;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Soyer: Yaptığımız işleri gölgelemesini istemiyoruz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, hükümet ve muhalefetin gündeminde olan seçim yasasındaki değişiklikler, yerelde belediye meclislerinin başkanlık sistemi, Cumhurbaşkanına hakaret davası ve camilerden Çav Bella yayını gibi kentin konularına dair açıklamalarda bulundu

Soyer: Yaptığımız işleri gölgelemesini istemiyoruz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 15 Mayıs’ta siyasi partilerin kanununda bazı yasal değişiklikler talebini gündeme getirmişti. Muhalefet, söz konusu bu değişikliğin erken olası baskın seçim olacağını ve yeni kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) ile Gelecek Partisi’nin seçime girmesine engel bir talep olarak değerlendirdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, erken baskın bir seçim olması durumunda 2018’de İYİ Parti’ye seçime girebilsinler diye yaptıkları milletvekili transferi yapıp yapamayacağını sormuş, Kılıçdaroğlu ise aynı şekilde, yeni partilerin seçime katılabilmeleri için TBMM’de grup kurabilecekleri şekilde vekil transferi yapacaklarını ifade etmişti.

YEREL YÖNETİMLERİ DE İLGİLENDİRİYOR

Daha sonra AK Parti Grup Başkan Vekillerinin bu konuda açıklamaları olsa da seçim kanununda yapılması talep edilen değişikliklerin önümüzdeki günlerde, seçim barajının düşürülmesi, dar bölge gibi konular daha detaylı bir şekilde kamuoyuna açıklanması beklenirken, yerel yönetimleri de ilgilendiren oldukça dikkat çekici bir gelişmenin istenen değişikliklerin içinde olduğu gündeme geldi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ İHTİMALİ

Seçim kanununda yapılması düşünülen değişikliklerden biri de belediye meclislerinde yeni bir düzen getirilmesi talebi. Yani çalışma ile yerel yönetimlere ilişkin düzenlemeler de yapılmış olması. Burada dikkat çeken ise belediye başkanı ile belediye meclisleri arasındaki durum. Oldukça dikkat çekici bir değişiklik olarak görülüyor. Düzenlemede kulislere yansıyan bilgilere doğrultusunda, belediye başkanları doğrudan şimdiye dek olan ve hala geçerli olan belediye meclislerine yasal düzenleme meclisten geçerse başkanlık yapamayacakları konusu. Tıpkı TBMM’de olduğu gibi. Yerel belediyelerin de meclis üyeleri seçildikten sonra, belediye meclisine, oturumlara başkanlık yapacak olan isimleri belirlemek için yeni bir oylama ile yeni bir meclis başkanını seçecek şekilde bir çalışma olacağı ifade ediliyor.

Bilindiği gibi şu anda varolan sistemde, seçilen belediye başkanları aynı zamanda meclis başkanı olarak çalışıyor.

“ORTAYA ATIP TARTIŞTIRIYORLAR”

Bu değişikliğin TBMM’de talep edilen yasa değişikliği içerisinde yer alması konusunu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e sorduk. Büyükşehir Belediyesi ve Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanı Soyer, değişiklik talebinin bir nabız yoklama olduğunu söyledi. Başkan Tunç Soyer, “Konuya ilişkin net bir açıklamaları yok. Buna benzer birçok girişimler oldu geçmişte, ortaya atıyorlar, tartıştırıyorlar, eğer direnci yüksek görürlerse vazgeçiyorlar. Bu konuda da bu yönde bir değişiklik yapacaklarına ihtimal vermiyorum” dedi.

“İŞİMİZE BAKIYORUZ”

Başkan Soyer, İzmir’de geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret davaları, gözaltılar ve önceki hafta ise Türkiye’nin gündemine oturan camiden ‘Çav Bella’ müziğinin yayınlanması gibi konulara ilişkin ise, “Türkiye’nin hiç ihtiyacı olmayan bir gerginlik, bütün bu olanların yaptığımız işlerin gölgelemesini istemiyoruz bu nedenle işimize bakıyoruz. İşimizi yapmaya da devam ediyoruz” şeklinde konuştu. - Mehmet Emin AL

 

Next page

Gazete Yenigün