;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Sözleşmeler uygulanmıyor, kadın cinayetleri sürüyor

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisi Üyesi Melek Önder ve İzmir Barosu Kadın Hakları Danışma ve Hukuk Araştırma Merkezi Sözcüsü Avukat Gazme Karaoğlu, çözümün ululasarası sözleşemelere uyulması ve şiddete karşı bilincin artırılması olduğuna dikkat çektiler

Sözleşmeler uygulanmıyor, kadın cinayetleri sürüyor

Yaklaşık 35 yıl önce Birleşmiş Milletler (BM) tarafından mücadele günü olarak kabul edilen 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'nde yine gündem kadınların şiddete uğraması ve cinayete kurban gitmesi. Verilere bakıldığında oldukça çarpıcı bir tablo ile karşı karşıyayız.  

KASIM AYINDA 
423 KADIN ÖLDÜ

Geçtiğimiz yıl, 12 ayda 440 kadın çeşitli nedenlerden, eşleri-boşandığı eşleri, babaları, kardeşleri tarafından öldürülürken bu yılın 11 ayında Kasım'ın 23'üne dek ölüdürülen kadın sayısı 423 olarak tespit edildi. Uzmanlar toplumun gelişmesi ile beraber kadına karşı bakışın gelişeceğini söylerken, cinayetlerin önlenebilmesinin kadın-erkek eşitliğinin anlaşılması ve kabul edilmesi ile mümkün olacağını ifade ediyor. Yıllardır kadınların uğradığı haksızlıklarla ve kadın cinayetlerindeki artışın önüne geçmek için mücadele eden "Kadın Cinayetlerini Durduracağız Plaftormu" Kadın Meclisi Üyesi Melek Önder, gazetemize yaptığı açıklamada, 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul'da imzaya açılan, ve 2012 yılında onaylanan  "Kadına Yönelik Şiddet ve Eviçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi'ni hatırlatarak kadın cineyetlerine dikkat çekti.

"CİNAYETLER 
DEVAM EDİYOR"

Melek Önder, konuşmasında yaşanan şiddetin önünde geçmenin yolalrından birinin de kadın erkek eşitliği anlayışının anlaşılması ve kabul edilmesinden geçtiğini ifade etti. Önder, "Maalesef yaşanan şiddet ve işlenen kadın cinayetlerinin durdurulamadığına toplum olarak hep beraber tanık oluyoruz. Biz de "Kadın Cineyetylerini Durduracağız Platformu" olarak meydanlarda bir kez daha haykırarak yaşananlara dikkat çekeceğiz. Sadece bugün değil her zaman buna dikkat eçkemek için mücadelemizin süreceğini yineliyoruz. Geçtiğimiz yıl 440 kadın erkek şidetine maruz kalarak öldürüldü. Bu yılın 11 ayına bakıldığında 23 Kasım gününe dek 423 kadın öldürüldü. Bu kadar cinayete devlet sessiz kalamaz. Bir şeyler yapma gereği duyuyor, geçen gün cinayete kurban giden Emine Bulut ile ilgili yasa tasarı gündeme gelmişti ancak diğer yanda cinayetler devam ediyor" dedi.
Kadın Meclisi Üyesi Önder, konuşmasında İstanbul Sözleşmesi'ni hatırlatarak, "Kadına karşı şiddetin önlenmesi için imzalanan İstanbul Sözleşmesi'ne uyulmalı, şiddetin önlenmesi için eşitlik politkalarına, ayrımcılık dili ve söylemlerinin önünde geçmek gibi eylemlere ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

"İŞ ARKADAŞIMIZ-KOMŞUMUZ"
İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi ve Kadın Hakları Dayanışma ve Hukuk Araştırma Merkezi Sözcüsü Av. Gazme Karaoğlu, "Maalesef her gün gazetelerde okuduğumuz, televizyonlarda görüp radyolarda dinlediğimiz kadınlar 3. sayfa haberlerinin geçici konukları değil, kimisi beraber ekmek aldığımız kimisi aynı işyerinde çalıştığımız kadınlar. Gün geçtikçe artan tüm bu cinayet haberlerinin nedeni şiddetin fazlalığı değil görünürlüğünün bir sonucu aslında" dedi.

"SÖZLEŞMELER UYGULANMALI"
Karaoğlu konuşmalarını şu sözlerle sürdürdü: Vakalar incelendiğinde görüleceği gibi fiili failin eğitim seviyesi ile ilişkilendiremiyoruz. Bu da bizi yani devleti başka bir çözüm metodu bulmaya itiyor. İstanbul Sözleşmesi ve Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi (CEDAW) gibi uluslararası sözleşmelerin uygulanırlığını arttırmak ve önleme politikaları belirlemek zorundayız. Özel alan olarak tanımlanan ev içinin kamusal bir alan olduğunu kabul etmek ve toplumsal cinsiyet eşitliğini tabana yaymak şiddetin engellenmesinde en büyük adım olacaktır." 


Kadına şiddete tepkiyi 
en iyi kadınlar verir!

Dominik'te diktatörlüğe karşı mücadele veren 3 kız kardeşin vahşice katledilmesinin yıl dönümü, kadınların şiddete karşı haykırışlarının simgesel günü haline geldi. 25 Kasım, "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü" olarak kabul edildi. 
"Kadına yönelik şiddeti en iyi kadınlar anlatır" düşüncesiyle Yenigün Gazetesi'nin manşetini Yazı İşleri'nde görev yapan kadınlar hazırladı. Yenigün gazetesi olarak, başta kadınlara yönelik olmak üzere şiddetin her türlüsünü nefretle kınıyoruz. 


CEDAW NEDİR?
Birleşmiş Milletler (BM) düzeyindeki 9 temel insan hakları sözleşmesinden biri olan Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi (CEDAW), bu sözleşmeler arasında özellikle kadınların insan haklarını ve toplumsal cinsiyet eşitliğini odağına alan tek sözleşmedir. 

Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün