Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Sonbahar yağışları bekleneni vermedi Zeytincinin boynu bükük!

Eylül ve ekim aylarının kurak geçmesi zeytin ağacını olumsuz etkiledi. İzmir ve Ayvalık bölgesinde zeytin ve zeytinyağında rekolte ve kalite düşüşü bekleniyor

Sonbahar yağışları bekleneni vermedi Zeytincinin boynu bükük!

Mehmet Emin AL / YENİGÜN - Zeytin ve zeytinyağı için hayati önem taşıyan eylül ve ekim yağmurları neredeyse hiç yağmadı. Mevsim kurak geçmesi ile İzmir ve Ayvalık bölgesindeki zeytin ve zeytinyağı sektörü olumsuz etkilendi. TARİŞ Başkanı Hilmi Sürek, eylül ve ekim ayının yağışsız geçmesine ilişkin "Randımanı, rekolteyi etkiler" dedi.

Ayvalık Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Büyükçıvgın ise, "Yağmurların yağmaması ve havaların normal sıcakların üzerinde seyretmesi, zeytini olumsuz etkiledi. Kuraklığın yanı sıra ani dolu ve fırtınalar da tuzu biberi oldu. Dolu bir dakika yağdı ama rekolteyi azaltmaya yetti. Bu yıl zeytin geçen yıla göre normalde azdı. Tüm bu olumsuzlular nedeniyle yüzde 30 daha az verim alacağımızı gözlemliyoruz" dedi.


AYVALIK'TA REKOLTE 2 BİN TON

Büyükçıvgın şunları söyledi: "Biz rekolteyi ulusal çapta, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi(UZZK), Tariş, Tarım Orman ve Hayvancılık Bakanlığı ve bazı meslek kuruluşları ile beraber yapıyoruz. Geçen yıl yılki rekolte 179 bin tondu zeytinyağı, bu yılki rekolte çalışmalarımız devam ediyor ama dediğim gibi geçen yıla göre rekolte yüzde 30 daha az olacağı görünüyor. Bu gözlem dediğim gibi sadece Ayvalık bölgesi için geçerlidir. Geçen yıl 3 bin ton sızma zeytinyağı olmuştu. Bu yıl da 2 bin ton olur diye tahmin ediyoruz. Bizde sofralık zeytin olmadığı için genelde zeytinyağı olarak değerlendiriyoruz. Rafineye ve yüksek asitli olan 5 bin ton olur totalde. Sızma olarak bu yıl 2 bin ton gibi bekliyoruz" diye konuştu.


İYİ ZEYTİN İÇİN İYİ YAĞMUR

Yağmurun yağmaması veya havaların sıcak geçmesi zeytini nasıl etkiliyor sorusu karşısında, UZZK Yönetim Kurulu Başkanı Ümmühan Tibet, "Yağmurun zamanında yağması çok önemli. Zeytin ağacında meyve gelişirken ağaçtaki enzimlerin iyi çalışması için oradaki akışın düzgün olması lazım. Bu yıl aşırı kuraklık olduğu için. Bu akış yağmurla mümkün oluyor. Meyve suyunun ağaç içinde hareket ederek büyümekte olan tanesi gerekli besin elementleri taşınabilmesi için yağmur iyi yağması ağacın zeytin tanelerini iyi beklemesi gerekiyor.

 

"UMUTLA BEKLİYORUZ"

UZZK Başkanı Tibet, bu yıl eylül ve ekim ayının kurak geçmesine ilişkin ise, "Bu konuda daha önceki yıllara göre daha fazla kuraklık yaşadık maalesef bilindiği gibi. Son günlerde yağmurun olması bizi umutlandırıyor. İnşallah doluya afete dönüşmeden olur. Yağışların az olması karşısında taneler kırıştı, meyve gelişmedi yağlanma tamamlanamadı. Sektör adına umutlu yağmuru bekliyoruz" dedi.


"GENEL REKOLTEYİ ETKİLER"

S.S. Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Başkanı Hilmi Sürek, kuraklığın zeytin üzerindeki etkisine dair şunları söyledi: "Yağmurların az olması meyveyi güç kaybına uğruyor. Sulanmayan araziler de yanar, randuma düşük olur. Beklenen zeytin şöyle olur: mesela 5/1 vereceği yerde 8-10'a çıkar. Bu anlamda beklenen rekoltenin altına düşmüş olur. Yağmurun doğanın bize zararı da faydası da olur bu anlamda. Kuraklık, kalitesini demeyelim de randımanını etkiler, rekolteyi etkiler en azından. Genel rekolteyi etkiler. Sözkonusu rekolte kaçsa, 150 bin 200 bin dersen, bu en azından %30-%40 etkiler, düşer. Bu kuraklık % 30 en az etkiler. Kuraklığın etkisi, sulanmayan arazilerde zeytin su kaybından dolayı yanık kaldı" şeklinde ifade etti.

 

"KALİTE DÜŞECEK"

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Tevfik Türk, "Bu dönemde yağışların az olması sofralık zeytinde hem kalitede hem de verimde bir düşüşe yol açarken, yağlık zeytinde ise verime etki etmemekle birlikte kalite de düşüşe sebep olacaktır" ifadelerini kullandı.

 

Next page

Gazete Yenigün