Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Su azalıyor endişe artıyor

İzmir'de beklenen sonbahar yağışları düşmeyince, kentte içme suyu barajlarındaki su seviyesi alarm vermeye başladı. Geçen yılın kasım ayında doluluk oranı % 65 olan Tahtalı Barajı bu yılın aynı ayında yarıya yarıya düştü.

Su azalıyor endişe artıyor

Deniz KILIÇ / YENİGÜN - Koronavirüs salgını ve İzmir depremi nedeniyle sıkıntılı günler geçiren İzmirliler, şimdi de su sorunuyla karşı karşıya. Son yıllardaki en kurak sonbahar mevsimlerinden birini geride bırakan İzmir'de, meteoroloji tahmin raporlarına göre ay sonuna kadar herhangi bir yağışın beklenmediği belirtildi. Bu durum kritik seviyede olan barajlardaki içme sularının önümüzdeki günlerde sorun teşkil edeceği endişesine neden oluyor.

 

BARAJLARDAKİ SON DURUM

Geçtiğimiz yılın aynı döneminde yüzde 65 doluluk oranına sahip Tahtalı Barajı’nın bu ay doluluk oranı yüzde 36 seviyelerine kadar geriledi. Kentin diğer önemli barajları Balçova'da yüzde 15, Gördes yüzde 5 ve Ürkmez yüzde 29 doluluk oranı ile alarm veriyor. Balçova haricindeki beş barajdaki su seviyeleri geçen seneye oranla ciddi oranda azaldı.

Öte yandan İzmir’de Salı günü birçok noktada yapılan su kesintilerinin barajlardaki doluluğun azalmasıyla ilişkili olabileceği iddia edilmişti.

 

GAZİEMİR BELEDİYESİ DE UYARMIŞTI

Eylül ayından beri bazı STK'lar ve Gaziemir Belediyesi gibi ilçe belediyeler tarafından içme sularındaki riske dikkat çekilmişti. Kasım ayın başında ise Gaziemir Belediyesi, hazırladığı afiş ve küçük ilanlar gibi göresellerle barajların doluluk oranında yaşananan duruma, su tasarrufu yapmanın gerekliliğine dikkat çekmişti.

Next page

Gazete Yenigün