Haberler > Ekonomi

Yayın Tarihi: 20 Ocak 2021 - 14:15

Toprak: Türkiye gıda enflasyonunda lider

Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı İbrahim Uğur Toprak, “Dünya genelinde gıda enflasyonu bir düşerken ülkemizde ise kontrol edilemeyen bir şekilde yükselerek açık ara lider oldu” dedi

Deniz KILIÇ/YENİGÜN- Türkiye, tüketici ve gıda fiyatlarındaki yıllık yüzde 20.6’lık artışla OECD ülkeleri arasında şampiyon oldu. Gelişmekte olan ülkeler arasında ise yüzde 35.8 enflasyonun görüldüğü Arjantin'in ardından ikinci sıraya yerleşti. Konuyla ilgili Yenigün’e konuşan konuşan Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı İbrahim Uğur Toprak, gıda fiyatlarındaki artışı değerlendirdi.

AÇIK ARA ÖNDEYİZ”

Toprak, dünyada gıda enflasyonun düşüş eğilimi gösterirken, Türkiye’de bunun tersi istikamette bir seyir izlediğini açıkladı. Toprak, “Gıda ve Alkolsüz içeceklerde TÜFE(Tüketici Fiyat Endeksi) yıllık yüzde 20,61 artış ile OECD Ülkeleri arasında ilk sıradadır. Dünya genelinde gıda enflasyonu bir düşüş eğilimi gösterirken ülkemizde ise kontrol edilemeyen bir şekilde yükselerek açık ara lider konuma gelmiştir. Küresel gıda maddeleri fiyatları, temel ürünlerdeki arzların güçlü olması nedeniyle düşerken ülkemizde her ay artmasının ekonomik, sosyal, coğrafi, politik gibi birçok nedeni vardır. Tarımsal üretim yapısındaki gelişmeler, her yıl etkilerini çok daha fazla görmekte olduğumuz küresel iklim değişikliğine bağlı olarak yaşanan olumsuzluklar, mazot, gübre, yem ve elektrik gibi girdi fiyatlarındaki artışlar, tarım alanlarının madencilik, enerji, inşaat, sanayi vb gibi tarım dışı kullanılması, köyden kente göç, üretimin planlı ve verimli olmaması gibi etmenler gıdada fiyat artışlarına neden olmaktadır.” dedi.

SABİT GELİRLİ ETKİLENİYOR

Toprak, gıda enflasyonunun sabit gelirli yurttaşları daha fazla etkilediğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığı ülkemizde gıda harcamaları, çok büyük bir kesim için en fazla harcama kalemidir ve hane bütçesinde önemli bir paya sahiptir. Yükselen döviz fiyatları ve artan işsizlikle birlikte gıda enflasyonundaki artış vatandaşın alım gücünü büyük ölçüde azaltmakta, özellikle de dar gelirli kesimi daha fazla etkilemektedir.”

Vatandaş uygun fiyatlı ürün arıyor”

Toprak, vatandaşların indirimli ürünler için mağaza mağaza gezdiğini hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti: “Yurtaşlar hangi ürün nerede daha uygun fiyatlı diye araştırmakta, halk ekmeklerin önünde uzun kuyruklarda dakikalarca beklemekte, çünkü 5 kuruşun dahi önemi oldukça büyük. Pazarın kapanma saatlerine yakın alışverişe giden hatta ne yazık ki pazar toplandıktan sonra geride kalanları toplamak zorunda kalan yurttaşlarımız da var. Sonuç olarak enflasyonun sabit bir geliri olan ve emek gücüne dayanan kesimler için yıkıncı bir etki yarattığına şahit oluyoruz”