Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Turizm Bölgelerine Bayram Dopingi!

Kurban Bayramı’nda dört günlük tatili değerlendiren yerli ve yabancı ziyaretçiler Ege’nin turizm merkezlerine akın etti. İzmir’in sahil ilçelerinin belediye başkanları turizmin pandemiden etkilenen ilçe esnafına doping etkisi yarattığını dile getirdi

Turizm Bölgelerine Bayram Dopingi!

Ege Bölgesi’nin ünlü tatil yerleri Kurban Bayramı’nda tıklım tıklım doldu. Dört günlük zaman dilimini fırsata çeviren tatilciler hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerine çıkınca sahillere akın etti.

İzmir’in başta Çeşme ilçesi olmak üzere Foça, Dikili ve Karaburun ilçelerine yerli turist büyük rağbet gösterdi. Talep yoğunluğu nedeniyle turistik işletmeler, eğlence mekanları ve oteller kapasitesini zorladı. İzmir’in sahil bandındaki ilçelerin belediye başkanları gösterilen ilgiden memnun olduklarını ve talep nedeniyle esnafın ekonomik olarak da kazanç sağladığını dile getirdi. Yenigün Gazetesi’ne konuşan belediye başkanları yaz dönemi boyunca talepleri karşılamak için yoğun çaba sarf edeceklerini söyledi."ÇEŞME'DE ZİYARETÇİ SAYISI 2 MİLYONU AŞTI"

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, “Çeşme'de tüm otellerimiz doluydu. İlçemize gelen yazlıkçılarla birlikte 2 milyonu aşan ziyaretçiye ev sahipliği yaptık. Bu yoğunlukta ilçemizde birkaç can sıkıcı olay yaşandıysa da genel atmosferimiz huzurluydu. Biz belediye olarak Kovid-19'a karşı mücadelemizi devam ettiriyoruz. İlçemizde tüm ortak kullanım alanları, meydanlarda hijyen çalışmalarımızı yaptık fakat insanların pandemiye karşı hassasiyetini kaybettiğini üzülerek gördüm” diye konuştu."YAZLIKÇI SAYISI İKİ KATINA ÇIKTI"

Çeşme Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (ÇEŞTOBBaşkanı Yakup Demir, şu ifadeleri kullandı: “Normalleşme sürecine müteakip Çeşme'de hafta sonu yoğunluğu başlamıştı. Bayramda bu yoğunluk arttı. Çeşme bayramı olağanüstü geçirdi diyebilirim. Geçmiş bayramları aramadık. Restoranlarımız doldu, otellerimiz de doldu fakat Kovid-19 önyargısı nedeniyle otellerimiz dolarken zorlandı. Genel olarak Çeşme'deki işletmelerimiz mutlu. Çeşme'de geçen yıla göre yazlıkçı sayısı 2 katına çıktı. Yazlıkçılarla birlikte milyonu aşan ziyaretçi ağırladık.”“DİKİLİ’DE İŞLETMELER MEMNUN”

Bayramı Dikili’de geçiren Başkan Adil Kırgöz, “Dikili bayramı çok yoğun geçirdi. Otellerimiz, pansiyonlarımız doldu. Restoranlarımızda yer kalmadı, insanlar ayakta yemek yedi. İlçemize bayram sürecinde ortalama 1 milyon insan giriş çıkış yaptı. İşletmelerimiz bayramdan memnun. Ben de bayramı ilçemde, sokaklarda vatandaşlarımızla birlikte geçirdim. Sahadaydım. Pandemi sebebiyle belediye olarak üzerimize düşen görevlerimizi yerine getirdik. Zabıta ekiplerimiz de sahadaydı, gerekli uyarı ve kontrolleri aralıksız yaptılar” dedi. “KARABURUN’DA KAPASİTE AŞILDI”

Kurban Bayramı’nda birçok kişinin Karaburun’u tercih ettiğini ifade eden Başkan İlkay Girgin Erdoğan, “İlçemizde olağanüstü yoğunluk vardı. Bu durum esnafımızı çok mutlu etti. Esnafımızın, işletmelerimizin memnun olması, güzel bir bayram geçirmesi bizi de mutlu etti. Pandemi sürecinde Sağlık Bakanlığı’nın ve Bilim Kurulu’nun alınmasını önerdiği tüm tedbirleri aldık. İlçemizde yoğun hijyen çalışmaları yaptık. Belediye olarak hep sahadaydık. Bu yoğun çalışmalarımızla ilçemizde hiç vaka görülmedi. Hastalığın ilçemizde olmaması sebebiyle de Karaburun’a talep çok yoğun oldu. Kapasitemizin üstüne çıktık” diye konuştu.“URLA DOLDU TAŞTI”

Urla’nın en kalabalık dönemini geçirdiğini belirten Belediye Başkanvekili ve Kaymakam Önder Can, şu ifadeleri kullandı: “Kurban Bayramı’nda ilçemiz çok yoğundu. Otellerimiz, restoranlarımız doluydu. İlçemizde bulunan işletmelerle kendim de görüşmeler gerçekleştirdim. ‘Yerimiz kalmadı, dolduk’ diyenler çoğunluktaydı. İşletmelerimiz bayramdan memnun kaldı. Urla en kalabalık dönemini geçirdi. Biz de Urla Belediyesi olarak sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uyum sağlanması amacıyla çalışmalarımızı yürüttük. Urla’da bayram iyi geçti.”“KUŞADASI OTELLERİ YÜZDE 80 ORANINDA DOLDU”

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, “Kuşadası vatandaşlarımızdan bayram tatilinde yoğun ilgi gördü. Otellerimiz yüzde seksen doluluk oranına ulaştı. Restoranlarımız doldu. İşletmelerimiz bayramdan memnun, biz de memnunuz. İlçemize bayramda 120 binin üzerinde araç girişi oldu. Bayram öncesi gelen yazlıkçılarla beraber ortalama 1 milyona yakın ziyaretçimiz oldu. Kuşadası Belediyesi olarak pandemiye karşı önlemlerimizi almıştık. Şehir merkezlerinde, ortak kullanım alanlarında hijyen çalışmalarımızı yapmıştık. Bayrama hazırlıklı girdik. Ekiplerimizle birlikte sahadaydık.” dedi.“FOÇA’YA TATİLCİLER AKIN ETTİ”

Belediye Başkanı Fatih Gürbüz Kurban Bayramı’nın esnafı mutlu ettiğini söyledi. Gürbüz, şu değerlendirmeleri yaptı: “Foça’da tüm otellerimiz doldu. Bunun yanı sıra günübirlik ziyaretçilerimiz de çoktu. Restoranlarımız, işletmelerimiz bayramdan memnun kaldılar. Ben de hep sahadaydım. Hem vatandaşlarımızla bayramlaştım hem de belediye olarak pandemi çalışmalarımızı devam ettirdik. İlçemizde hijyen çalışmalarımızı yoğun olarak sürdürdük.” Halime ERDOĞAN – ÖZEL HABER

Next page

Gazete Yenigün