Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Tunç Soyer FOX TV'de İzmir'i anlattı

Tunç Soyer, FOX TV'de Çalar Saat programında İzmir'i anlattı. Belediye başkanı olduğu dönemde gerçekleştirilen projeleri ve İzmir'de yaşanan sorunları dile getiren Soyer, projeleri hakkında bilgi verdi.

Tunç Soyer FOX TV'de İzmir'i anlattı

YENİGÜN/Feyaz TATAR / Elif Gizem ŞENKAL      İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, FOX TV ekranlarında yayınlanan Çalar Saat programının konuğu oldu. Çalar Saat'in sunucusu İlker Karagöz'ün sorularını yanıtlayan Başkan Soyer, İzmir'i anlattı.

İzmir'de geçtiğimiz haftalarda çıkan orman yangınları hakkında konuşan Başkan Soyer, “Gerçekten içimiz parçalandı, İzmir'de yanan 5 bin hektarlık alan neredeyse bir Karşıyaka demek. Biz gerçekten büyük bir çaresizlik yaşıyoruz. Buna yönelik bir kampanya başlatalım istedik ve bir buluşma gerçekleştirdik. Vatandaşlarımızdan çok güzel fikirler aldık, olağanüstü bir meclis toplantısı yaptık ve sonunda bir dizi karar verdik. Aslında vatandaşlarımızdan gelen fikirleri kullandık. Bunları örneklemek gerekirse bundan sonra İzmir’de doğan her çocuk için bir fidan dikeceğiz. Evlenen çiftlerimiz ve vefat eden insanlarımız için de aynı şekilde. Köyümüzde yangın istasyonu kurulması gibi ve ormandaki ağaç desenini değiştirmek, ormanın yapısına uygun ağaç dikmekle ilgili kararlar aldık. Ayrıca, bu alanların imara açılmasına asla müsade etmeyeceğiz. İzmir’de ağaçlandırabilecek bir alan bulduk ve bu alanı ağaçlandırmaya başladık. İzmir’e özel yangın uçağı almayı planlıyoruz ve bunlar için de bağış kampanyamız başladı” diye konuştu.

"Belediyemizden bir kişi dahi çıkartılmadı"

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde işçilerin işten çıkartılmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bizim de yapacaklarımız var" sözlerine istinaden, “Hiçbir fikrim yok, ne yapabilir bilmiyorum. Biz Büyükşehir Belediye Başkanları olarak buluştuğumuzda bu konu gündeme bile gelmedi çünkü çoğu belediyenin böyle sorunu yok, bizim de öyle. Kendi adıma konuşmak gerekirse İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden tek bir kişi dahi çıkarılmadı.” dedi. İzmir'de imzalanan toplu iş sözleşmelerine de değinen Soyer, “Türkiye’deki belediyecilik mevzuatında tuhaf bir görevlendirme var, biz işveren onlar işçi gibi görünüyor. Ama biz iş arkadaşıyız ve beraber çalışıyoruz. Onlar mutlu olduğu için ben de mutluyum, iş arkadaşlarımla sevinmemden daha doğal ne olabilir ki? İzmir'de en düşük memur maaşı 3 bin 500 lira” dedi

"Köklü bir fuar"

6 Eylül'de açılacak 88. İzmir Enternasyonel Fuarı hakkında da bilgi veren Başkan Soyer, “Bu fuar aslında köklü bir fuar, bu yıl 88.si yapılacak ve bu yıl da olağanüstü bir buluşma gerçekleşecek. Bu senenin onur konuğu Çin. Bizim istediğimiz, İzmir’in tüm değerlerin geçtiği bir kapı olması. Doğunun ürünleriyle batıyı, batının ürünleriyle doğuyu buluşturmalıyız. Ayrıca Çin’in güzel sanatlarını, edebiyatını, dansını, teknolojisini İzmirlilerle buluşturacağız ve Çin ile ilişkilerimizi geliştireceğiz. Niyetimiz bu” diyerek fuarın önemine vurgu yaptı.

"Biz neden yerimizde sayıyoruz?"

Yaşam kalitesinin yükselmesi gerektiğini söyleyen Tunç Soyer" Bu nedenle siyaset yapıyorum çünkü ben bunun bir kader olmadığını biliyorum. Bu hak etmediğimiz bir yasam tarzı ve bunu değiştirmek mümkün. Bu bereketli topraklara sahip çıkmak zorundayız. Diğer ülkeler ekonomik olarak gelişmeler yaşarken biz neden yerimizdeyiz? Biz aciz miyiz? Artık topraktan çıkan patatesi kimse istemiyor, siz onu cipse dönüştürmelisiniz, lavantayı kozmetik sektörüyle buluşturmak zorundasınız. Bizim İzmir ve Ege bölgesi tarım topraklarımız çok bereketli, bu yüzden öncelikle tarımsal üretimi büyütmek lazım ve sonra tabii ki turizmi. Bunları kooperatifçilik üzerinden yapabiliriz. Üretmek ve ürettiğimizi endüstriyel bir değere dönüştürmemiz gerek" diye konuştu.

Ulaşım 24 saate çıkacak

İzmir ulaşımında yaşanan gelişmeleri de aktaran Soyer sözlerine şöyle devam etti: “Belli miktarda indirimler yaptık, günün erken ve geç saatlerinde alınan ücreti yarıya indirdik. Baykuş seferlerine gelirsek, seferler aslında hayatı yirmi dört saate uzatmaya çalışan bir projeydi ve bunu memnuniyetle sürdürüyoruz. Suyu yüzde on daha ucuzlattık. Onun dışında Gençlik Merkezleri’ne çok ihtiyacımız var çünkü gençlerin gidecekleri hiçbir yer yok. Onları hem sosyalleştirecek, hem eğitecek ama aynı zamanda eğlendirecek yerlere ihtiyacımız var. Hayatı ucuzlatmak ve güzelleştirmek için belediye kendi imkânlarını zorluyor ve devam da edeceğiz”

 

Next page

Gazete Yenigün