Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINA ÇAĞRI.

Aydın incirinde kükürtdioksit oranının artmasındaki faktörlerin araştırılmasını istedi...

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINA ÇAĞRI.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) PM Üyesi Bülent Tezcan ve Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, TBMM’ye verdikleri araştırma önergesinde, Aydın incirinde kükürtdioksit oranının artmasındaki faktörlerin araştırılmasını istedi.Aydın milletvekilleri Bülent Tezcan ve Süleyman Bülbül’ün verdiği ortak soru önergesinde, Aydın’da yetişen ve ihraç edilen kuru incirdeki kükürtdioksit oranının artmasındaki faktörlerin araştırılması, oluşan durumun risk analizlerinin yapılması, insan sağlığına ve kent ekonomisine zararının belirlenmesi ve tespit edilen sorunların giderilmesi için hayata geçirilecek eylem planlarının TBMM tarafından belirlenmesi talep edildi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINA ÇAĞRI

Önergede, “Gıda güvenliğini korumakla yükümlü olan Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, çevre kirliliğini kontrol ve denetlemekle yükümlü olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sağlıksız gıdaların insana etkilerini önlemekle yükümlü olan Sağlık Bakanlığı ve yasama faaliyetlerinin başı olan TBMM, Anayasa’nın ‘Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir’ hükmünü yerine getirmeli, Aydın halkının sağlıklı yaşam ve kaliteli üretim koşullarını oluşturmalıdır” denildi.

“JES’LER İNCİRİ ZEHİRLİYOR”

Araştırma önergesinin gerekçe kısmında Aydın ihracatının önemli kalemlerinden kuru incirde yüzde 15 oranında kükürtdioksit maddesine rastlanılması sebebiyle ihracatın büyük bir kısmının Türkiye’ye iade edildiği belirtildi. Aydın’daki tarım ürünlerinde bu tür ağır metal ve kimyasalların görülmesinin jeotermal elektrik santrallerine bağlandığı önergede, “Türkiye’de üretimde olan tüm jeotermal santrallerin yüzde 85’i de Aydın’da yer almaktadır. Bu tesislerin dışında 9 tesisin daha yapılacağı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca doğrulanmıştır. Bu durum var olan sorunların katlanarak artması anlamına gelmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Next page

Gazete Yenigün