Haberler > Ekonomi

Yayın Tarihi: 26 Kasım 2020 - 08:48

Servisçilerin sıkıntısı büyük

Servisçi esnafının büyük sıkıntı içinde olduğunu söyleyen İzmir Servisçiler Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, “20 bin liraya kadar hibe desteği ve uzun vadeli faizsiz kredi talep ediyoruz” dedi

Nihat AK / YENİGÜN - Okulların yıl sonuna kadar uzaktan eğitim yapması kararının ardından servisçilerin evine ekmek götüremez hale geldiğini ifade eden İzmir Servisçiler Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, “Süreçten en fazla etkilenen sektörlerin başında geliyoruz. 10 aydan beri kontak bile çeviremedik. ülke genelinde servisçi olarak yıl sonunu nasıl getireceğimiz konusunda kara kara düşünüyoruz. Muhtemelen bu eğitim dönemi de bitti. Diğer sektörler sıkıntı yaşasa da kısmen haziran ayından bugüne kadar çalışarak az da olsa para kazandılar. En fazla mağduriyet yaşayan servisçi esnafıdır” dedi.

Hükümetten kendilerine acil destek talebinde bulunan Başka Bostancı, “Bu dönemde, Bağ-Kur primlerimiz, SSK primlerinden daha fazla olmasına rağmen işsizlik maaşından faydalanamıyoruz.

Bu sene tüm vergiler ve sigortalarımızın ötelenmesi lazım. Araç değiştiren her üyem borçlu.

Yapılandırmanın yerinde olduğunu ancak ödeme sürecinin servisçi esnafına en az bir yıl daha uzatılması gerektiğini düşünüyorum. Servisçilerin beklentisi, can suyu niteliğinde 20 bin liraya kadar hibe desteği ve minimum 100 bin lira limitli, bir yıl ödemesiz uzun vadeli faizsiz kredilerin verilmesidir. Şimdi birlik beraberlik zamanı. Sesimize kulak versinler, destek olsunlar, biz fedakarlık yapıyoruz, yapmaya da hazırız” diye konuştu. 

 

“S PLAKA İHTİYACI YOK”

Yaşanan zor süreçte S plakası ihalesi çalışmalarının da durumu daha kötüleştirdiğini kaydeden Bostancı, “Çalışamadığımız için yaşadığımız sıkıntıları aktarmak için Ankara’da Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Apaydın’ın başkanlığında bakanlıklara gittik. Bir sonuç elde edemediğimiz gibi, şimdi bir de İzmir’de S plakaya ihtiyaç olduğu gibi çalışmalar yapıldı. Büyükşehir Belediyesi 400 adet S plaka ihalesi yaptı. İhalede 301 kişi almaya hak kazandı. Fakat alan kişi şu an itibari ile 290 civarında bu da gösterdi ki ihtiyaç iddiasının gerçekte olmadığı ve iptal konusunda haklı olduğumuza inanıyoruz. Bu sebeple oda olarak ihalenin iptal edilmesi için hukuki müracaatımızı yaptık, hukukun kararını bekliyoruz.