;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Tramvay çalışanlarının zorlu mesaisi

Türkiye'nin Batı'ya açılan kapısı olarak yorumlanan İzmir'de Tramvay çalışanları, doğal ihtiyaçlarını karşılayacak herhangi bir tuvalet ve lavabo olmadığı için en yakın esnafa ait iş yerlerine gitmek zorunda kalıyor

Tramvay çalışanlarının zorlu mesaisi

YENİGÜN Tramvay duraklarında çalışan 144 güvenlik görevlisi, istasyonlarda tuvalet ve lavabo olmadığı için doğal ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Makaninstlerin ise son istasyonda bekleme süreleri çok kısa olduğu için çoğu zaman yakınlarda bulunan kafelere de gidemekleri ifade edilirken, görevliler, yetkililerden en kısa sürede bir çözüm bulunmasını talep ediyor. Tramvay duraklarında yolcu güvenliğini sağlamak ve düzenli bir şekilde gişelerden geçişleri sağlamak gibi görevleri bulunan personeller, istasyonlarda çalışanların ihtiyacını karşılamak üzere prototip de olsa tuvalet olmadığı için zor durumda kaldıklarını söyledi. 

"TUVALET SORUNU İLE ÇALIŞILMAZ"
Yolcuları son istasyona bıraktıktan kısa bir süre sonra yeniden hareket etmek üzere bekleyen 120 makinistin de aynı şekilde tuvalet ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için zor durumda kaldıkları öğrenildi. Güvenlik görevlisi ve makinistler sorunun bir an önce çözülmesi için yetkilerin bir adım atmasını talep etti. İsminin yazılmasını istemeyen bir güvenlik görevlisi, "İstasyonlarda sıcaktan ya da soğuktan koruyacak bir önlem yok. Gece geç saatlerde soğuk havalarda cam bir bölme içinde de görevimizi hiç bir şekilde aksatmadan yapabileceğimizi düşünüyorum. Bunun yanı sıra en büyük sorunumuz seyyar da olsa bir tuvalet. İstasyonlarda bizler, son istasyonlarda da makinist arkadaşlar bu sorunu ciddi şekilde yaşıyor. Metro A.Ş. yetkililerine bu durum aktarıldı ancak hiç bir gelişme yok hala. Soğukta üşüyebilirisiniz ya da sıcaktan bunalsanız da çalışabilirisniz ancak tuvalet ihtiyacı karşılanmadan nasıl çalışılabilir. İçimizde hamile arakdaşımız da var. Lokanta, cafe gibi yerlere gitmek zorunda kalıyoruz. Kültürpark Atatürk Lisesi istasyonundaki arkadaşlar İZFAŞ'a gidiyor ancak başka bir istasyonda saat 22:00'de nereye gideceğiz? Acilen bir çözüm bulunmasını istiyoruz" dedi.

SON İSTASYONDA UMUT TÜKENİYOR
Makinistler ise tuvalet ihtiyaçlarını karşılayabileceği son istasyonda kısa süre bekledikleri için herhangi bir esnafın iş yerine gitmelerinin daha da zor olduğunu aktardı. Fahrettin Altay ve Halkapınar hattında çalışan bir makinist, "Son istasyona kadar bazen zor dayandığımız zamanlar da oluyor. Yolcuyu indirdikten sonra güvenlik görevlileri gibi istasyonda sabit de değiliz. En fazla beş dakikamız oluyor. Bunun için esnafa herhangi bir cafeye gidip rica edecek zamanımız da yok. Ara ve son istasyonlarda acilen prototip taşınır bi WC olmalı" dedi.


11 İLDE DE YOK

Yapılan araştırma sonunda 11 ilde hizmet veren hiç bir tramvayda çalışanların tuvalet sorununu giderecek sabit veya prototip tuvalet olmadığı öğrenildi. Eskişehir'deki tramvay yetkilileri kendilerinde de tuvalet olmadığını belirtti. Ancak tramvayların son istasyonlarında vatmanların dinlenme odaları olduğunu ve burada tuvalet olduğunu ancak ara istasyonlarda tuvalet olmadığını ifade etti. Eskişehir'deki yetkililer, güvenlik görevlileri için hazırda bir ekip olduğunu, benzer durumlarda eleman değişimi yapıldığını kaydetti. Ancak Kayseri, Bursa, Konya, Samsun ve diğer illerde de istasyonlarda tuvalet olmadığı ifade edildi.

Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün