Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

"Türkiye'de hayvancılık doğru yapılmıyor""

Atafen Genel Müdürü Tahir Yavuz, Türkiye'de hayvancılığın doğru yöntemlerle yapılmadığını savunarak, “Hayvancılıkta kovamızdaki 3 deliği tıkayacağız. Buzağı, süt ve döl kaybetmeyeceğiz. Hayvancılık kurallar içinde yapılmazsa kazaya uğrar. Bizde kaza bitmiyor, çünkü kurallara uyulmuyor. Bilgileri taze tutmak lazım. Eski bilgilerde inat etmemek lazım. Dünyayla entegre olmalıyız artık” dedi.

"Türkiye'de hayvancılık doğru yapılmıyor""

Doğukan Fikri FİDAN - YENİGÜN - Atafen Genel Müdürü Tahir Yavuz, Yenigün TV'nin konuğu oldu. Geçtiğimiz günlerde 'Meslekte 40. Yıl' adlı kitabı yayımlanan Tahir Yavuz, “Kitabın içinde 234 adet köşe yazısı var. Tamamen teknik bilgiler aktaran bir kitap oldu. Doğru bilgiyi aktarmak çok önemli. Ben doğru bilgiyi anlaşılır biçimde anlatmak için yazıyorum. Bildiğiniz gibi bizim işimiz hekimlik. Ama hiçbir zaman doktor cümleleri kullanmamaya çalışırım. Bir kelimenin Türkçesi varken Latincesini kullanmam. Alanımızda çok fazla bilgi kirliliği var. Özellikle yurt dışında öğrendiğim bilgileri, ülkemize aktarmayı kendime görev edindim. Türkiye'de hayvancılık hiç doğru yapılmıyor. Hayvancılığı doğru yapan birkaç çiftlik gösterebiliriz belki. Ancak yüzdeye vurduğumuz zaman pek bir şey ifade etmiyor. Numune gösterebileceğimiz çiftlik sayısı çok az. Benim bütün derdim; yurt dışında neden var da bizde yok. Onlar neden beceriyor da biz beceremiyoruz. Buna imrenme, özenme de diyebilirsiniz. Bilgilerimi paylaşmaya çalışıyorum” ifadelerini kullandı.


“KOVAMIZDAKİ 3 DELİĞİ TIKAYACAĞIZ”

Hayvancılıkla ilgili yurt dışında yapılan çalışmalara çok güvendiğini ve bu çalışmaların Türkiye'ye aktarılması için çabaladığını ifade eden Yavuz, “Bir çalışmanın istatistiksel değeri olmak durumunda. Böyle çalışmalar duyarsam alıp getirmeye çalışıyorum. Bu çalışmaları anlatmak kolay değil. Anlatıyorsunuz anlaşılmıyor. Öncelikle muhatabı eğitmemiz gerektiğini düşündüm. Daha sonra muhatabın para kazanmasını düşündüm. Sonuçta anlattıklarınız karşı tarafın cebine yarar getirecek. Cebine yarar getirmeyecek bir şeyi dinlemiyor. Para kazanmanın 3 yolu var. Kovamızdaki 3 ana deliği tıkayacağız. Birincisi buzağı kaybetmeyeceğiz, ikincisi süt kaybetmeyeceğiz, üçüncüsü döl kaybetmeyeceğiz. İnek doğuracak ve yine gebe kalacak” diye söyledi.

“ÇOK BUZAĞI KAYBEDİYORUZ”

Yavuz, “Bu 3 delik bizde iri iri duruyor, hiçbiri kapanmıyor. Dolayısıyla bu insanlar para kazanmıyor. Bu delikleri kapatmak mümkün aslında. Benim 14 maddelik bir sürü yönetimi listem var. Sürü yönetimi demek; öncelikle bulduğunuz ortam kuru ve temiz olacak. İyi kayıt yapıp, iyi gözlem yapacaksınız. Bu saydıklarımın hepsinin tam olduğu çiftlik çok az. Türkiye, maalesef çok buzağı kaybeden bir ülke. Et kıtlığının da bir sebebi bu” dedi.


“SÜT UCUZ YEM PAHALI”

Türkiye'de pek çok kalem ürünün ithal edilir hale geldiğini aktaran Yavuz, “Tarım Bakanlığı demek Türkiye demektir. Çünkü tüketicinin sağlıklı gıdaya ulaşması söz konusu. Ancak Türkiye şu anda gıda güvencesi derdinde. Arpa ithal eder duruma geldik. Arpanın ithal edildiği günü gördük. 'Süt ucuz, yem pahalı' konusu hep gündeme gelir. Çünkü fabrika yeminin yüzde 60-65' ini ithal mallar teşkil ediyor. Her şey ithal olunca gözümüz dolar fiyatlarına takılıyor. Dolar yükseldiği anda yem fiyatlarının yükselmesi garantidir. Yem fiyatlarının düşmesi için ya üretiminiz artacak, ya da dolar düşecek” diye konuştu. 

SOP sistemi

Hayvancılığın belli kurallar çerçevesinde yapılması gerektiğine dikkat çeken Yavuz, “Standard Operating Procedure kelimelerinin kısaltılmışı olan 'SOP' her işletmede kullanılması gereken bir yöntemdir. Tercüme edersek; standart işletme yönetimi veya standart işlemler diyebiliriz. 'SOP' tüm işletmelerde olduğu gibi hayvancılık işletmelerinde de kullanılmalıdır. Ülkemizde belli başlı birkaç işletme dışında, ne yazık ki, kullanılmamaktadır. Hayvancılık işletmelerinde her yapılan işin bir 'SOP'u olmalı, büyük işletme, küçük işletme ayırt etmeden 'SOP' yazılmalıdır. Böyle olursa herkes aynı işi aynı adımları takip ederek yapar. Eksiklik, ihmal, unutma söz konusu olmaz. Eleman değişse bile, SOP kuralları uygulanıyorsa, büyük bir sorun ortaya çıkmaz. Hayvancılık kurallar içinde yapılmazsa kazaya uğrar. Bizde kaza bitmiyor, çünkü kurallara uyulmuyor. Bilgileri taze tutmak lazım. Eski bilgilerde inat etmemek lazım” ifadelerini kullandı.

1 Haziran Süt Günü

Pek çok insan 21 Mayıs'ı Dünya Süt Günü olarak biliyor. Fakat Dünya Süt Günü, 1 Haziran'dadır. Biz de 1 Haziran'da kutluyoruz. Bu durum, dünyayı takip etmekte ne kadar geride olduğumuzu gösteriyor aslında. Dünyayla entegre olmak lazım artık.

Next page

Gazete Yenigün