Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Ülkü: “Aydın’da vaka sayıları artış gösteriyor”.

Ülkü, okulların açılması ve grip mevsiminin başlamasıyla sağlık sisteminin çökebileceği uyarısında bulundu.

Ülkü: “Aydın’da vaka sayıları artış gösteriyor”.

Ülkü: “Aydın’da vaka sayıları artış gösteriyor”
Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Esat Ülkü, Türkiye genelinde olduğu gibi Aydın yerelinde koronavirüs vaka sayılarının artış gösterdiğini belirterek, “10 gün sonra özellikle Kuşadası ve Didim’deki artışları dikkatle takip edeceğiz” dedi.Covid-19 pandemisinin Türkiye’de ortaya çıktığı mart ayından bu yana virüse karşı kahramanca mücadele eden sağlık personelinin çabalarının normalleşme döneminde boşa gittiğini belirten Ülkü, gelecek ay koronavirüs vaka sayılarının artacağı bir döneme girileceğine dikkat çekti. Ülkü, okulların açılması ve grip mevsiminin başlamasıyla sağlık sisteminin çökebileceği uyarısında bulundu. Kurban Bayramı’nda kuralların dikkate alınmadığını ve inanılmaz görüntülerle karşılaşıldığını ifade eden Ülkü, “Bayram namazlarında, kurban kesimlerinde ve plajlarda sosyal mesafe, hijyen ve maske kurallarının maalesef yeterince dikkate alınmadığı görülmüştür. Ülkemizde vaka sayılarının arttığı dönemde tedbirlerin yeterince uygulanmaması nedeniyle zorlu bir sürecin başlayacağını öngörmekteyiz” diye konuştu.

VİRÜS SAHİLLERE AKIN ETTİ
Kurban Bayramı'nın virüsün yayılımı noktasında kritik bir eşik olduğunun altını çizen Ülkü şunları söyledi: “Ağustos ayında yeni vaka sayılarının daha da düşürülmesi konusu sık sık Türk Tabipler Birliğince de gündeme getirilmiştir. Ancak sahillerdeki görüntüyü izledik. Adeta koronavirüs sahillere akın etti. Biz kalabalıklardan uzak durmayı, kişiler arasında sosyal mesafenin korunmasını ve uygun biçimde maske kullanılmasını özellikle tavsiye ederken ve herkes bunu ezberlemişken gördüğümüz tablo bizi son derece üzdü. Plajlara girerken kuyruklar oluştuğunu gördük. Sosyal mesafenin hiçe sayıldığını gördük. Kişilerin bu alanlarda maske takmadığını gördük. Sahillerde çok ciddi bir yoğunluk oluştu. Sahillerde sosyal mesafenin sıfır olduğunu gördük. Plajda sıra bekleyen kişiler 'bize bir şey olmaz, koronavirüs bize bir şey yapmaz' gibi bir yaklaşımı kameralara karşı dile getirdi.”

SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖKEBİLİR
Ülkü, “Pandemi sürecinin başından itibaren bütün taleplerimize rağmen ne yazık ki Bakanlık pandemiye ait verileri, ne tabip odaları, ne de kamuoyu ile paylaşmamaktadır. Bir bölgede lokal olarak saptanan veriler paylaşılmalıdır. Bu veriler bilinirse, alınacak tedbirler anlamında yararlı olacaktır. Bu verilerin paylaşılmamasını anlamakta zorluk çekiyoruz. Bayramda yaşanan süreç ile ilgili vaka sayılarında, hastaneye yatışlarda bir artış olduğunu tüm sağlık çalışanları gözlemliyor. Sadece Aydın yerelinde değil tüm Türkiye’de vaka sayıları artış gösteriyor, on gün sonra özellikle Kuşadası ve Didim’deki artışları dikkatle takip edeceğiz. Bir ülkede pandemi yönetimi sadece kurallara uymayı söylemekle olamaz. Önümüzde vaka sayısının artacağı bir dönem bizi bekliyor Eylül ayında okulların açılacak olması, izin döneminin bitmesi ve sonrasında grip mevsiminin de başlaması ile sağlık sistemi çökme noktasına gelebilir” diyerek tehlikeye işaret etti.

Next page

Gazete Yenigün