Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Toprak: Denetimleri gıda mühendisleri yapmalı

Uğur Toprak önemli açıklamalarda bulundu

Toprak: Denetimleri gıda mühendisleri yapmalı

Yayınlanan genelgelerde okul kantinlerinin denetiminin uzmanlık alanı gıda mühendisi olmayan personelin denetim yapmasının önü açıldığını söyleyen Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, “Bu durum kantinlerdeki gıda güvenliği ve hijyen denetimlerini zafiyete uğratmaktadır” dedi

Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, okul kantinleri ve okul yemekhanelerinde satılan gıda maddeleri, yasaklanan gıdalar ve hijyen hakkında değerlendirmede bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü verilerine göre İzmir’de 29 bin 451 derslikli 2 bin 565 okul bulunduğunu ifade eden Toprak, “Bu okullarda 786 bin 355 öğrenci okuyor. 5996 sayılı kanun ve 05.02.2013 tarih, 28550 sayılı resmi gazetede yayımlanan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği gereği okul kantinlerindeki gıda denetimleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Yani Bakanlık yetkilileri okul kantini denetimlerini standart gıda işletmeleri denetim prosedürü yanı sıra 33 madde ve buna bağlı 150 alt maddeden oluşan hükümlerine göre yapmaktadır. Ancak mevcut denetçi sayısı ile hali hazırdaki tüm gıda işletmelerinin denetlenmesi bile mümkün değilken, ek olarak okul kantinlerini de etkin şekilde denetlemeleri mümkün görülmemektedir” dedi.

“ÖNÜ AÇILIYOR”

Okul kantinlerinde satılacak gıdalar ve eğitim kurumlarındaki gıda işletmelerinin hijyen yönünden denetlenmesi konulu bir genelge yayınlandığını ifade eden Toprak, “  Bu madde ve genelgelerle, uzmanlık alanı gıda güvenliği olmayan bir personelin gıda güvenliği ve hijyen şartlarıyla ilgili bir konuda denetim yapmasının önü açılmaktadır. Bu durum kantinlerdeki gıda güvenliği ve hijyen denetimlerini zafiyete uğratmaktadır. Bakanlık dışındaki denetim ihtiyacının, uzmanlık alanı gıda güvenliği olmayan meslek gruplarınca yapılması yerine, bu alanda uzman olan gıda mühendisleri tarafından karşılanması gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde gıda mühendisleri istihdam edilmelidir. Mevcut durumda bu maddeye dayanarak yapıldığı belirtilen denetimlerin etkinliği sorgulanmalıdır” diye konuştu.

"DİKKAT EDİLMELİ”

Kantinlerin periyodik olarak haşere mücadele uygulamaları kapsamında ilaçlamalarının yaptırılması okul yönetimlerinin sorumluluğunda olduğunu söyleyen Toprak, “Burada velilere, okul aile birliklerine ve bilinç düzeyi bu konuyu anlayabilecek yaştaki öğrencilere de iş düşmektedir. Bu anlamda, öncelikle gıda maddelerinin kantinde muhafaza ve sunum koşullarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra kantin temizliğinin ve personel temizliğinin yeterli düzeyde olması, kantinde görevli personelin hijyen eğitimi belgelerinin yanı sıra belirli periyotlarda portör muayenelerinin yapılması da en önemli noktalardan biridir. Ayrıca kantinlerde satılan ambalajlı ürünlerin, etiketlerinde bulunan, son kullanma tarihi ve saklama koşulları gibi bilgilerin incelenerek satın alınması gerekmektedir. Ambalajsız satılan her türlü gıda maddesinin doğru sıcaklıkta ve uygun koşullarda muhafaza edildiğinden emin olunmalıdır” açıklamalarında bulundu.

GIDA TÜKETİMİ EĞİTİMİ

Denetimlerin öneminin yanı sıra tüketicilerin gıda ve hijyen konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade eden Toprak, “TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şubesi olarak öğrenci temsilciliklerimizle beraber, konunun öneminin farkındalığıyla 2003 yılından beri ilk ve orta öğretim öğrenci ve velilerine “Bilinçli Gıda Tüketimi” eğitimleri vermekteyiz. Bu konudaki çalışmalarımızı büyük bir titizlik ve özveriyle 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı içerisinde de sürdürmeye devam edeceğiz. Yeni eğitim öğretim yılında tüm öğrencilerimize başarılar dileriz” ifadelerini kullandı.

Next page

Gazete Yenigün