Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Turgay Yokuş, İzmirlilere seslendi

Basın bayramı kutlamaları çervçevesinde düzenlediği kavaltıda konuşan Başkan Yokuş, "Bütün İzmirlileri, İzmirliler Derneği çatısı altında çalışmaya davet ediyoruz" dedi

Turgay Yokuş, İzmirlilere seslendi

İzmir Dernekleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgay Yokuş, 24 Temmuz Basın Bayramı kutlamaları çerçevesinde basına kahvaltı daveti düzenledi. Basın mensuplarının biraraya geldiği davette projelerinden bahseden Genel Başkan Turgay Yokuş, İzmir Dernekleri Konfederasyonu, İzmir Kent Federasyonu ve İzmirliler Derneğinin faaliyetleri hakkında şu açıklamaları yaptı:

"İzmir Dernekleri Konfederasyonu bünyesindeki dernek sayımız 50'ye ulaştı. Tüm çatımız altında 15000 dernek üyemiz var. İzmirliler derneğinin adının İzmir olmasının yanında, İzmir Valilik logosunu taşımaktadır. Kullanım hakkı, Vali Kutlu Aktaş döneminde özel izinle alınmıştır. Derneğimiz, isminden ve logosundan dolayı iki misyon taşımaktadır. Bu yüzden hata yapma şansımız yoktur. Bizim diğer 6400 STK'dan ayıran en önemli özelliğimiz bu iki unsurdur. İzmirliler Derneğimizin tüzüğünde" İzmirde doğan, İzmirde doyan kendisini İzmirli hisseden herkes üye olabilir" dediği için ,üyelerimiz arasında Roman, Musevi ,Levanten ,Rus Doğulu ve Batılı üyelerimiz mevcuttur. Esnaf sanayici ve İş insanlarının yanı sıra, akademisyenler ve emekli askerler, üyelerimiz bulunmaktadır. İzmirliler Derneğinin, isminden dolayı İzmir'e gelen Vali ve bakanların sorduğu ilk soru 'İzmirde İzmirliler Derneği, olurmu?' sorusudur. Bu sorunun cevabı sizin baktığınız pencereye bağlı. İzmirliler Derneği hakkında şöyle bir açıklama yapabiliriz; İzmirliler Derneği İzmir kent kültürü koruma adına kurulmuş bir dernektir.Hemşehri mantığında kurulan bir dernek değildir. İzmirde 6400 STK var.  Bu STK'lıların yaklaşık 700'ü hemşeri dernek, federasyon ve konfederasyonları'dır. Bu STK'larda kendi kültürlerini geleneklerini yaşatmaya ve yaymaya  çalışıyorlar ki bu da yapılması gereken bir şeydir. Bu aynı zamanda İzmir'in kültürel zenginliğini gösterir. Bunu yaparken de İzmir'in kendi kimliğinin ve kültürünün korunup ön plana çıkarılması gerekiyor diye düşünülüp kurulmuş bir derneğiz. 'Kent kimliği' dediğimizde de İzmir'in tarihi, kültürü, turizmi, ekonomisi, sağlığı, eğitimi ve trafiği gibi konulardır. Biz bütün bunların hepsine "kent kimliği" diyoruz. Bu alanda çalışmalar yapıyoruz. 25 yıldır İzmir yararına projeler üretiyoruz ve yeni projelerimiz için çalışmaya devam ediyoruz"

Konuşmasına İzmirlilere seslenerek devam eden Yokuş, "İzmirliler Derneği kimsenin tekelinde olmayan bir STK'dır. Bu yüzden biz bütün İzmirlileri, İzmirliler Derneği çatısı altında çalışmaya davet ediyoruz. Mutlaka herkesin İzmir ile ilgili bir düşüncesi, aklından geçen bir projesi, istekleri ve beklentileri vardır. Bunları gelip bizimle paylaşmalarını istiyoruz. Onları merkezimize davet ediyoruz. Herşey İzmir ve İzmirliler için" diye konuştu. 

Next page

Gazete Yenigün