;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Vampir hastalık hayatı tehdit ediyor

Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Barbaros Çetin, Türkiye nüfusunun 10'da birinin sağlığını ilgilendiren, yaklaşık 800 hastalığa neden olabilen "Lyme" hastalığı konusunda Sağlık Bakanlığı’nın acilen önlem alması gerektiğini söyledi

Vampir hastalık hayatı tehdit ediyor

YENİGÜN Üniversitede bitki sistematiği üzerine incelemeler yapan Biyolog Prof. Barbaros Çetin, 15 yıldan bu yana lyme hastalığı üzerine çalışmalar yürütüyor. Lyme hastalığı konusunda Türkiye'deki bilimsel tek çalışmayı kendisinin yürüttüğünü, uluslararası alanda konunun uzmanlarıyla iş birliği yaptığını ve konuya ilişkin çok sayıda uluslararası makalesinin bulunduğunu aktaran Çetin, “Bu bir mikrop, hastalık yapıyor ve 365 hastalığı taklit ediyor, tetikliyor. Bazı hastalıkların ise nedeni bu mikrop.  Lyme hastalığı uzmanlığı konusunda uluslararası bir komite çalışma yapıyor ve tek Türk bilim adamı benim" bilgisini aktardı.

21. YÜZYILIN SALGINI
Çetin, "21. Yüzyılın salgını" olarak tanımdığı Lyme hastalığının, yıllardır keneyle temas sonucu insan ve hayvanlara geçtiğinin bilindiğini, ama son dönemlerde sivrisinekler, pire, tahtakurusu aracılığıyla, cinsel yolla, kan nakliyle geçtiğinin tespit edildiğini savundu. Çetin şunları söyledi:
“Amerki’da öngörülenlere bakıldığında 25 milyon insan, bu hastalıktan etkilenmiş. Her yıl bu vaka 1-2 milyon arasında artıyor. Bu hastalık, mikrop, vücudun bütün organlarından tutulum yapıyor beyinden kalbe kadar vücudun her yerinde dolaşıyor. Dünyada bu genon, gen yapısında başka bir başka canlı yok. Vampir bakteri diyorum. Dünyanın en güçlü paraziti, vücuda girdikten sonra bizden her şeyi çalıyor. Proteinleri yağ asitleri ve şekeri çalıyor. Kplestrolu çalıyor, çalarken de organlara zarar veriyor. Yaklaşık 800’e yakın septomu yani belirtisi var. Bunlar en başta çitf görme, ani sağırlık, kreonik yorgunluk, vücutta ağrılar, ani yüz felci, boyun fıtığı, başağrısı ve miğren gibi ani tipik belirtileri var. Bu çok derinlemesine bir konu, ayrıntılarına girmek çok zor. Ama şunu tekrarlamak istiyorum, çok sayıda hastalığa neden oluyor, aynı zamanda bazı hastalıkların da taklit ediyor. Yani Lyme hastasıysanız şeker, tansiyon, kalp hastalığı gibi yüzlerce hastalığın belirtilerini taşıyabilirsiniz, ama gerçekten böyle bir rahatsızlığınız olmayabilir"
Bu hastalığa karşı çalışmalarında belli bir altyapı sağladıktan sonra 10 yıldır konuya ilişkin farkındalık oluşturmaya çalıştığını aktaran Çetin, "Dergi ve gazetelerde yazdım. İnsanlara anlatmaya çalıştım. Dünya Sağlık Örgütü, geçen yıl, 20 yıllık bir çalışma doğrultusunda hazırladığı bir raporla bu hastalığı 15 başlık içinde kodladı. Arkasından da Avrupa Parlamentosu, tüm üye ülkeler için Lyme hastalığı ile mücadele acil eylem planı oluşturdu. Türkiye'de buna yönelik henüz bir altyapı yok” ifadelerini kullandı.


TÜRKİYE’DE ALTYAPI YOK
Türkiye'de devlet veya üniversite hastanelerinde lyme kliniği, tedavi merkezlerinin olmamasını "çok acı bir durum" olarak yorumlayan Çetin, bu rahatsızlığın tespitine yönelik de tek bir özel kliniğin bulunduğunu aktardı. Çetin, "Lyme hastalığı konusunda yetişmiş doktor yok, çok açık. Ben 3 yıldan beri iddia ediyorum Türkiye’de yaklaşık 8-10 milyon arasında lyme hastası olabilir düşüncesindeyim. Amerki’da ve Avrupa’da bu konudaki araştırmaların, kliniklerin temeli yaklaşık 30 yıl önce atılmış. Ne kadar acı biz hastalansak tedaviye yönelik bir merkez yok…Türkiye’de lmye hastalığı olan profesörler var, birinin tedavisine yardımcı oldum” şeklinde konuştu.

VAMPİR HASTALIĞI
Çetin, “Sağlık Bakanlığı, Avrupa Parlementosu’nun almış olduğu karar çerçevesinde lyme hastalığı ile ilgili acil eylem planını hazırlamalı. 17 Temmuz geçen yıl Türkiye Büyük Milet Meclisi(TBMM)’de bir konuşma yaptım. Otizm konusunda, çünkü lyme otizmi de taklit ediyor. O komisyonda aynen vekillerine söyledim. Son yıllarda bu konunda dünyada şu fark edildi; bu hastalık 365 hastalığı taklit diyor. Yanlış teşhis, yanlış tedavi, yanlış ilaç kullanılıyor olabilir… Çok sinsi bir hastalık olduğundan, girdiği vücutta yıllarca kendini gizleyebildiğinden bunu vampir hastalığı olarak adlandırıyorum."
Türkiye’de Lyme hastalığı konusunda bir veri tabanı bulunmadığına dikkati çeken Çetin, dünyaca ünlü birçok siyasetçi, sinema oyuncusu, mankenlerde bu rahatsızlığın tespit edildiğini de sözlerine ekledi. 

Next page

Gazete Yenigün