Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Sokağa atana 10 bin TL ceza

TBMM Hayvan Hakları Komisyonu Hayvan Hakları Kanun Teklifi’ni iki ay içinde Meclis’e sunacak. Artık hayvanlar ‘eşya’ olmaktan kurtulacak

Sokağa atana 10 bin TL ceza

TBMM Hayvan Hakları Komisyonu, hayvanlarını sokağa bırakanlara 10 bin TL’ye kadar idari para cezası verilmesini öneren yasayı 2 ay içinde meclise getirecek. 2018 yılından beri devam eden çalışmalara göre artık hayvanlar eşya olmaktan kurtulup canlı gibi korunacak. Evdeki hayvanlara çip takılacak ve sokağa bırakanlara 10 bin TL’ye kadar ceza verilecek. TBMM Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Mustafa Yel, yapılan çalışmaların son aşamaya geldiğini ifade ederek, “Teklifi grup başkanlarımıza sunduk. Şu anda yaptığım çalışmayı inceliyorlar. İnşallah şubat ayı içerisinde Tarım Orman Komisyonumuza gelir, sonrasında da Genel Kurul’da görüşülür. En geç iki ay içinde çıkar. Hayvanseverleri de mutlu edebilecek çözümleri önerdik” diye konuştu.

Yasa teklifinde neler var? 
-Hayvanlarını sokağa bırakanlara 10 bin TL idari para cezası verilecek. Hayvanlara çip takılarak takibi sağlanacak.  
-Hayvanlara karşı işlenen suçlar Türk Ceza Kanunu’na göre işlem görecek. Hayvana işkence ve kötü muamelede bulunanlara cezaların farklı şekilleri olacak. Kötü muameleye en az iki yıl ve ertelenmeyen, paraya dönüştürülmeyen cezalar verilecek. 
- Petshoplarda kedi ve köpek gibi hayvanların satışları ile ilgili yapılan denetimler artırılacak. 
- Pitbull, Dogo Arjantino gibi halk arasında saldırgan olarak bilinen köpek türlerinin sahiplerine çeşitli sorumluluklar yüklenecek. Köpek sahibinin bu tarz köpekleri beslemek için ruhsat alması gerekecek. 
-Belediyelerin hayvan hakları ile ilgili daha sık denetim yapması sağlanacak ve sorumlulukları artırılacak. 

Next page

Gazete Yenigün