Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Turistler için Midilli'den hamle

Midilli Turizm, Seyahat ve Gemi Acenteleri Birliği Genel Sekreteri Aris Lazaris, yaz sezonunun olağan seyrinde olduğunu, ama sonbahardan itibaren kampanyalar düzenleyeceklerini söyledi

Turistler için Midilli'den hamle

Midilli Turizm, Seyahat ve Gemi Acenteleri Birliği Genel Sekreteri Aris Lazaris, ilerleyen günlerde turizme destek olmak amacıyla yeni projeler hazırlayacaklarını ifade etti. Yunanistan’ın Midilli Adası’nda, Türkiye’den en çok turist getiren acentelerin arasında yer alan Mitilene Tours’un sahibi ve aynı zamanda Midilli Turizm, Seyahat ve Gemi Acenteleri Birliği Genel Sekreteri olan Aris Lazaris, geçtiğimiz yıl çok iyi bir sezon geçmesini beklerken, kur makası nedeniyle ada turizminin komple olumsuz etkilediğini söyledi.

Daha önceki yıllarda Türk turistin mayıs ayı ile birlikte adaya gelmeye başladığını, bu yıl 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi nedeniyle, mayıs ve haziran aylarında da Türk turist sayısındaki düşüşün devam ettiğine dikkat çeken Aris Lazaris, “İnsanların tatile çıkabilmesi için önce kendi bütçelerinin denk olması gerek. Bu da doğrudan ekonomi ile ilişkili. Seçim sonrasında Türkiye’de siyaset ve ekonominin nasıl bir seyri olacağı konusunda insanların kafasında bir soru işareti vardı. İlk olarak yaptıkları şey ise tatil planlarını gözden geçirmek, daha doğrusu ertelemek oldu. Neyse ki seçim sonrası belirsizlik ortadan kalkınca temmuz ayıyla birlikte bir hareketlenme başladı. Yine de önceki yıllarla karşılaştırıldığında yüzde 40’a yakın bir düşüş söz konusu. Çünkü Türk turist için Euro Bölgesi hakikaten pahalı oldu. Eskiden masaya 10 çeşit meze siparişi verilirken, şimdi 2-3 çeşitle yetiniliyor. Eskiden bir haftalık tatil programı yapan, şimdi ortalama 3 günden fazla kalmıyor” diye konuştu. 


TANITIM REHBERİ

Ayvalık Jalem Tur’un Midilli Acentesi de olan Aris Lazaris, Midilli Ticaret Odası’ndan bir heyetin Edremit Ticaret Odası, cuma günü (12 Temmuz) Ayvalık Ticaret Odası’nın davetlisi olarak Türkiye’ye geleceğini ve ticari ilişkilerin yanı sıra turizmin de konuşulacağını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “En başta İzmir ve Egeliler olmak üzere tüm Türk turistin kültür turizmi kapsamında adadaki Osmanlı eserlerini de ziyaret etmesini istiyoruz. Sonbahardan itibaren cazip kampanyalar düzenleyeceğiz. Zaten 10 gün içerisinde sadece adadaki Osmanlı eserlerini tanıtan bir rehber yayınlanıyor.

Türk turiste ücretsiz dağıtılacak bu rehberin adanın tanıtımına önemli bir katkı koyacağını düşünüyorum. Biz de Midilli turizmcileri olarak uygun fiyatlı tur ve konaklama kampanyası ile Türk turisti adamızda ağırlamak istiyoruz. Çünkü edindiğimiz bilgilere göre; İzmirliler başta olmak üzere Türk turistler defalarca gittikleri Sakız Adası’na alternatif bir destinasyon arayışı içinde. Bu destinasyon Midilli’dir. Türk turisti sadece yaz sezonunda değil, tüm yıl boyunca adamıza bekliyoruz.” 

Next page

Gazete Yenigün