Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Sokak Hayvanları Bu Yaz Susuz Kalmayacak

Yaz mevsiminin yaklaşması ve havaların ısınmasıyla birlikte sokak hayvanlarını için susuz günler başlıyor. Sokaklarda bulunan sahipsiz hayvanların sıcak ve susuzluk ile yaşam mücadelesi verdiği bahar ve yaz mevsiminde, kimi zaman küçük bir su birikintisi, kimi zaman ise sulama kapları hayat kurtarıcı olabiliyor. Dans eğitmeni ve koreograf Berkay Sonkan geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği "Özgür Patiler" ve "Sığınak Ol" projesinin ardından "Bir Can Su" projesini hayata geçirerek, sokaklarda bulunan dostlarımıza deyim yerindeyse sulu bir mevsim yaşatmayı amaçlıyor.

Sokak Hayvanları Bu Yaz Susuz Kalmayacak

YENİGÜN Önceki projelerinde engelliler, şiddet mağduru kadınlar ve sokak hayvanlarının barınma koşulları ile ilgili çalışmalar yapan Sonkan, yeni projesi için yine sokak hayvanlarını hedef alarak kolları sıvadı. Sokaklarda yaşayan kedi ve köpekler için su 45 adet su kabı tedarik eden Berkay Sonkan, bu kapları Bostanlı Mahallesi'nin belirli sokaklarına yerleştirerek, 48 saatte bir yenileme ve kontrolünü sağlamayı amaçlıyor. Sokakta bulunan hiç bir hayvanın konforlu bir güvenli alanının olmadığını sözlerine ekleyen Sonkan, "Ülkemizde son zamanlarda gerçekleştirilen hayvan cinayetleri, sokak hayvanları için durumun ne kadar karanlık olduğunun bir kanıtı. Bu nedenle sahiplenemiyor ya da yeterli güvenlik duvarını öremiyorsak, en azından kendi alanlarında aç ve susuz kalmalarını önleyerek sevimli dostlarımıza küçük ama anlamlı bir yardımda bulunmuş olacağım" diye konuştu. Duyarlı hayvanseverlerin çabalarıyla sokaklarda mama dağıtımının son yıllara göre oldukça artış gösterdiğini belirten dans eğitmeni, yaz mevsimi için genel ihtiyacın daha çok su ihtiyacı anlamında olduğunu sözlerine ekledi. Sevimli dostlarımızın açlığa 1 hafta dayanabildikleri, susuzlukta ise bu sürenin çok daha kısa olduğunu aktaran Berkay Sonkan, "Görüştüğüm veteriner hekim dostlarımdan aldığım ve teyit ettiğim bilgilere göre, genel sağlık, aktivite ve tabii ki hava sıcaklığına göre değişse de örneğin bir kedinin susuzluğa dayanabileceği en uzun süre 3 gün. Kediler yeterli su içmediklerinde, bir de üstüne sıcak hava nedeniyle sıvı kaybettiklerinde organ yetmezlikleri gelişiyor ve ne yazık ki sonunda hayatlarını kaybediyorlar. Bu nedenle sadece kapımızın önüne su koymak, diğer sokaklara gözümüzü kapatmak bencillik olacaktır. Özellikle gölge noktalara koyacağımız temiz su ve hijyenik kaplar muhtaç canlar için, insanlık görevlerimizden bir tanesidir." diye konuştu. 

HERKES ORTAK OLMALI 

Belirli sokak ve parklara yerleştirilecek 45 su kabının kontrolünü yine bizzat kendisi ve gönüllü dostlarının yapacağını sözlerine ekleyen Sonkan, "Birkaç gönüllü ve duyarlı dostumla birlikte bu kapların 48 saatte bir taze ve temiz su ile yenilenmesini amaçlıyoruz. Koyduğumuz kapların kaybolması durumunda yenilerini de bizzat biz tedarik edip yerleştireceğiz. Yerleşim civarında bulunan hayvansever kişilerin de bu kaplara boş gördükleri anda temiz su takviyesi yapmaları ve bu projemize ortak olmaları en büyük temennimizdir. Umarım tüm duyarlı vatandaşlarımız bu aydan itibaren önceki senelere oranla daha fazla su ve su kabı koyma duyarlığı gösterir ve dostlarımız suya tok bir yaz geçirir" dedi.

Doğukan Fikri FİDAN 
 

Next page

Gazete Yenigün