Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Vaka sayısının tavan yaptığı İzmir üçüncü zirveyi yaşıyor... Kırmızı alarm

Bakan Koca'nın önceki gün yaptığı açıklamalar sonrası toplumda koronavirüs huzursuzluğu arttı. Dr. Çamlı yeni kısıtlamaları çok yüzeysel buldu

Vaka sayısının tavan yaptığı İzmir üçüncü zirveyi yaşıyor... Kırmızı alarm

Deniz KILIÇ/YENİGÜN- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açık test politikasına geçtiklerini belirterek, semptom göstermeyen hastaların da artık tabloya dahil edildiğini belirterek 24 saatte 28 bin 351 yeni vaka olduğunu açıklamıştı. Bakan Koca ayrıca,İzmir’in üçüncü zirveyi yaşandığını dile getirmişti. İzmir'in koronavirüs haritasi ise 'kırmızı alarm' veriyor. İzmirlilerin evden çıkarken tedirginliği iyice artarken, toplu taşımayı kullanma oranı iyice azaldı ve trafik yeniden Mart-Nisan aylarındaki yoğunluğa yaklaştı.

ZORUNDA KALDILAR
Pandemi başladığından beri rakamların şeffaf olmadığını savunan Çamlı, “Geldiğimiz noktada rakamlar paylaşılmak zorunda kalındı. Bizlerin sahadan aldığı veriler zaten bu açıklamalarla örtüşmüyordu. Sayın Bakan’ın geçtiğimiz akşam Türkiye için açıkladığı vaka sayısı 6 bin 814 rakamı sadece İzmir’de saptanan pozitif vaka sayısına yakındı” diye konuştu.


VAKALAR 3 KAT ARTTI
“Ekim'de vaka artışları hızla tırmanırken, İzmir üzerine bir de deprem felaketi yaşadı” diyen Çamlı “Deprem sonra vaka artışları 2-3' kat katlandı. Şu anda İzmir’de hastanelerde, yoğun bakımlarda büyük oranda doluluk var. Yeni yoğun bakım ve servisler açılmaya çalışılıyor. Sağlık çalışanlarında çok sayıda pozitif vaka var. Durum bu kadar vahimken hala hafta sonları saat 20.00'dan sonra dışarı çıkmak gibi çok yüzeysel tedbirlerle bu pandemiyi durdurmaya çalışıyoruz. Bu mümkün değil” diye konuştu. 

Next page

Gazete Yenigün