Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Toprak utandı onları sararken siz utanmadınız katlederken!

Yeter artık! diyordu insanlar. Yitip giden onca hayat için toprak bile utanır oldu onları sararken, insanoğlu utanmadı kendinden. Onca güzel gelecek, onca güzel insan, anne, kardeş, abla, öğrenci bir hiç uğruna katledilirken... Hepsinin hayalleri, umutları, sevdikleri birbirinden farklıydı. Tek ortak noktaları, kendini onlardan üstün gören bir erkek tarafından katledilmiş kadınlar olmalarıydı. Durmuyordu şiddet, bitmiyordu... Böyle giderse bitmeyecek de!

Toprak utandı onları sararken siz utanmadınız katlederken!

YENİGÜN 'YETER' diye haykırıldığında tarihler 2015'i gösteriyordu. Özgecan Aslan vahşice katledildi. Aslan'ın katledilmesinin ardından geçen 4 yılda bin 700 (BİN YEDİYÜZ) kadınımız vahşice öldürüldü. 17 yılda katledilen kadın sayısı 15000 (ON BEŞ BİN). Bunun adı artık 'Kadın Cinayeti' değil, olamaz da. Olsa olsa SOYKIRIM olur.

Ardı ardına geldi haberler. Önceki gün, Şule Çet davasında karar açıklandı. İntihar değil, cinayet var diye. Sanıklardan Çağatay Aksu müebbet, Berk Akand ise 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ardından Ordu'dan geldi yürek yakan haber. 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Ceren Özdemir, cezaevi firarisi bir kişinin bıçaklı saldırısı sonucu katledildi.
Kasım ayının sonlarıydı, 19 yaşındaki üniversite öğrencisi erkek arkadaşı tarafından Isparta'da önce boğazı kabloyla sıkılıp sonra kalbindan bıçaklanarak vahşice öldürüldüğünde. Tarihler 25 Kasım'ı gösterdiğinde sokaklardaydı kadınlar ve onlara destek veren az sayıdaki erkek. "Artık yeter" diye bağırıyorlardı, "Artık yeter" demenin yetmeyeceğini bile bile…
Haziran'da 40, Ağustos'ta 49, Kasım'da da 39 kadın öldürüldü. Kadına şiddet denen olay Kadına Vahşet'e hatta hatta SOYKIRIM'a dönüştü.

2019 YILI BİTMEDEN
391 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Geçen sene Kasım ayında ilk defa "kadın cinayeti" kavramı kullanılarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından kadın cinayeti rakamları açıklandı. Bu sene de yine Kasım ayında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile birlikte "Kadına Yönelik Şiddet İzleme Komitesi Toplantısı"nda kadın cinayeti rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre Türkiye'de 2016'da 304, 2017'de 353, 2018'de 280, 2019 yılında 391 kadın öldürüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun verilerine göre ise 2016'da 328 kadın, 2017'de 409 kadın, 2018'de 440 kadın öldürüldü.

HER BİRİ AYRI HAYAT
YARIM KALAN HİKAYE

Sevgi Polat: İzmir'de yaşayan ve 4 çocuk annesi 48 yaşındaki Sevgi Polat, uzun bir süredir şiddetli geçimsizlik yaşadığı ve evli olduğu erkek Y.P. tarafından balta ile öldürüldü. Cinayetten birkaç gün önce Sevgi Polat'ın evli olduğu erkekten şikayetçi olduğu ama sonra şikayetini geri çektiği ortaya çıktı

Nevin Nilitaş: Manisa'da yaşayan ve 2 çocuk annesi 31 yaşındaki Nevin Nilitaş, 6 ay önce evlendiği erkek Alpaslan Nilitaş tarafından evinde kafasından vurularak öldürüldü.

Güleda Cansel:  Isparta'da üniversite öğrencisi 19 yaşındaki Güleda Cansel, birlikte olduğu erkek Zafer P. tarafından önce boğuldu, sonra da bıçaklanarak öldürüldü.

Melisa Kalem: İzmir'de yaşayan 1 çocuk annesi 24 yaşındaki Melisa Kalem, cezaevinden izinle olarak çıkan ve birlikte olduğu erkek olduğu iddia edilen Şehmuz Selçuk tarafından pompalı tüfekle öldürüldü. Fail sonrasında intihar etti.

Şule Çet: 29 Mayıs 2018'de, Ankara'daki bir plazanın 20'nci katından düşerek yaşamını yitirmişti. Soruşturma ve dava sürecinin neticesinde Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi Şule Çet’in cinayete kurban gittiğine hükmetti. Cinayetle ilgili yargılanan sanıklardan Çağatay Aksu hakkında "kasten öldürme" suçundan müebbet, "cinsel saldırı" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından 12 yıl 6 ay, Berk Akand hakkında ise Aksu'ya bu suçların işlenmesinde yardım ettiği gerekçesiyle toplam 18 yıl 9 ay hapis cezası verildi. 

Emine Bulut: 18 Ağustos’ta eski eşi Fedai Varan tarafından 10 yaşındaki kızının gözlerin önünde boğazından bıçaklanarak katledildi. Kızı "anne lütfen ölme" diye ağlarken, Emine Bulut'un son sözleri ise "ölmek istemiyorum" oldu. 

Ceren Özdemir: Ordu'da yaşayan 20 yaşındaki genç kız, evine girmeye çalışırken cezai firarisi Özgür Arduç tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Tutuklanan Arduç ifadesinde, "Uyuşturucu almıştım. Onun tesiriyle daha önceden tanımadığım Ceren'i yolda görerek peşine takıldım. Uzun süre takip ettim ve bıçakladım. Silah bulsaydım çok daha kişi öldürecektim" dediği bildirildi.

Ayşe Tuba Arslan: 23 kez savcılığa suç duyurusunda bulunmasına rağmen, 11 Ekimde 6 ay önce boşandığı eşi Yalçın Özalpay'ın satırlı saldırısı sonucu ağır yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 44 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti.

653 önergesinin
11'ine yanıt! 

Kadınlara yönelik şiddet olayları artarak devam ederken, milletvekilleri tarafından sadece bu dönem 653 soru önergesi ile kadına karşı işlenen suçlar konusunda ilgili bakanlıklardan yazılı yanıt istendi.
Tamamı muhalefet partilerine ait olan 653 soru önergesinden sadece 11'ine ilgili bakanlıkların yanıt vermesi dikkat çekti. Büyük bölümü kadın cinayetleri, tecavüzleri ve tacizlerine ilişkin olan yazılı soru önergelerine ilgili bakanlıkların büyük bölümünün, "elimizde istatistiki bilgi yok, faaliyet raporlarımıza bakın, bakanlık sayfamızdaki verilerde mevcut, bakanlık sorgu formuna bakın" gibi üstü kapalı olarak cevap verildiği görüldü.

Şiddet hepimizin sorunu

Emre Yıldır: 9 yaşından 18 yaşına kadar akrabasının cinsel tacizine maruz kalan 23 yaşındaki Emre Yıldır, 29 Nisan'da 15'inci kattaki evlerinin penceresinden atlayarak yaşamına son verdi. Bu olay erkek şiddetinin sadece kadınlara değil, çocuklar ve hemcinslerine de yönelik olduğunun sadece bir örneği.

Selin SEVER ŞAHİN

Next page

Gazete Yenigün