Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Üzüm üreticileri umduğunu bulamadı

Ege Bölgesi’nin önemli gelir kaynaklarından ve Manisa Alaşehir bölgesinin önemli geçim kaynağı olan üzüm, bu yıl da hak ettiğini bulamadı. Bağcılıkla uğraşan çiftçiler, maliyetlerin artması nedeniyle üzümde kazanç elde edemediklerini dile getirdi

Üzüm üreticileri umduğunu bulamadı

Fadime ALTANHAN / YENİGÜN - Yaş üzüm ihracatında önemli noktalardan biri olan Alaşehir’de bulunan çiftçiler bu yıl da beklediğini bulamadı. Bir yıl boyunca çaba harcayarak üzüm yetiştiren çiftçiler, üzüm fiyatlarının düşük olmasından yakınıyor. Alaşehir’de uzun yıllardır çiftçilik yapan İbrahim Vural, “Çiftçi her zamanki gibi mağdur. Yaşadığımız sıkıntılar her yıl aynı şekilde devam ediyor, hiçbir şey değişmiyor. Bu yıl da sıkıntılar çiftçinin peşini bırakmadı. Havaların aşırı sıcak gitmesi bağları da çiftçiyi de etkiledi. Bunun yanında üzüme verilen ilaçların fiyatlarının artması da çiftçinin kazancını ilaca yatırmasına neden oldu. İlaç fiyatları her geçen gün artmaya devam ediyor. Çiftçinin kazancının büyük bir kısmı da zirai ilaçlara gidiyor. Geçtiğimiz yıl aldığımız bir ilacın fiyatı 100 lira iken bu yıl aynı ilaç 250-300 liraya satılıyor” dedi.
“YAZILI BİR 
SÖZLEŞMEMİZ YOK”

Üzümü almak isteyen tüccarların ve aracıların fiyatları değerinin altında tuttuğunu ifade eden Vural, “Mahsulünün dalında kalmasını istemeyen üretici mecburen verilen bu fiyatlara boyun eğmek zorunda kalıyor. Çiftçi hak ettiği geliri elde edemiyor. Ayrıca alıcı çiftçi arasında fiyatların sözlü olarak dile getirilmesi yazılı bir sözleşmenin yapılmaması nedeniyle alıcı üzümü kestikten sonra fiyatı düşürebiliyor. Bu durumda olan yine çiftçiye oluyor. Çiftçi 10 kuruşun derdine düşer hale geldi. Keşke biraz olsun çiftçiye değer verilse. Ama çiftçi hep unutuluyor. Artık derdimizi haykırsak da kimse sesimizi duymuyor. Allah yardımcımız olsun demekten başka çaremiz kalmadı” ifadelerinde bulundu.
“FİYATLAR SONRADAN 
AÇIKLANIYOR”

Alaşehir’de üzümle uğraşan Volkan Aktürk, “Üzüm hasadı başladı ancak bizler umduğumuzu bulamadık. Görünen o ki bu yılı yine borçlu olarak kapatacağız” dedi. Üzüm fiyatlarının mahsul toplanmaya başlamadan açıklanması gerektiğini ifade eden Aktürk, “Üzüm fiyatları hasada başlamadan önce açıklanması çiftçiler için iyi olacaktır. En azından ne kadar fiyata üzüm satabileceğimizi biliriz. Ancak bizde genellikle fiyatlar üzümün toplandıktan sonra açıklanıyor. Bu durumda da bizler zaten üzümlerimizi satmış oluyoruz” diye konuştu.
“ARACILAR FİYATLARI
DÜŞÜK TUTUYOR”

Alaşehir’de yetiştirilen üzümlerin genellikle ihracata yönelik olduğunu söyleyen Aktürk, “Genellikle bu bölgede ihracat için yaş üzüm kesiliyor. Üzümler olgunlaştıktan sonra uzun süre bekleme şansımız yok. Bu nedenle ağustos ayı geldiğinde aracılar ve tüccarlar köyümüze gelerek mahsulümüze bakıyor. Üzüm bağından çıkacak ürünün kaç ton çıkacağı konusunda ortalama bir rakam vererek bir fiyat belirliyorlar. Bizde yüksek veren tüccara üzümü satıyoruz. Ancak genellikle aracılar işin içinde olduğu için fiyatları düşük tutuyorlar. Çiftçi de mahsulün tarlada kalmaması için verilen fiyata razı geliyor” açıklamalarında bulundu. Kuru üzümde de aynı sıkıntıların yaşandığını ifade eden Aktürk, “Bu yıl kuru üzümün fiyatı 10 lira olarak belirlendi. Ancak bu fiyat çiftçinin hak ettiği fiyat değil. Çiftçi üzümü yetiştirmek için bütün bir yıl gecesini gündüzüne katarak çalışıyor. Ama iş fiyata geldiğinde kimse çiftçiden fikir almıyor. Biz bu işin içinde olan insanlarız. Sıkıntılarımızı gelip bizden dinlesinler. Masa başında oturup bizler adına karar vermesinler” ifadelerinde bulundu. 

Next page

Gazete Yenigün