Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Tıbbi Maske ve Eldiven Kullanılmalı mı ??

Öksürme veya hapşırma gibi solunum yolu hastalıklarıyla ilgili belirtilerin bulunduğu durumlarda diğer insanları korumak için varsa maske kullanılması tavsiye edilmektedir. Herhangi bir belirtinin görülmediği durumlarda maske takmaya gerek yoktur.

Tıbbi Maske ve Eldiven Kullanılmalı mı ??

Maske takıldığı takdirde, maskenin etkili olmasını sağlamak ve virüsü yayma riskini önlemek için maske uygun şekilde kullanılmalı ve sonrasında da atılmalıdır.

Maske kullanımı, enfeksiyonları önlemek için tek başına yeterli değildir ve diğer önlemlerle birlikte kullanılmalıdır. Sık sık el yıkama, hapşırırken veya öksürürken ağzı kapama, soğuk algınlığı veya grip benzeri belirtiler (öksürük, hapşırma, ateş) gösteren kişilerle yakın temasta bulunmaktan kaçınma vb. önlemler uygulanması gereken diğer önlemler arasında yer almaktadır. tüm aileler, hem kendileri hem de çocukları için standart hijyen önlemlerine uymaya özen göstermelidir. 

Ellerini su ve sabunla sık sık yıkamalı veya en az yüzde 60 oranında alkol içeren, alkol bazlı bir dezenfektan kullanmalı, iyi bir solunum hijyeni uygulamalı (hapşırırken ya da öksürürken ağzın kapatılması ve kullanılan mendilin derhâl atılması), öksüren veya hapşıran herhangi bir kişiyle yakın temastan kaçınmalıdır. Bunun yanı sıra, ebeveynlerin yanlarında her zaman bir el dezenfektanı, kullan at veya dezenfektanlı ıslak mendil taşımaları tavsiye edilmektedir.

İngiliz Ulusal Sağlık Servisi (NHS) yüz maskeleri ve eldivenlerin klinik ortamda çok önemli bir rolü olduğunu belirtse de halk arasında yararlı olduğuna dair çok az kanıt olduğunu söylüyor.

İngiltere Halk Sağlığı (PHE) ve Dünya Sağlık Örgütü insanların kendilerini korumaları için eldiven veya yüz maskesi takmaları gibi önerilerde bulunmadı.

KİŞİSEL HİJYEN DAHA ÖNEMLİ

İngiliz Independent gazetesine konuşan PHE sözcüsü “Biz halk için Covid-19’a karşı koruyucu bir önlem olarak eldiven kullanılmasını önermiyoruz” dedi ve bulaşıcı hastalıklardan endişe duyan insanların yapması gereken tek şeyin kişisel hijyenlerine öncelik vermek olduğunu belirtti.

Ayrıca Londra Imperial Üniversitesinden bir viroloji uzmanı da plastik eldivenlerin yanlış bir güvenlik hissi yarattığından endişe duyduklarını, asıl önemli olanını elleri yıkamak olduğunu ifade etti.

EN İYİ KORUNMA YOLU HANGİSİ?

PHE, en iyi korunma yolunun elleri su ve sabunla yıkamak olduğunun altını çiziyor. “Düzenli olarak gün boyunca bir el dezenfektan jeli kullanın. Peçeteye hapşırmayı ve sonrasında hemen atmayı unutmayın” diye ekliyor.

Aynı zamanda DSÖ, corona virüsün yayılmasını önlemenin en iyi yolunun elleri sık sık yıkamak ve alkol bazlı kolonyalar ile elleri ovmak olduğunu söylüyor.

EN AZ BİR METRE KURALI

DSÖ’nün salgından korunmak için diğer bir önerisi ise sosyal mesafe. Kendinizle, öksüren veya hapşıran herkes arasında en az bir metre mesafe bırakmanız gerekiyor.

DSÖ “birisi öksürdüğünde veya hapşırdığında, burun veya ağzından virüs içerebilecek küçük sıvı damlacıkları püskürtür. Eğer bu kişiye çok yakınsanız Covid-19 virüsü de dahil olmak üzere o damlacıklarla beraber nefes alabilirsiniz” diyerek sosyal mesafenin önemine değindi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Dr. Filiz Çelik

Next page

Gazete Yenigün