Haberler > Spor

Yayın Tarihi: 06 Ocak 2020 - 14:12

TFF'den Çaykur Rizespor'a ceza

TFF Rize Fenerbahçe maçında Doğu Türkistana destek vermek için açtığı bayrak nedeniyle verilen ceza ile ilgiyi açaklamasını yaptı

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan (TFF), Süper Lig’in ilk yarısının son maçında 29 Aralık 2019 tarihinde Fenerbahçe ile kendi sahası Çaykur Didi Stadı’nda karşılaşan Çaykur Rizespor’a verilen ceza ile ilgili açıklama geldi. Süper Lig’in ilk yarısının son maçında 29 Aralık 2019 tarihinde Fenerbahçe ile kendi sahası Çaykur Didi Stadı’nda karşılaşan Çaykur Rizespor’a Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK)’dan verilen ceza, bugün sosyal medyada tartışmalara yol açmıştı. Çaykur Rizespor’un ceza almasına neden olan pankartın; Çin zulmü altında bulunan Doğu Türkistan’a destek vermek amacıyla açılan “Doğu Türkistan Türk’tür Türk kalacak!” yazılı pankart olduğu sanılmıştı. QHA’ya ulaşan TFF’den bir yetkili söz konusu cezanın maçta çirkin ve kötü tezahürat, ayrıca Ersun Yanal’ın aleyhine spor ahlakına aykırı pankart açılması gerekçesiyle 24.000 TL para cezası kesildiğini belirtti. Doğu Türkistan’la ilgili pankartla alakalı herhangi bir durumun söz konusu olmadığı ifade edildi. PFDK’nin konuyla ilgili  resmi açıklamasının  tam metni şöyle:
“ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş.’nin, 29.12.2019 tarihinde oynanan ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş.-FENERBAHÇE A.Ş. Süper Lig Cemil Usta Sezonu müsabakasında, taraftarlarının neden olduğu çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle ve bu eylemin aynı sezon içinde ev sahibi kulüp olduğu müsabakada ilk kez gerçekleştirilmesinden dolayı İHTAR CEZASI ile cezalandırılmasına, FDT’nin 53/3. maddesi uyarınca çirkin ve kötü tezahüratta bulunan KALE ARKASI DENİZ B, KALE ARKASI DAĞ B, C, MARATON C, D. VIP B blokta yer alan seyircilerin elektronik bilet kapsamındaki kartlarının bloke edilmesi suretiyle bir sonraki ev sahibi kulüp olduğu müsabakaya girişlerinin engellenmesine, Aynı müsabakada ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş.’nin, tribünde spor ahlakına aykırı pankart açılmasından dolayı talimatlara aykırılık nedeniyle 24.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına Süper Lig ve TFF 1. Lig Yayın Talimatının 8/13. maddesi uyarınca karar verilmiştir.”