Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Sevmeden bu işi yapamazsınız

Sevmeden bu işi yapamazsınız

''Dünyaya tekrar gelsem yine doktor olurdum"

Batı Anadolu Sağlık Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Opr. Dr. Özer Gürbüz, "Bizim işimiz bir meslek değil bir yaşam şeklidir. Gece yarısı hastanızdan, veya hastaneden bir telefon gelebilir. En özel bir anınızda programınız bir an değişebilir. Sevmeden bu işi yapamazsınız" dedi.

Batı Anadolu Sağlık Eğitim Kurumları (BASEK) Yönetim Kurulu Başkanı Opr. Dr. Özer Gürbüz mesleğinin gizemli dünyasını Belma Şahaner'e anlattı. Opr. Dr. Gürbüz, "İnsan doğumunu, hayata gelişine vesile olmak, çocuğun ilk ağlamasını görmek, ilk gülümsemesine şahit olmak. Bu duygu anlatmak kelimelerle tarif edilmez bir mutluluk, bu bana nasip olduğu için çok mutluyum.  Dünyaya gelmesine vesile olduğum kız çocukları büyüdü, evlendi onlarda anne oldu. Onların da çocuklarını dünyaya getirmesine yardımcı olmak tarifsiz bir his, işimi bu nedenle çok seviyorum. Bir daha dünya gelsem yine doktor olurdum. Oğlum ve kızım da tıp fakültesinde okuyor. Onlarda benim gibi düşünüyorlar. Bizim işimiz bir meslek değil bir yaşam şekli; gecenin üçünde hastanızdan, veya hastaneden bir telefon gelebilir. Yatağınızdan kalkıp gitmek durumundasınız. Özel hayatınızında önündedir mesleğiniz. 'Tefonumu kapatayım, işiden biraz uzaklaşayım' diyemezsiniz. En özel bir anınızda programınız bir an değişebilir. Dedim ya sevmeden bu işi yapamazsınız" dedi.

 

 

Opr. Dr. Gürbüz, "Her meslek layiki ile yapıldığında ayrı ayrı önem arz eder. Doktorluğun çok kutsal bir meslek olduğunu düşünüyorum. İnsan sevgisi olmadan bu işi yapamazsınız. Tıp Fakültesini kazandığımda sevdiğim işi yapacağım için çok mutlu oldum.  Uzmanlık alanımı özellikle kadın doğum hastalıkları bölümünde yaptım. İnsan doğumun müjizesine vesile ve tanık olmak istedim. İşimi severek yapıyorum. Sabah uyandığnızda işinize koşarak geliyorsanız mutlusunuz demektir. Meslek seçimi çok önemli mutlu olmak sevdiğiniz işi yapmakla doğru orantılıdır. İşinizin hakkını vermek de mesleğinize yatırım yapmak sürekli kendiniz yenilemektir" ifadelerini kullandı.

TİCARET DUYGUSU KAZANMAK

Babam önemli bir iş adamıydı. Öğrencilik yıllarımda okurken de çalışma hayatına dahil olmamı sağladı. Tekstil fabrikamız vardı. Beni işin en alt kısmından başlatarak, iş hayatındaki oryantasyon eğitimi çok erken yaşlarda kazandım. Babam bizi de iş arkadaşlarından ayırmaz.  Liyakata çok önem verir, hatayı kabul etmezdi. Babamın bu özelliği sayesinde ben ticaret hayatını öğrendim. Her platformada söylerim; Osmanlı'dan gelen 'Ahilik Kültürümüz' çok önemli...Bizim milyonlarca yıldır uyguladığımızı bu geleneğimiz Almanlar örnek aldılar ve başarı sağladılar. Biz bu geleneğimiz sahip çıkmamız ve yaşatmamız gerekir.

 

Ben doktor oldum. Lakin ticaret duygusu çocukluktan kanıma karıştığı için  hastane kurdum. Ardından İzmir’in değişik semtlerinde tıp merkezleri açarak sağlık hizmet ağımızı genişlettik.

 Girişimcilikle ilgili gençlere vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Girişimcilik duygusu çocukken kazanıldığını düşünüyorum. Bu anlamda öğrencilere bu anlamda dersler verilmeli...Şimdiki gençler üniversite okuyup, ardından devlet kapısında bir iş hayalinde, oysa girişimcilik duygusu olsa, kendilerini keşfedecekler.  Çok daha başarılı ve mutlu olabilirler. Hükümet politikaları işini kurmak isteyenlere teşvikleride var. Bizim zamanımızda bu kadar kolaylıklar yoktu.

AHİLİK KÜLTÜRÜMÜZ

Ahilik Kültürümüzü yaşatmak ve kendi hastanemizdeki ara elaman ihtiyacını kaşılamak için Batı Anadolu Sağlık Eğitim Kurumları (BASEK) kurdum. Sağlık lisemizde eğitim alan öğrencimiz bizim hastanemizde çalışma imkanı buluyor. Central Hospital kurulduğu yıllarda Bayraklı, İzmir' in  az gelişmiş semtlerınden biriydi. Fakat biz o dönemde bile Bayraklı’nın İzmir in merkezi olduğunu biliyorduk. Bu sebeple Hastanemının sloganını ‘’İzmir in merkezinde…Bayraklı’da’’ olarak belirlemiştik. 15 yıl sonra Bayraklı çok gelişti ve İzmir ın yeni kent merkezi oldu. Gökdelenler bır bır yukseldı. Bizim de bu gelişime ayak uydurmamız gerekiyordu. Hastane binamıza bıtısık olan İş merkezini satın alarak hastanemızı genişlettik Baştan sona yenıledık. İş hayatı başarılı olamak ön görünüzün de başarılı olmasısı gerekir.

Sağlık dışında bir çok alanda da eğitimler veriyorsunuz. Bunun sebebi nedir?

Biz sağlık alanında dan sonra geleceğin meslkelerini tespit ettik. Ve bu alanlarda da ara eleman yetiştirmek için eğitim kurumumuza  Havacılık, Biyoteknoloji ve Enerji liseleri, Denizcilik ve raylı sistemleri lisesilerini de ekledik.

 

GÜRBÜZ VAKFI BURSU

 Ayrıca maddi durumu iyi olayan öğrencilerimize Gürbüz Vakfı'nda burs alma imkanları sağlıyoruz. Okurken çalışma hayatına katılıp para kazanmasını da sağlıyoruz. Devletine, milletine ve ailesine sevgiyle bağlı olacak, kendisine güvenecek, azimli olacak ve biz o çocukları alıp küresel mesleki eğitim sistemine entegre edeceğiz. Bizim misyonumuz da vizyonumuz da budur.

Opr. Dr. Gürbüz, üniversite kurmayı da planladıklarını belirterek, "Eğitim alanında Batıanadolu koleji ile anaokulundan üniversiteye kadar kesintisiz eğitim zinciri olacağız.  Özellıkle Mesleki Teknik eğitim alanında Türkiye’nin şiddetle ihtiyaç duyduğu eğitimli ara eleman yetiştirerek  ülkemizin kalkınmasında aktif rol almalarını sağlamaya çalışıyoruz. Sağlık ve eğitim faaliyetlerimizi Batıanadolu Üniversıtesi çatısı altına toplayarak hizmetlerimizi gelecek nesillere aktarmayı düşünüyoruz" dedi.

YAŞLILARA PROJELER

Sağlık turızmine çok önem veriyoruz. Çeşme Çiftlikköy deki  otelimizi  sağlık zincirimizin bir parçası olarak sağlık turizmi ve turist sağlığı hizmeti vermek ve ülkemize döviz kazandırmanın gayreti içerisindeyiz. Hastanemiz ve Tıp merkezlerımız ıle Otelimizi yurt dışından sağlık amacıyla gelen turıstler ıcın  gereklı alt yapımızı tamamladık. Mobıl sağlık araçlarımız ile merkezlerımız arasındaki bağlantıyı kurduk. Turıst sağlığı ve medıkal turızm olarak hızmet vermeye hazırız.  Ayrıca Özellıkle İzmir başta olmak uzere Ege Bölgesının yaşlı ve engelli turızmı ıçın dünya markası olamaya aday bır konumda olması sebebiyle, BASEK olarak yaşlı ve engellı köyleri, fızık tedavı ve rehabılıtasyon merkezlerı Palyatıf bakım merkezlerı kurmayı amaçlıyoruz. Yurt dışından  uzun sure tedavı gerektıren kronık hastaların  tedavılerının yapılması için gereklı yatırımlarımız devam etmektedir.

Next page

Gazete Yenigün