Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün

Uğur Dündar moderatörlük açıklaması

Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasında yapılması planlanan 'ortak canlı yayın' için gazeteci Uğur Dündar'ın ismi gündeme gelmişti. Dündar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla moderatör olmayacağını duyurdu. Dündar'ın kararının ardından Binali Yıldırım, "Umarım bu kararda 'birilerinin' baskısı etkili olmamıştır" ifadesini kullandı.

Uğur Dündar moderatörlük açıklaması

YSK'nın yenileme kararının ardından gözler 23 Haziran'da kurulacak sandığa çevrildi. Seçim öncesi adaylar çalışmalarını sürdürürken, geçtiğimiz günlerde Cumhur İttifakı Adayı Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu'nun ortak canlı yayına çıkmaları konusu gündeme geldi.

Her iki adayın da 'katılırım' demesinin ardından programın ne zaman, nasıl ve hangi şartlarda yapılacağı konusu AK Parti ve CHP heyetleri arasında konuşuldu.

Uğur Dündar kararını açıkladı

Canlı yayının moderatörlüğü için ismi geçen ilk isim ise gazeteci Uğur Dündar olmuştu. Dündar, sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak bu yöndeki kararını kamuoyuyla paylaştı.

"Kamuoyuna açıklama: 23 Haziran seçimleri öncesinde yapılacak açık oturumla ilgili olarak aldığım karar, aşagıdaki tweetlerdedir" ifadesini kullanan Dündar'ın mesajları şöyle:

"Tarihi 31 Mart seçimleri öncesinde, Sn.B.Yıldırım ve Sn.E. İmamoğlu’nun katılacağı açık oturumun moderatörlüğü için her iki adayın da ismim üzerinde uzlaşmaları, onurla sürdürdüğüm 50 yıllık meslek hayatımın manevi madalyalarından biri olmuştur.

Halkımızın yıllardır Türkiye’nin en güvenilir ismi olarak tarafıma gösterdiği güvenin, siyasi kutuplaşmanın zirveye çıktığı bu dönemde ve böyle önemli bir konuda her iki aday tarafından paylaşıyor olması son derece anlamlı ve değerlidir. Her iki adaya da teşekkür ediyorum.

Kendime ve toplumuma karşı duyduğum sorumlulun bilinciyle, bu açık oturumda adaletin terazisini milim saptırmayacağıma ve geçmiştekilerde olduğu gibi, her iki tarafın da yayın sonrasında teşekkürleriyle karşılaşacağıma en ufak şüphem yoktur.

"Moderatörlüğüm üzerinden her iki adaya ve demokrasimize zarar verebilecek bir takım hazırlıklar yapıldığını görüyor ve bu sebeple 50 yıldır ödünsüz bağlı kaldığım evrensel yayıncılık ilkeleri gereği moderatörlük yapmama yönünde aldığım kararı kamuoyuna saygıyla arz ediyorum."

Binali Yıldırım'dan ilk yorum

Açıklamasında, "Adaylar ve demokrasi zarar görür" ifadelerini kullanan Dündar'a ilk yanıt Binali Yıldırım'dan geldi.

Twitter hesabından yaptığı açıklamayla konuyla ilgili görüşünü bildiren Yıldırım, "Uğur Bey’in kararına üzüldüm. "Adaylar ve demokrasi zarar görür" diyor. Ne gibi bir zarar, anlamadım! O soracaktı, biz cevaplayacaktık. Umarım bu kararda 'birilerinin' baskısı etkili olmamıştır." ifadesini kullandı.

DÜNDAR'DAN YENİ AÇIKLAMA

Gazeteci Uğur Dündar, moderatörlük yapmama kararı sonrası yeni bir açıklama daha yaparak, "Baskı yapıldığı ve o nedenle moderatörlükten vazgeçtiğime yönelik spekülasyonlar dolaşıyor. Tanıyanlar bilir ben, hiçbir baskıya pabuç bırakmam. Ayrıca kimseden de asla böyle bir girişim gelmedi. Kararımın tek nedeni; Türkiye'deki kutuplaşmadır. Ülkemiz acilen normalleşmelidir" dedi.

Next page

Gazete Yenigün