Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Tekstilciler teşvik bekliyor

MTK Sanayici İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Sadi Doğan, İzmir'de tekstile sektörel teşvik verilmesi gerektiğini ifade ederek, "İzmir'e bölgesel değil, sektörel teşvik verilirse; İzmir'in Avrupa'ya açılma şansı doğacak" dedi

Tekstilciler teşvik bekliyor

YENİGÜN Moda Tekstil ve Konfeksiyon (MTK) Sanayici İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Sadi Doğan, tekstil sektörünün bugünü ve geleceğine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Tekstilde kurtuluşun daha fazla ihracat yapmaktan geçtiğini aktaran Doğan, “Tekstilde kurtuluşumuz ihracattan geçiyor. Döviz krizinden ihracat yapmayan bütün firmalar etkilenmişti. İhracat yapan firmalar ise avantaj sağladı. Ülke ekonomisinin kalkınması için daha çok ihracat yapmamız gerekiyor. İzmir'in teşviğe ihtiyacı var. Teşviklerin sektörel verilmesi gerektiğini düşünüyorum. İzmir, tekstilde iyi bir konumda. Ancak üretim maliyetleri açısından sıkıntılarımız var, çünkü teşvik yok. İzmir'e bölgesel değil, sektörel teşvik verilirse; İzmir'in Avrupa'ya açılma şansı doğacak. İzmirli iş adamları için yurt dışına açılmak çok daha kolay. Tekstilin İzmir'de canlanmasını istiyoruz. İzmir'in iş adamları eğitimli. Böyle de bir avantajımız var. Sektörel teşviklerle İzmir şaha kalkar. Tekstil sektörünün çok kişiye istihdam sağladığını vurgulamak istiyorum” dedi. 

"AVRUPA'NIN GELİNLİĞİ İZMİR'DEN"

Gelinlik konusunda İzmir'in iyi bir durumda olduğunu ifade eden Doğan şöyle konuştu, “Gelinlik konusunda oldukça iyi durumdayız. Avrupa'ya gelinliğin yüzde 90'ı İzmir'den gidiyor. Şu an kendi kreasyonlarını yapan arkadaşlarımız var. Dünya çapında bilinen markalar Türkiye’de üretilip, İspanya'ya gidiyor. Sonra iki katı fiyatla ülkemize geri gönderiliyor. Bizim Türkiye'deki marka sayısını artırmamız lazım. Güneydoğu'ya verilen destekler İzmir'e verilirse, ben iddia ediyorum ihracatımız üç kat artacaktır.”

Doğukan Fikri Fidan

Next page

Gazete Yenigün