Haberler > Ege

Yayın Tarihi: 19 Aralık 2019 - 10:19

Tibet: Ege’nin zeytinine güvenin

Zeytini siyaha boyamak için paslı metal ve çeşit boyalar atıldığı iddialarına cevap veren UZZK Başkanı Ümmühan Tibet, “Yapılan haberler hiçbir somut delile dayanmıyor, zeytinimize güvenin” dedi

YENİGÜN Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen, zeytinin renginin siyah olması için bekletme havuzlarına paslı metal ve çeşit boyalar atıldığı iddialarına cevap veren Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı (UZZK) Ümmühan Tibet, yapılan haberlerin hiçbir somut delile dayanmadığını savundu. 

Ege Bölgesi'nde bu tür vakalara rastlanmadığını ve zeytin üretiminin Tarım Bakanlığı tarafından kayıt altında tutulduğunu ifade eden Tibet, “Bunlar tamamen masa başında yapılan haberler. Hiçbir somut delile ve kaynağa dayanmıyor. Bu konuda Aydın, Akhisar ve Ege'nin diğer yerlerinde hiçbir tespit yok. Ben uzun yıllardır sektörün içindeyim. 80'li yıllarda birtakım sıkıntılar yaşanabiliyordu. Ancak günümüzde Tarım Bakanlığı denetçileri, kayıtlı işletmeleri yakından takip ediyor. Sofralık siyah zeytinde, ürün siyahlaştıktan sonra hasat edilir. Sofralık çalışan bölgeler, bir bahçeye 3-4 defa girerler. Belki çok küçük, merdiven altı diye tabir ettiğimiz kayıt dışı yerlerde bu tarz şeyler olabilir. Biz her zaman tüketicimize diyoruz ki; markalı, ambalajlı zeytin alın” dedi.

 
ÜRETİM KAYIT ALTINDA
Zeytin tüketmemenin sağlığımız için büyük bir kayıp olduğuna dikkat çeken Tibet, “Zeytin çok değerli bir besindir ve mutlaka tüketilmelidir. Güvenirliği konusunda eğer bir endişe duyuyorsanız, markalı ve ambalajlı zeytinleri tercih edin. Hatta Tarım Bakanlığı, ambalaj uygulamayan salamurahaneleri de kayıt altına almış durumda. Bu işletmeler kontrol ediliyor. Tarım Bakanlığı, kayıt altına girmeyen işletmelere ciddi cezalar yazmalı, onlara göz açtırmamalı. Bakanlıktan istediğimiz bu. Dolayısıyla üretimin çok büyük bir kısmı kayıt altında. Kayıtlı yerlerde bu tür vakalara rastlanmıyor” diye konuştu. 


“BEDELİNİ ÜRETİCİ ÖDÜYOR”
Zeytine yönelik bu tür söylentilerin üreticiye büyük zarar verdiğinin altını çizen Tibet şöyle konuştu: “Bunlar tüketiciyi tedirgin etmeye yönelik haberler. Bu söylentilerin bedelini benim üreticim ödüyor. Talep azaldığı için fiyatlar düşüyor. Bu konuda daha duyarlı olmak lazım. Zeytin ve zeytinyağı bizim milli ürünümüz. İnsan sağlığı için çok faydalı. Bizim bu nimetten daha çok faydalanmamız lazım. Tüketiciler, bu tür haberlere itibar etmesin. Bir şüphe duyuyorlarsa da Tarım Bakanlığı'na şikayet ederek, kısa süre içinde geri dönüş alabilirler” 

 

Doğukan Fikri FİDAN