Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Yanlış HES kodu ile otobüse bindi, sağlık ve polis ekiplerini alarma geçirdi.

Tedbir amaçlı durduran otobüsün ise yoluna devam etmesine izin verildi

Yanlış HES kodu ile otobüse bindi, sağlık ve polis ekiplerini alarma geçirdi.

Yanlış HES kodu ile otobüse bindi, sağlık ve polis ekiplerini alarma geçirdi
İzmir'den Denizli'ye gitmek için otobüse yanlışlıkla eski Hayat Eve Sığar (HES) kodu ile binen bir yolcu, Aydın'da polis ve sağlık ekiplerini alarma geçirdi. Aydın otogarına giriş yapan otobüsten koronavirüs şüphesi ile hastaneye kaldırılan yolcunun yapılan kontrollerde sağlık durumunun iyi olduğu belirlendi. Tedbir amaçlı durduran otobüsün ise yoluna devam etmesine izin verildi.

İzmir'den Denizli'ye giden bir yolcu otobüsü, Aydın'ın Efeler ilçesine geldiğinde Şehirlerarası Otobüs Terminali'ne giriş yaptı. Yolcuların Hayat Eve Sığar (HES) bilgilerini inceleyen Sağlık Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bir yolcunun sağlık durumundan şüphelendi. Yolcu, koronavirüs şüphesi ile polis ekiplerinin gözetiminde 112 Acil Sağlık ekipleri tarafından, Aydın Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Otogardan çıkış yapan otobüs ise, diğer yolcuların sağlıkları için tedbir amaçlı Nazilli Otogarı'nda durduruldu. Bekletilen otobüsteki yolcular, durumla ilgili bilgilendirildi. Hastanede yapılan test ve kontrollerde söz konusu yolcunun koronavirüs olmadığının belirlenmesi, otobüsteki diğer yolculara rahat bir nefes aldırdı. Bunun üzerine otobüsün ve söz konusu vatandaşın, yolculuğuna devam etmesine izin verildi. Yolcunun durumundan şüphe edilmesinde ise otobüse yanlışlıkla eski HES kodu ile binmesinin etkili olduğu ortaya çıktı.

“EN UFAK ŞÜPHEDE GEREKLİ TEYİT İŞLEMLERİNİ YAPIYORUZ”
Konuyla ilgili açıklama yapan Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Osman Açıkgöz, “Kolluk güçlerimizle birlikte, turizm bölgesi olmamız hasebiyle tam bir eş güdüm içerisinde çalışıyoruz. Kentimize giren veya kentimizden çıkan vatandaşlarımızı, çok dikkatli bir şekilde takip ediyoruz. En ufak şüphede gerekli teyit işlemlerini yapıyoruz. Yaşanan bu olay da, bu kapsamda gerçekleşti. Yaptığımız kontroller, gerek söz konusu yolcunun, gerekse diğer yolcuların güvenlikleri açısından önem arz etmekte. Duyarlılık ve iş birliği için de kendilerine çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Next page

Gazete Yenigün