Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Turizmle barışalım

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Çiğli'ye yeni havalimanı yapılması önerisine ETİK Başkanı İşler'den de destek geldi. İşler, “Kuzey Ege'nin turizmle olan küslüğünü barıştırmamız lazım. Bölgeye bir havalimanı kazandırılması turizmi canlandırır” dedi

Turizmle barışalım

Geçtiğimiz günlerde İzmir'in sorunlarının çözümü için AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar tarafından düzenlenen toplantıda Kaklıç'a yeni havalimanı yapılması önerisi getirilmişti. Öneriye Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler'den destek geldi. Çiğli'ye kazandırılacak bir havalimanının turist sayısını artıracağını ifade eden İşler, “Adnan Menderes Havalimanı daha çok Kuşadası'nı ve Didim'i destekliyor. Ancak Kuzey Ege ulaşım açısından fakir kalıyor. Havalimanı Çiğli'deyken İzmir'e gelen turist sayısı daha fazlaydı. Havalimanına inen turist, otobüsle en fazla 1 saat yolculuk yapmak istiyor. Otobüs yolculuğu 1 saatin üzerine çıktığı zaman o destinasyona gitmeyi tercih etmiyor. Mesela Bodrum Havalimanı yapıldıktan sonra Bodrum turizm açısından uçtu. Dalaman Havalimanı yapıldıktan sonra ise Fethiye ve Marmaris uçtu. Bugün Adnan Menderes'e inen bir turist, Dikili'ye, Çandarlı'ya, Bergama'ya 2 buçuk saatte gidiyor. Turist eskisi gibi Çiğli'ye inse Kuzey Ege turizmi canlanır. Kuzey Ege'ye turizm pastasından pay aldırmak istiyorsak bölgeye bir havalimanı şart” dedi. 

“Ulaşım gelişmeden 
turizm gelişemez”

Kuzey Ege'nin turizm açısından pek çok zenginliğe sahip olduğunu kaydeden İşler, “Kuşadası'na gelen turist Aydın'ın turizm verilerine yazılıyor. İzmir ise turizm fakiri gibi gözüküyor. Bergama, Efes kadar önemli bir yer. Ancak Bergama'ya gelen turist sayısı çok az. Bu kadar tarihi zenginliği olan bir yer uzak olduğu için talep görmüyor. Kuzey Ege çok büyük zenginliklere sahip olan bir yer. Kuzey Ege'nin turizmle olan küslüğünü barıştırmamız lazım. Şu anda Kuzey Ege ulaşımdan dolayı turizme küs. Ulaşım gelişmeden turizm gelişemez” ifadelerini kullandı.

TERCAN: ADNAN MENDERES 
HAVALİMANI YETERLİ

Destination İzmir Başkanı ve ETİK Başkan Yardımcısı Bülent Tercan ise Adnan Menderes Havalimanı'nın İzmir'in ihtiyacını karşıladığını ifade ederek şunları söyledi: “Bana göre Adnan Menderes Havalimanı iç ve dış hatlarının kapasitesi yeterli. Bölgemizin 30 yıllık ihtiyacını karşılayacak şekilde düzenlendi. Dolayısıyla Çiğli Havalimanı'nın açılmasına gerek yok. Turist sayısı havalimanı açarak artmaz, yurt dışında İzmir'i tanıtarak artar. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Turizm Tanıtma Vakfı (İZTAV), yurt dışında çok etkili tanıtım çalışmaları yapmalı. UNESCO Dünya Miras Listesi'nde olan iki hazinemiz var. Biri Bergama diğeri Efes. Bunların yurt dışında tanıtılması gerekiyor. 7 kiliseler İzmir ve çevresinde. Bunlar da tanıtılmalı.”  

Doğukan Fikri FİDAN 

Next page

Gazete Yenigün