Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Tarihi havuz akıbetini bekliyor

Alsancak Atatürk Kapalı Yüzme Havuzu geçtiğimiz yılın mayıs ayında kullanıma kapatıldı. İzmir'e 1971'de kazandırılan ve binlerce şampiyon çıkaran havuzun kapatılması, sporcuları zora soktu. Tesisin kullanıma kapatılması lisanslı ve yarışmalara hazırlanan yüzlerce yüzücü ve hocalarını yeni havuz arayışına itti

Tarihi havuz akıbetini bekliyor

YENİGÜN 50 yılı aşkındır ülke sporuna hizmete eden Alsancak Atatürk Kapalı Yüzme Havuzu'nun kapalı olması, yüzlerce sporcuyu ve kulüp hocasını kapı kapı dolaşıp havuz arayışına soktu. Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında kapatılan havuzun çevresinde şimdi kimseler yok. Birkaç görevlinin beklediği tesisin bu hali, spor severlerin üzülmesine yol açıyor. Kış aylarında kullanıma açılması beklenen ancak herhangi bir hareketliliğin de görülmediği havuzun, ne zaman kullanıma açılacağı merak ediliyor. Tesisin kullanıma kapatılması lisanslı ve yarışmalara hazırlanan yüzlerce yüzücü ve hocalarını yeni havuz arayışına iterken, havuzun ne zaman açılacağı konusunda Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bir açıklama yapmadı. 


DÜĞÜN SALONUNDA  HAZIRLANIYORLAR 
12 yıldır yüzmede hocalık yapan Deniz Öztürk Acuner, Alsancak Yüzme Havuzu'nda yetiştiğini ve havuzun kapalı kalmasına çok üzüldüğünü ifade etti. Havuzun, hemen yanındaki alanda başlayan inşaat nedeniyle kullanıma kapatıldığını söyleyen Deniz Özürk Acuner, herkesin zor durumda olduğunu ve ya düğün salonlarında ya da özel okulların havuzlarında yarışmalara hazırlandıklarını söyledi. 


YENİ BİR HAVUZ LAZIM 
Alsancak Atatürk Kapalı Yüzme Havuzu'nun aslında çok eski olduğunu ve elden geçmesi gerektiğini de söyleyen Acuner, ancak İzmir'de bir kaç belediyeye ait yüzme havuzu dışında havuz olmadığını ve kentin havuz ihtiyacının bir an önce giderilmesini beklediklerini ifade etti. 
İzmir'de bulunan 18 yüzme kulübünün çalışma yapmak ve sporcu yetiştirmek için yer aradığını ancak mevcut yerlerin yeterli gelmediğini söyleyen yüzme hocası, gerek yerel yönetimlerden gerek Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nden bu sorunun giderilmesi için daha fazla çaba beklediklerini söyledi.


BİRÇOK ŞAMPİYONAYA EV SAHİPLİĞİ YAPTI
İzmir’de 53 yıldır kent merkezindeki tek olimpik yüzme tesisi olarak hizmet veren Alsancak Kapalı Yüzme Havuzu, 1967 yılında yapıldı. Atlama kulesi ve 2 bin 500 kişilik üstü kapalı seyirci tribünleri de bulunan tesis, 1971 Akdeniz Oyunları ve 2005 Üniversite Oyunları dahil 53 yılda yüzlerce şampiyona ve turnuvaya ev sahipliği yaptı.

Yarım kaldı
Kapatılan havuzun eski öğrencilerinden Umut Kaftar'ın velisi Hülya Kaftar, havuzun yan taraftaki hastane inşaatı nedeniyle kapatıldığını ifade etti. Oğlu Umut Kaftar'ın kapatılmadan önce bir buçuk yıl kadar yüzmeye gittğini söyleyen Hülya Kaftar, "İş yerimize yakın olduğu için götürüyorduk. Çok da keyif alıyordu oğlum. Kapatıldıktan sonra başka bir yere gidemedik. Oğlum yüzmesini geliştiremedi. Sabırsızlıkla yeniden açılmasını bekliyoruz." diye konuştu.

 Gülsen CANDEMİR 

Next page

Gazete Yenigün