Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Taşımacılığa Darbe!

Otobüsle yurt içi veya uluslararası ticari ve tarifeli olarak yolcu taşımacılığı yapanlara verilen yetki belgelerine fahiş zam geldi. Zammın kısa süre içinde yolcu bilet fiyatlarına da yansıması beklenirken, firma yetkililerine göre, bu zamlar yolcu taşımacılığının yavaş yavaş havayollarına kayması anlamı taşıyor

Taşımacılığa Darbe!

YENİGÜN Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, sadece engelli ve diyaliz hastalarını taşımak üzere otobüsle ticari ve tarifesiz olarak yolcu taşımacılığı yapanlara verilen D2 yetki belgesi almak için başvuran gerçek ve tüzel kişilerden, yalnızca 1 taşıtı bulunanlar için yetki belgesi ücretlerinde daha önce yüzde 75 olarak uygulanan indirim oranı yüzde 97'ye yükseltildi. Kamu kurumu veya kuruluşu haricindekilere hizmet vermek üzere otomobille yurt içi tarifeli veya tarifesiz yolcu taşımacılığı yapanlara verilen A1 yetki belgesi almak için başvuran gerçek veya tüzel kişilere, yetki belgesi ücreti bu belge için belirlenmiş güncel tutarın 12 katı uygulanacak. 

YETKİ BELGELERİNE
FAHİŞ ZAM 

Otobüsle yurt içi veya uluslararası ticari ve tarifeli olarak yolcu taşımacılığı yapanlara verilen B1 yetki belgesi için daha önce 60 bin lira olan ücret 250 bin lira, otobüsle yurt içi veya uluslararası ticari ve tarifesiz yolcu taşımacılığı yapanlara verilen B2 yetkisi belgesi için daha önce 25 bin lira olan ücret 180 bin lira, otobüsle ticari ve tarifeli yolcu taşımacılığı yapanlara verilen D1 yetki belgesi için daha önce 30 bin lira olan ücret 200 bin lira ve otobüsle ticari ve tarifesiz yolcu taşımacılığı yapanlara verilen D2 yetki belgesi için daha önce 15 bin lira olan ücreti de 165 bin lira olacak.

YOLCULUK YAPMAK PAHALANACAK

Yurt içi yolcu taşımacılığı yapan firma yetkileri ise yapılan zamların yolcu bilet fiyatlarına yansıyacağını ifade ediyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir firma yetkilisi, böyle giderse birkaç büyük ölçekli firma dışında kimsenin sektörde tutanamayacağını söyledi. Yolcu taşımacılığının yavaş yavaş havayollarına kaydığını aktaran firma yetkilisi şunları söyledi: “Taşımacılık sektöründe önemli oranda bir maliyet artışına neden olan yeni fiyat tarifeleri zamları da beraberinde getirecek. Şehiriçi terminallerinde gördüğünüz ve yakınen tanıdığınız bilindik markalarla şehirlerarası yolculuk yapmak artık eskisi gibi ucuz olmayacak. Firmalar, taşımacılık maliyetlerinin üzerine binen bu yükü müşterileri ile paylaşma noktasında refleks gösterecek. D2 belgeleri araçlarda bu durum müşterilere yüzde 80’leri bulan oranlarda yansıtılmaya başlandı. 


Taşımacılık, havayollarına kayacak
Yakın bir zamanda şehirlerarası otobüs firmaları da gardlarını alacak ve yolcularıyla bu yükü paylaşma gayreti içerisinde olacaklardır diye düşünüyorum. Sonuçta olan, karayolu taşımacılığına vurulan bir darbe. Mazot fiyatlarında yaşanan dalgalanma sektörü önemli ölçüde yaraladı. Dün 800 bin liraya alınan otobüslerin bugün en ucuzu 1,5 milyon TL. Araçların bakım giderleri 2 buçuk kat artmış durumda. Maliyetler bu denli yükselmişken, sektör kendini bilet fiyatlarına zam yaparak korumaya alabiliyor. Bu da yolcu taşımacılığının yavaş yavaş havayollarına kayması anlamını taşıyor. İş böyle giderse, birkaç büyük ölçekli firma dışında kimse sektörde tutunamaz.”

Doğukan Fikri FİDAN 

 

Next page

Gazete Yenigün