Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Soyer "Bu Psikoloji Beni Mahvetti"

Türkiye genelinde artan işsizlik, çarpıcı boyutlara ulaştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde her ay çaresizce iş umuduyla gelip bekleyenlere ilişkin Başkan Soyer, "Bu psikoloji beni mahfetti" derken sosyologlar ve psikologlar, işsizliğin bir çok sorunun da nedeni olduğuna dikkat çekti

Soyer "Bu Psikoloji Beni Mahvetti"

YENİGÜN İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin başkanlık girişinde, özellikle her ay meclis toplantsının olduğu günlerde toplanan vatandaşların çoğunluğu iş talebinde bulunmak üzere bina önünde umutla İzmir Büyükşehir Belediyesi Tunç Soyer'i bekliyor. Yediden yetmişe her yaştan vatandaşın çare olarak gördüğü belediyede iş bulma ihtimali iç yakıcı sahnelere neden oluyor. Kimi çocuğuna, kimi kendisine iş imkanı sağlanmasını talep ederken, içlerinde evlenmek üzere olan ancak işsiz olduğu için evlenemeyenlerin de olduğu çok sayıda vatandaş da bulunuyor. İsmini vermek istemeyen bir kadın güvenlik görevlisine, "Başkana işsiz olduğumu söyledim. Numaramı aldı, ilgileneceğini söyledi. Ben de kendisine durumumu hatırlatmaya geldim" diyerek güvenlik duvarını aşmak istiyor...

"BENİ EN ÇOK ÜZEN ŞEY..."

Her ay Büyükşehir'in başkanlık girişinde bekleyen ve iş talebinde bulunmak üzere yetkililer ile görüşmeyi umut edenlerin giderek arttığını ve bu durum karşısında çaresiz kaldıklarını ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Bana, 'Büyükşehir koltuğuna oturduğun günden beri seni en çok üzen şey ne oldu' diye sorarsanız, size rahatlıkla bu işsizlik, bu çaresizlik derim...Bu psikoloji beni mahfetti" dedi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesinden yapılan işsizlik başvurusu 100 bini geçmiş durumda. Vatandaşlar büyükşehir ve işlçe beldiyelerinin internet sitelerinden CV'leri ile başvuru yapıyor. 

"İŞSİZLİK, SORUNLAR YUMAĞIDIR"

İzmir Sosyologlar Derneği Başkanı Necati Yıldız, işsizliğin sosyolojik bir anomi olduğunu, bir çok sorunun nedeni olarak karşımıza çıktığını kaydetti. Dernek Başkanı Yıldız, "İşsizlik sorunlar yumağıdır. Toplumsal açıdan bakıldığında işsizlik bir çok sorunun nedeni olarak karşımıza çıkar. Şiddet, boşanmaları artırır. İşsizlik büyüdükçe toplumda dayanışma azalır..." dedi.

"HAYATLA ARASINDAKİ BAĞ ZAYIFLAR"

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Sosyolog Sergender Sezer, işsizliğin varolması ve artması, toplumda özellikle neden olduğu ya da başlıca nedenleri olarak işsizlik olan toplumsal sorunların başında dayanışmanın zayıflaması, intiharlar, göç, aile içi şiddet gibi durumların yaşanmasının olası olduğunu kaydederken, Doç Dr. Sezer, "İşsiz bireylerin toplum içinde dayanışma duygusu zayıflar, hayata bağlılığı zayıflayabilir, hayatı sevmekten uzaklaşabilir, şiddete ve intihar girişimlerine daha yatkın olabilir..." dedi.

DEPRESYON NEDENİ

İşsizlik sorununa psikologların yaklaşımı da oldukça dikklat çekici. Psikolglar Derneği İzmir Şube eski Başkanı Mevlut Ülgen, işsiz kalan bireylerin anksiyete, kaygı ve stresin artırdığını bunun sonucunda depresyona girmenin olası olduğunu ifade etti. İşsizliğin kişinin temel yaşam hakkı ve üretme hakını, kendini gerçekleştirme olasılığını ortadan kaldırdığını belirterek, "Öncelikle ekonomik bir sorun olarak başka sorunlara neden oluyor. Örneğin aile içi çatışmayı tetikliyor. Şiddeti tetikleyebiliyor...Bir çok sorunun nedeni olarak işsizlik görülüyor" şeklinde ifade etti. 

Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı, 2019 ekimde bir önceki yılın aynı ayına göre 608 bin kişi artarak 4 milyon 396 bine çıktı. İşsizlik oranı 1,8 puan yükselerek yüzde 13,4 oldu. 

 

Mehmet Emin Al

Next page

Gazete Yenigün