Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Turizmin gözdesi Kızlarağası sezonu kapattı

Kızlarağası Çarşı'sı geçtiğimiz yaz sezonunda beklenilen yabancı turist sayısına ulaşamadı.Esnaf geçtiğimiz yıllara kıyasla turist sayısında bariz bir düşüş yaşandığını belirtti

Turizmin gözdesi Kızlarağası sezonu kapattı

İzmir'in Konak ilçesindeki  Kızlarağası Hanı tarihi dokusu ve içerisinde barındırdığı birçok etnik  dükkanı ile yerli ve yabancı turistlerin İzmir'deki uğrak noktalarından biri.Her sene birçok ülkeden binlerce turist ağırlayan tarihi han sezonu geride bırakırken çarşı esnafı geçen senelere kıyasla verimsiz bir sezon geçirdiklerini belirtti.Ziyaretci sayısının beklenilenin altında kalması esnafı mağdur etti. Esnaf düşük turist rakamlarının sebebini farklı şekillerde değerlendirdi.

"GEMİLER GELMİYOR"
Senelerdir çarşıda esnaflık yapan saz evi sahibi Tahir Bağdatlı turist sayısında yaşanan mevcut azalma ile ilgili görüşlerini paylaştı. Bağdatlı, “Geçtiğimiz yıllarda, limana senede beş gemi geldiği oluyordu ama artık iki gemi bile gelmiyor. Dört tarafımız deniz fakat deniz ticaretini kullanamıyoruz. Bu da turist sayısının azalmasında önemli bir etken. Bu sezon genellikle Yunan turistler geldi. Genel perspektif ile bakıldığında yoğun bir yaz dönemi geçirmedik. Bunun çeşitli nedenleri var. Karayolu ile gelen turistler de park sorunu yaşıyor ve bu yüzden çarşıya uğramıyorlar. Bağlamalar rağbet görüyor çünkü gitarda bağlamada olduğu gibi kurma sesler yok. Bu yüzden bağlamanın sesi daha farklı ve etnik geliyor” açıklamalarında bulundu. 

KRUVAZİYER DARBESİ
Kızlarağası Hanı'nda sanat galerisi sahibi Mehmet Raif Dilaver, “Turist sayısı az da olsa arttı ama kruvaziyer gemiler gelmediği için beklendiğimiz turist yoğunluğu gerçekleşmedi. Bu sene genellikle ekonomisi zayıf ülkerden gelen turistleri ağırladık. Bana sorarsanız, turist sayısının azlığı turiste hitap eden esnaf ve çalışanların nitelik, nicelik bakımından eksik olmaları. Esnaf ve çalışanların gerekli kurslar ile eğitilmesi gerektiğini düşünüyorum. Örneğin yabancı dil bilinmemesi veya yetersiz kalması esnafımız için büyük bir eksiklik. Bu nedenle gelen turistlerle yeterli iletişim kurulamıyor. Güven ve ikna temini açısından dil öğrenimi önemli bir nokta” dedi. Çarşı'da etnik takılar üzerine dükkanı bulunan Cemal Arslan turistin esnafa güveninin kırıldığını söyledi ve nedenini şöyle açıkladı: “Mevcut ziyaretçiler alışveriş yapamıyor çünkü hanutçular aracılığıyla belli başlı yerlere giden turistler kandıralacaklarına ikna oluyor”

“ALIŞVERİŞ YETERLİ DEĞİL”
Kızlarağası Çarşı'sı denildiğinde elbette türk kahvesi de akla ilk gelenlerden. Çarşıda kuru kahve dükkanı bulunan Seher Karakundakoğlu, turist yoğunluğunun azaldığı yönündeki genel kanıya katıldığını belirterek ziyaretçilerde bu sene, “Türkiye pahalıdır, pazarlık yapalım” şeklinde bir algı oluştuğunu ve bunun da yapılan alışverişi büyük ölçüde etkilediğini söyledi. Ayrıca turistlerin Türk Kahvesine ilgi duyduğunu, nedeninse espresso ile benzerlikler taşıması olduğunu ekledi.

Dükkanlarında sattıkları ürünlerinin otantik, el işi ve Türk motifleri taşıdğını söyleyen Derya Cerşit de, bu sezonun turist açısından yoğun geçmediğini belirtirken sebebinin ise turistlerin daha çok Bodrum ve Cunda gibi sahil kesimlerini tercih etmeleri olduğunu söyledi.

ETNİK DÜKKANLARA İLGİ
Durum Çarşı'da kıyafet satan dükkanlar için de farklı değildi. Burcu Akgün turistlerin Çarşı'da daha çok hediyelik eşyalar satan etnik dükkanlara ilgi gösterdiğini belirtti. Çarşı'nın turistler tarafından bir geçiş alanı olarak kullanıldığını belirten Akgün, bu sezon yeterli turist verisine ulaşamadıklarını söyledi. 
Dükkan sahibesi Ayşegül Çelik, dükkanında turistler için ilgi çekebilecek hediyelik eşyalar satıyor. Ayşegül hanım bu sene Çarşı'da yaşanan bereketsiz turist sezonunu sorduğumuzda nedeninin birkaç esnafın turiste karşı kötü tutumunun tüm esnafa karşı önyargı oluşturduğunu ve bu durumun tüm Çarşı esnafını etkilediğini belirtti.

KAFELER DE BOŞ KALDI
Kafe çalışanı Kenan Toplu konuyla ilgili bu sene yeterince turist ağırlayamadıklarını nedeninin ise Çarşı içerisindeki dükkanların yeterli nitelikleri taşımaması olduğunu söyledi .

Çarşı'da genel kanı bu sezon önceki senelere göre turist sayısında ciddi bir düşüş olduğu yönünde.

Gizem ŞENKAL - Ecem DEMİR

Next page

Gazete Yenigün