Mektebim
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Sertel: Hukuk sistemi yara alıyor

Çoklu baro teklifinin yasalaşan maddelerini eleştiren CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Hukuk sistemi, hakimler nezdinde çok büyük yara almıştı. Şimdi de avukatlar nezdinde yara alıyor” dedi.

Sertel: Hukuk sistemi yara alıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonunda, AK Parti ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 12 maddesi daha kabul edildi. Daha önceki görüşmelerde 5 maddesi kabul edilen teklifte, toplamda 17 madde komisyondan geçmiş oldu. Kabul edilen maddeler arasında "5 binden fazla avukat bulunan illerde asgari 2 bin avukatla bir baro kurulabileceği" de var. Buna göre, bir ilde birden fazla baronun bulunması halinde avukat o ilde bulunan herhangi bir baronun levhasına kayıt olacak.

“DEMOKRASİYİ YOK EDİYOR”

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, sistemin ülke demokrasisi açısından sıkıntılar yaratacağını ifade ederek, “Böyle bir sistemi getirmek, demokrasiyi, Türkiye'deki milli birlik ve beraberliği yok etmekle eş değer. 2 bin kişiyi bulan baro kuracak. Biri ırk temelinde kuracak, diğeri kendi siyasi temelinde kuracak... Çok farklı baro yapıları ortaya çıkacak. Bu durum bütünlüğü yok eder. Eğer bir avukat iktidara yakın barodansa, hakimin davaya bakışı farklı olacak. Zaten hukuk sistemi, hakimler nezdinde çok büyük yara almıştı. Şimdi de avukatlar nezdinde yara alıyor. Türkiye'de demokrasiyi ve insan haklarını yok etmeye çalışan bir zihniyetin ürünü bu” dedi.

“İKTİDARA DA ZARAR VERECEK”

Çoklu baro sisteminin ilerleyen dönemlerde iktidara da zarar vereceğini savunan Sertel, “Geçmiş yıllarda eğitim sisteminde, sendikalar noktasında bunun sakıncalarını gördük. Önümüzdeki dönemde bu sistem iktidarın da işine yaramayacak. Partimiz, milletvekillerimiz ve baro başkanları iktidarı bu konuda bir kez daha uyarıyor. Ancak her zamanki gibi dinlemiyorlar. Kafalarını taşlara vuracaklar. Geçmişte FETÖ ile ilgili de benzer uyarıları yapmış, tehlikeli olduklarını söylemiştik. Dinlemediler. Sonuç ortada” diye konuştu. - Doğukan Fikri FİDAN

Next page

Gazete Yenigün