Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

TÜRSAB Ege BTK Başkanı Kıvanç Meriç “Yurt dışı turlarımız devam ediyor”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Ege Bölge Temsil Kurulu (BTK) Başkanı Kıvanç Meriç, koronavirüsün acenta şirkerlerine etkilerini değerlendirdi. Meriç, “Ülkemizin belirlediği, uçuş yasağı olan ülkeler dışında, yurt dışı turları devam ediyor” dedi

TÜRSAB Ege BTK Başkanı Kıvanç Meriç “Yurt dışı turlarımız devam ediyor”

YENİGÜN Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Ege Bölge Temsil Kurulu (BTK) Başkanı Kıvanç Meriç, koronavirüsün acenta şirketlerine etkilerini değerlendirdi. Türkiye Cumhuriyeti'nin belirlediği, uçuş yasağı olan ülkeler dışında, diğer tur paketlerinin halen geçerli olduğunu aktaran Meriç, “Ortada bir bilgi kirliliği var. Bütün müşteriler istedikleri takdirde 'ben yurt dışına gitmiyorum, ülkemden ayrılmayacağım, ücretimi geri alacağım' gibi bir algı oluştu. Herkes son dakika bile yurt dışı turunu iptal edebilir, parasını da geri alabilir gibi bir bilgi kirliliğinden söz ediyorum. Bu bilgi kirliliğinden dolayı hem müşteriler hem acentalar mağdur oluyor. Şu bir gerçek; Türkiye Cumhuriyeti'nin belirlediği, Çin, Suudi Arabistan, İran, Güney Kore gibi uçuş yasağı olan ülkere hiçbir şekilde tur düzenlenemez. Bu ülkelere düzenlenen turların ücretleri zaten müşterilere iade edildi” diye konuştu. 

“ÜCRETİN TAMAMI 
İADE EDİLEMEZ”

Kendi isteğiyle tur paketinden vazgeçen müşterilerin, ücretinin tamamını geri almasının mümkün olmadığını hatırlatan Meriç, “Ülkemizin belirlediği, uçuş yasağı olan ülkeler dışındaki tüm tur paketleri halen geçerli. Örneğin Almanya, Fransa, İngiltere gibi ülkelere şu anda hava trafiği var. Herhangi bir yasak söz konusu değil, turizm devam ediyor. Eğer müşteriler bu ülkelere uçmak istemezse, tur paketinden vazgeçmiş oluyor. Yani ödediği ücretin tamamını acentadan alması söz konusu değil. Sonuçta acenta şikerleri de uçak biletlerini almış, otel ücretlerini ödemiş oluyor. Dolayısıyla sözleşme şartlarının ön gördüğü kadar bir kesinti oluyor” ifadelerini kullandı.

Doğukan Fikri FİDAN 

Next page

Gazete Yenigün