Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Sosyal belediyecilik ile iktidara yürürüz”

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, yerel seçim sonuçlarının CHP ve ülke açısından bir fırsat olduğuna dikkat çekerek, “CHP'nin iktidar partisi olacağına olan inancımızla yola devam etmek isteriz. AK Parti'nin son iki seçimde kan kaybı devam etmektedir. Bu saatten sonra da dikiş tutmaz” dedi.

“Sosyal belediyecilik ile iktidara yürürüz”

Yenigün TV'ye konuk olan CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, yerel seçim sonuçlarının CHP ve ülke açısından bir fırsat olduğunu söyledi. CHP'nin büyükşehirlerde elde ettiği yerel seçim başarısının önemine dikkat çeken Bayır, “En son 1989'da Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) ile böyle bir rüzgar esmişti. Seçimlerde sosyal demokrat belediyecilik kazanmıştı. Günümüzde ise Millet İttifakı, Cumhur İttifakı'na karşı çok ciddi bir sonuç elde etti. Özellikle 3 büyük kentin kazanılması önemli. Onun dışında ilk defa aldığımız yerler var. Bolu, Mersin, Adana, Antalya, Kırşehir gibi... Genele baktığımız zaman Türkiye'de ülkeyi yöneten mevcut iktidara karşı geçen seçimlerde sarı kart gösteren vatandaş, bu seçimde kırmızı kart gösterdi. Bu başarıda CHP üzerine düşeni elbette yapmaya çalıştı. Ancak seçimin sonuçlarını belirleyen ana unsuru; mutfaktaki tenceresinden aşı çalınanlarla, evladını üniversitede okutup iş bulamayan anne ve babaların, Cumhuriyet değerlerine sahip çıkanların bir kazanımı olarak değerlendiriyorum” dedi.

“MAZBATAYI ALIP DÖNDÜK”

Seçimi kazananın Türk halkı olduğunu aktaran Bayır, “Seçimin barış ve kardeşlik içinde yapılmış olması sevindirici. İstanbul'da sayımlar 16 gün boyunca devam etmesine rağmen sonuç ortaya çıkmıştır. 16 gündür İstanbul'daydık, yeni döndük. Tatlı bir yorgunluk var üzerimizde. Sonuç almak güzel bir duygu. İzmir'deki arkadaşlarımız 'mazbatayı almadan gelme' diye mesaj attı sürekli. Sonuçta mazbatayı aldık ve İzmir'e gelmeye hak kazandık” dedi.

“BARIŞ DİLİ KAZANDI”

Türkiye'de sık sık sandığa gidilmesinin ülke ekonomisine bir fayda kazandırmadığına vurgu yapan CHP'li Bayır, “2023 seçimleri öncesinde iktidar partisinin, erken seçime gideceğini düşünmüyorum. Son iki seçime baktığımız zaman şunu çok net görüyoruz; AK Parti iktidarı eriyor. Biz de muhalefet partisi olarak, öncelikle ülke ekonomisinin düzlüğe çıkmasını istiyoruz. Çok sık seçim yaşıyoruz. Seçimlerin Türkiye ekonomisine bir maliyeti var. Dolayısıyla seçim yapmak Türkiye'nin çıkışı anlamına gelmiyor. Seçim sürecinde birleştirici ve barıştırıcı bir üslup kullandık. Kimseyi ötekileştirmedik. İstanbul adayımız Ekrem İmamoğlu da bunu çok iyi yaptı. Çok kısa bir sürede vatandaşa güven verdi. İstanbul'un tamamının belediye başkanı olacağım dedi. İzmir'de Tunç Soyer, aynı mesajı verdi. Siyasette barış dilini özledik” diye konuştu.

“EKOMOMİYLE GELEN EKONOMİYLE GİDER”

AK Parti'nin son iki seçimde kan kaybı yaşadığını vurgulayan Bayır, “Sosyal belediyeciliğin en güzel örnekleri sergilendikten sonra yapılacak bir seçimde, yani 2023 yılında AK Parti'nin kesintisiz olarak bir tabela partisi olarak kalacağına ve CHP'nin iktidar partisi olacağına olan inancımızla yola devam etmek isteriz. Bu saatten sonra da dikiş tutmaz. Onların da kendilerini bir gözden geçirmeleri gerekiyor. Türkiye'de ekonomiyle gelenlerin ekonomiyle gittiklerine şahit olmuş birisiyim. Türk toplumu, bu noktada değişimden yana. Toplum, istikrar veya beka gibi söylemlere artık inanmıyor. Çünkü verdikleri oyların karşısında ülke ekonomisinin düzelmediğini görüyor” ifadelerini kullandı.

“ABDULLAH GÜL PARTİ KURABİLİR”

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yeni bir parti kurmak için çalışmalara başladığını aktaran Bayır, “Büyükşehirlerin kaybedilmesi iktidar cephesinde çatlaklara yol açacaktır. Özellikle İstanbul gibi bir kentin AK Parti'nin elinden çıkmasının başka bir anlamı da var. AK Parti'nin bugünkü Türkiye örgütlenmesi tamamen İstanbul merkezlidir. AK Parti, buradan bir yara alacak. 16 günlük İstanbul'daki çalışmalarımda AK Parti'lilerin kendi aralarında 'artık bizim parti dikiş tutmaz. Sayın Abdullah Gül'ün partisine geçsek mi' gibi konuşmalarına şahit oldum. Eski Cumhurbaşkanı Sayın Gül'ün sağda kurmayı düşündüğü muhafazakar partinin çalışmalarının başladığını biliyoruz. AK Parti'nin içinden de bir takım transferler yaparak, 2023'e muhtemelen aynı misyonun içinden yeni bir siyasi parti doğacak diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Doğukan Fikri FİDAN


Next page

Gazete Yenigün