Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Türkiye’nin İlk Profesyonel Futbolcusu Vahap Özaltay'ın ölüm yıldönümü

10 Haziran 1965 tarihinde Altay kongresi sırasında konuşma yaparken kalp krizi geçirerek vefat eden İzmir'in efsane futbolcularından Vahap Özaltay'ı, vefatının 54. yılında saygı ve rahmetle anıyoruz...

Türkiye’nin İlk Profesyonel Futbolcusu Vahap Özaltay'ın ölüm yıldönümü

Vahap Özaltay'ın hayatı

1907 yılında Beyrut’ta doğan Vahap , henüz üç yaşındayken o ve ailesi, önce İzmir’e ardından Aydın’a yerleştiler. 1919’da Yunan işgali sebebiyle Kastamonu’ya göç etmek zorunda kaldılar.  Kurtuluş Savaşı başarıya ulaşınca Vahap ve ailesi yeniden İzmir’e gittiler. Bu arada 15 yaşında olan Vahap, atletizme merak duymaya başlıyordu. Önce İzmir’de dereceler kazanan yetenekli genç, daha sonra ise Bulgaristan’da düzenlenen, 1931 Balkan Oyunları’nda Türkiye rekoru kıran, 4X400 Bayrak Takımı’nda yer alan sporculardan biriydi.

Vahap Futbola Başlıyor
Atletizmde yaşadığı başarılar bir yana Vahap, futbola ilgi duyuyordu, çok geçmeden futbola olan bu ilgisini hayata geçirecekti. İlk olarak İzmir Sultanisi forması giyen Vahap, daha sonra ise özdeşleşeceği Altay takımına transfer oldu. Bu sırada  1930 senesinde Türkiye Milli Takımı’na İzmir’den davet edilen ilk futbolcu oldu.

Türkiye’nin İlk Profesyonel Futbolcusu: Vahap Özaltay
Vahap,ı özel kılan bunlar değil: onu özel kılan Türkiye’nin ilk profesyonel futbolcusu olması.  Altay formasını dokuz sene başarıyla terleten Vahap yurt dışına transfer oluyordu. Fransız Racing takımına transfer olan Vahap, burada attığı kafa gollerle dikkat çekince ona “Türk kafası” lakabı uygun görüldü.

Soyadı Kanunu ve “Özaltay”
Altay kulübünü çok seven Vahap, henüz orada oynadığı dönemde 1934’te soyadı kanunu çıkınca   Özaltay soyadını aldı. Mutlaka Vahap, Altay soyadını isterdi. Zira Altay soyadını, İzmir’e giren orduların muzaffer komutanı Fahrettin Paşa almıştı.

Antrenörlük Yılları ve Şampiyonluk
Fransa’dan döndükten sonra bir süre daha futbol oynayan Özaltay, sonrasında antrenörlüğe başladı. Futbolculuk döneminde 1 defa milli takıma seçilen Vahap Özaltay, antrenör olarak  1954’te Ordu Milli Takım ile Ordulararası Dünya şampiyonu olmayı başardı.

Fransa’da “Türk kafası” lakabıyla anılan  Vahap Özaltay, siyahi olmasından dolayı Türkiye’de “Kara İnci” lakabıyla tanınıyordu. Vahap Özaltay, o zaman için güçlü fiziği, atletik yapısı ve süratiyle fark yaratan bir oyuncuydu.

Altay’da Doğdu ve Orada Öldü
Vahap Özaltay, çok sevdiği ve soyadını bile aldığı Altay’ın 1965’teki kongresinde konuşma yaptığı esnada geçirdiği kalp kriziyle hayata veda etti. Öldüğünde geride yedi çocuğunu yoksulluk bekliyordu. Burada Metin Oktay devreye girerek Vahap Özaltay namına yardım  kampanyalarında önemli bir rol üstlenmişti.

Next page

Gazete Yenigün