Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 16 Temmuz 2020 - 12:14

Sık sık kazaların yaşandığı Tire Belevi yolu yine can aldı

Orman yangınına müdahaleye giden arazözün Tire-Belevi yolunda kaza yapması sonucu 2 orman muhafaza memuru hayatını kaybetti. Dört yıldan beri bitirilemediği için sık sık gündeme gelen ve çok sayıda trafik kazasının yaşandığı yolun bir an önce bitirilmesi gerektiği çağrısını yineleyen CHP'li Sertel, "Takipçisi olmaya devam edeceğim" dedi.

İzmir Tire-Belevi yolunda önceki gün, çıkan yangına müdahale etmek üzere olay yerine giden İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ekibinden 2 kişi hayatını kaybetti. Yaşanan acı olayla yıllardır bitirilemeyen yolun hikayesi akıllara geldi. Yolda çok sayıda kaza meydana geliyor.

Toplamda yaklaşık 22 kilometre uzunluğunda olan ve sık sık trafik kazalarının meydana geldiği Tire Belevi kritik bölgesinde yolun 10 kilometresi bitirilirken geriye kalan, yaklaşık 12 kilometrelik yolun hala bitirlememesine, CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel'den tepki geldi. Yıllardır konuyu özellikle takip eden ve geçtiğimiz yıl Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde elinde dövizle konuyu Türkiye'nin gündemine taşıyan, yolun bitirilmesini talep eden Sertel, sosyal medya hesabından bir mesaj da yayınlayarak ölenlere Allah'tan rahmet yaralılara acil şifalar diledi ve yolun biran önce bitirilmesi gerektiğini hatırlattı.

"SÖZ YERİNE GETİRİLMİYOR"

Tire-Belevi yolunun temel atma töreninin üzerinden yaklaşık 3 yılı aşkın süre geçmesine rağmen yapılmamasını eleştiren CHP İzmir Milletvekili Sertel, gazetemize yaptığı açıklamada, "Tire Belevi yolu, yıllardır birçok insanımızı kaybettiğimiz tehlikeli bir yol. Dar ve virajlı alanlarıyla, zaman zaman, karşıdan gelen aracın görünmediği noktalarla çok tehlikeli oluyor. Bu yolu ilk gündeme getirdiğimiz tarihin üzerinden 4 yıl geçti. Bu esnada 2 başbakan, 3 ulaştırma bakanı, çok sayıda karayolları genel müdürü değişti, 22-23 kilometrelik yol bitirilemedi. Ahmet Arslan Ulaştırma Bakanı temel atma törenindeydi. Söz vermişti yolun bitirileceği yönünde. Verilen söze göre yolun kalan kısmının geçen sene bitmiş ve hizmete açılmış olması gerekiyordu" dedi.

Yolun bitirilmemiş olmasını eleştiren Sertel, "Bitirileceğine dair verilen sözü yerine getiremediler hala da yerine getirmiyorlar. İki çalışan arkadaşımızı şehit verdik o yolda, Allahtan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum. Ölümler olmasın diye uğraşıyoruz. Bu yolda rant olmadığı için yapılmıyor. Rant olan yollar çabuk bitiriliyor. Müteahhitler çok kazansın diye parası-getirisi çok olan yolları çabuk bitiriyorlar. Ben bu yolun takipçisi olmaya devam edeceğim" şeklinde konuştu.

Mehmet Emin AL'ın Özel Haberi