Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Şişli'de Sarıgül Buca'da Bekiroğlu

MİTİNGE YOĞUN İLGİ...

Şişli'de Sarıgül Buca'da Bekiroğlu

MİTİNGE YOĞUN İLGİ

Buca'da düzenlediğimiz ve benim adaylığımı açıkladığım mitingde halk vardı ve her partiden insan katıldı. Yoğun bir katılım olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu ilgi katlanarak büyüyecek. Biz iyi yoldayız.

“BUCASPOR HAK ETTİĞİ YERE GELECEK”

Bucaspor, Buca'nın en büyük değeri. Yıllar önce bu takımı şampiyon yaparken ben vardım başında. 'Fırtına' ismimiz o günlerden geliyor. Bucaspor'u yeniden hak ettiği yere getireceğiz.


  Demokratik Sol Parti (DSP) Buca Belediye Başkan Adayı İsmail Bekiroğlu: DSP çok temiz bir parti, hiçbir şaibesi yok. Aynı şekilde benim de temiz bir siyasi geçmişim var. Parti temiz, aday temiz, halk temiz. Buca halkı gerekeni yapacak

 İzmir ve Buca siyasetinin yakından tanıdığı, Demokratik Sol Parti (DSP) Buca Belediye Başkan adayı İsmail Bekiroğlu, Yenigün Gazetesi'ne önemli açıklamalarda bulundu. 5 yıldır seçimlere bağımsız girecekmiş gibi hazırlandığını hatırlatan Bekiroğlu, “31 Mart akşamında belediye başkanını genel merkezler mi belirliyor, yoksa Buca halkı mı belirliyor, hep birlikte göstereceğiz burada. Genel merkezler adayı belirler, ama halk belediye başkanını belirler. Büyük bir tarih yazacağımıza inanıyorum. CHP'nin adaylarıyla ilgili halkta bir memnuniyetsizlik var. Halk yeni bir arayış içerisinde. Ben seçime bağımsız kazanacakmışım gibi hazırlandım. Baktım ki DSP çok temiz bir parti, hiçbir şaibesi yok. Aynı şekilde benim de temiz bir siyasi geçmişim var. Parti temiz, aday temiz, halk temiz. Buca halkı gerekeni yapacak. Seçimleri farkla kazanacağız” dedi.


Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1989 yılından beri halkın içindeyim ve siyaset yapıyorum. Belediyede imar müdürlüğü harita planlama gecekondu ve yapı kontrol müdürlüklerini bir arada yürüttüm. Burada Buca halkını bire bir tanıdım, Buca halkı da beni tanıdı. Çok güzel diyaloglar kurduk aramızda. 1994 seçimlerinde kazandığım bir seçim elimden alındı, fakat ben yılmadım, Bucalılar da en çok benim bu mücadeleci yanımı seviyor. 2014 seçimlerinde CHP'ye geçiş yaptım. O süreçte AK Parti'nin Buca'da açık ara kazanacağı konuşuluyordu. 50-60 bin oy fark bekliyordu AK Parti. Bir ayda bu farkı kapattık ve 18 bin oy farkla CHP seçimi kazandı. Bundan sonra çalışmalarıma devam ettim. 31 Mart 2014'ten beri sokaklardayım. Gece gündüz çalışarak bugünlere geldik.


“180 BİN VATANDAŞ ZİYARETİME GELDİ”

 Siyasi partiler Buca'da halkın istediği isimleri aday gösteriyor mu size göre?

 Maalesef anketlerde çıkan, kamuoyunun istediği isimler aday olarak gösterilmiyor. Daha çok ikili ilişkilerle işlerine gelenleri aday olarak çıkardılar ve Buca'nın önüne koydular. Anketlerde yüzde 92 çıkan İsmail Bekiroğlu'nu aday yapmazsan, bunun karşılığını Buca halkından alırsın. Çünkü ben halkımı bire bir tanıyorum. Son 5 yılda 180 bin kişi ziyaretime geldi benim. Sokaklarda 15-20 bin kilometre yürüdüm. 60-70 bin kilometre arabamla sokak sokak dolaştım. 31 Mart akşamında belediye başkanını genel merkezler mi belirliyor, yoksa Buca halkı mı belirliyor, hep birlikte göstereceğiz burada. Genel merkezler adayı belirler, ama halk belediye başkanını belirler. Büyük bir tarih yazacağımıza inanıyorum. CHP'nin adaylarıyla ilgili halkta bir memnuniyetsizlik var. Halk yeni bir arayış içerisinde. Önümüzdeki dönemde CHP ile DSP yer değiştirecek, DSP iktidar olacak, CHP ise solun muhalefeti konumuna düşecek.


“TEMİZ PARTİ TEMİZ ADAY”

 İsmail Bekiroğlu'nun diğer adaylardan farkı nedir? DSP ile yollarınız nasıl kesişti? 

 Ben seçime bağımsız kazanacakmışım gibi hazırlandım. Baktım ki DSP çok temiz bir parti, hiçbir şaibesi yok. Aynı şekilde benim de temiz bir siyasi geçmişim var. Parti temiz, aday temiz, halk temiz. Buca halkı gerekeni yapacak. 31 Mart seçimlerinden hiçbir endişemiz yok, büyük bir farkla seçimi kazanacağız. Bir haftada çok iyi bir konuma geldik. Şu an partiler adaylarını değiştirmek için arayış içinde. Çünkü bütün anketlerde biz önde çıkıyoruz. Halkımıza hizmet için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Buca halkından hiç kopmadık, kopmayız. İnşallah başaracağız.

 10 BİNLERCE KİŞİYE İSTİHDAM

 Buca'da 'dert babası' olarak anılıyorsunuz. Bugüne kadar kaç kişiye istihdam sağladınız?

 30 yılda 10 binlerce insanı işe yerleştirdiğimizi söyleyebilirim. Elimden geldiğince istihdama katkı koymaya çalışıyorum. İş yerleriyle, fabrikalarla, sanayicilerle sürekli iletişim halindeyim. Belediye başkanı olduğumuzda da fabrikalarla iletişimimizi sürdüreceğiz. Talepleri belediye olarak karşılayacağız. Bucalılar için parti ayrımı yok. Ben herkesi tanıyorum, tüm parti tabanlarından destek alıyorum. Halk benimle beraber. Halkı yanına alan insanın sırtı yere gelmez. Buca halkı bana güveniyor. Kapım hepsine açık. Bu güveni boşa çıkarmayacağım.


 “KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ YAPACAĞIZ”

 Buca'daki hedeflerinizi biraz anlatır mısınız?

 Buca'da bir dönem belediye başkanlığı yaparsam, Buca halkı beni zaten bırakmaz. Mesleğim mimarlık, çekirdekten yetişme belediyeciyim. Buca'da kentsel dönüşümü sağlayacağız. Yerinde kentsel dönüşüm yapacağız. Buca'nın imarla ilgili sorunları var. Trafik sorunu var. Büyükşehir Belediyesi ile ilişkilerimizi iyi tutup, gereken çalışmaları yapacağız. Buca'nın trafiği artık çözülecek. Alternatif yollar üretmemiz gerekiyor.

“SEÇİMİ FARKLA KAZANACAĞIZ”

Seçim sonuçlarıyla ilgili tahminlerinizi alabilir miyiz?

 Ben hiçbir zaman hayal görmem, ne kadar oy alabileceğimizi hep tahmin etmişimdir. Halk arkamızda kilitlendi. Büyük bir farkla seçimi kazanacağız. Çünkü bu bir yerel seçim, parti seçimi değil. Halk, partiye değil; kişiye bakıyor. Halk, İsmail Bekiroğlu'nu tanıyor, ona güveniyor. Halk, onların arasında bir belediye başkanı olacağıma inanıyor.


 “İKİ ADAY DA KARDEŞİM”

Diğer adaylara bir mesajınız var mı?

İki aday da benim çok sevdiğim kardeşim. İkisini de çok severim. Dediğim gibi bu bir yerel seçim. Halk, tanıdığı ve inandığı adayı seçecek. Zaman içinde onları da tanıyacaklar. Yaşları henüz genç, önümüzdeki yıllarda onlarda bu fırsatı yakalayabilir.

“EN GÜZEL HEDİYE MAZBATA”

 Son sözlerinizi alabilir miyiz?

 Buca halkı bana güvenmeye devam etsin. 5 Nisan benim doğum günüm. Halkımın desteğiyle 5 Nisan günü mazbatayı alacağız ve bu bana en güzel hediye olacak.

Doğukan Fikri FİDAN

 

Next page

Gazete Yenigün