Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Tarıma Koronavirüs Darbesi

Koronavirüs salgınının olumsuz etkilediği sektörlerden biri de tarım oldu. Bu süreçte sağlıklı ve güvenli gıdaya ulaşmanın önemine dikkat çeken TMMBO Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi 2. Başkanı Banu Onan Erdal, kırsalda alınması gereken önlemlere vurgu yaptı

Tarıma Koronavirüs Darbesi

YENİGÜN Koronavirüs salgınının olumsuz etkilediği sektörlerden biri de tarım oldu. Bu süreçte sağlıklı ve güvenli gıdaya ulaşmanın önemine dikkat çeken TMMBO Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi 2. Başkanı Banu Onan Erdal, “Bu konuyu iki boyutta ele alabiliriz. Birincisi eğitime ve bilinçlendirilmeye en ihtiyaç duyan kesim kırsal kesimdir. Olanakları şehirlerde yaşayanlara oranla kısıtlı olan bu kesimdeki kişilerin mutlaka bilinçlendirilmesi, muhtar düzeyinde yapılacak görüşmelerle bilgilendirmeleri gerekmektedir. Çünkü kırsalda yaş ortalaması yüksek, bu yüzden risk grubuna girmekteler” dedi

GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMALI

Sezonun açılması ile mevsimlik işçilerin devreye gireceğini ve sirkülasyonun artacağını hatırlatan Erdal, “Bu konuda mutlaka önlemler alınmalı. Ayrıca yaşanacak olan ekonomik kriz tüm sektörler gibi zaten yaralı olan tarım sektörünü de vuracak. Tarım mutlaka desteklenmeli, insanların güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşması sağlanmalı. Ama bu yapılırken sağlıklı ve güvenli üretim çok önemli. Önümüzde Ramazan ayı var, insanların bu dönemde özellikle kırsalda önlemlerine dikkat etmeleri gerekiyor” diye konuştu.

YERELDE ÜRETMENİN ÖNEMİ ANLAŞILDI

Ziraat Yüksek Mühendisi Ferdan Çiftçi ise gıdada yerelde üretmenin ve tüketmenin ne kadar önemli olduğunun bu salgınla bir kez daha ortaya çıktığını ifade ederek, “Bu konu hem dışa bağımlı olmama adına hem de sağlık açısından son derece önemli. Bunun için de küçük üreticinin korunması ve desteklenmesi gerekiyor. Yerli tohumlarımızla üretim yapmak son derece önem kazandı” dedi.

TARIMDA İŞÇİ SAĞLIĞI VURGUSU

Koronavirüs salgınının tarımı da etkilediğine vurgu yapan Çiftçi, alınması gereken önlemlere dikkat çekerek şunları söyledi: “Tarımsal üretimi insan unsuruyla birlikte yapıyoruz. Dolayısıyla çok dikkatli olmalıyız. Şu günlerde tarımsal üretimin yavaşladığı, ara bir dönemdeyiz. Bu bir şans aslında. Kırsal kesimde bir bilinçlendirme çalışması yapılması gerekiyor. Büyük işletmeler de gerekli önlemleri almalı. Bu sıkıntılar nedeniyle işçi sayısında bir düşme yaşanabilir. Bu da tarımsal üretimi olumsuz etkiler. Hasat ve işleme aşamalarında çok daha dikkatli olmak lazım. İşçi sağlığı son derece önemli” dedi.

Doğukan Fikri FİDAN

Next page

Gazete Yenigün