'Çalışmaya başlayın' dediler. En son beni ve birkaç arkadaşı, AFAD Danışma Kurulu, 15 gün önce Deprem Daire Başkanlığı'na seçtiler, oradaki kurul üyesi olduk. Beş uzman olarak yine iki hafta kadar önce İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu'nun başkanlığında bir toplantı da yaptık. Fay Yasası’nı yazma görevi de bize verildi.” -Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün