Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Serhadbeyi, “Öğretmenler atanamıyor, çıkıp ‘3 çocuk yapın’ diyorlar”

CHP’li Serhadbeyi 24 Kasım öğretmeneler günü ile ilgili yaptığı açıklamada, öğretmenlerin atanamadığı için yaşadığı sıkıntıları anlattı. Serhadbeyi, “2020 ÖSYM verilerine göre atanamayan öğretmen sayısı 450 bin, Eğitim-Sen’in verilerine göre 500 binden fazladır” dedi.

Serhadbeyi, “Öğretmenler atanamıyor, çıkıp ‘3 çocuk yapın’ diyorlar”

Halime ERDOĞAN/YENİGÜN- CHP Konak İlçe Kadın Kolları Başkanı Nurten Serhadbeyi, 24 Kasım öğretmen günü sebebiyle yaptığı konuşmada, son 2 yılda atanamadığı için 50’nin üzerinde öğretmenin intihar ettiğini söyledi. Serhabeyi, “Başta Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutluyorum. Ben Atamızın bize verdiği haklar sayesinde okudum ve öğretmen olmak istediğim için de üniversite tercihimi ona göre yaptım. Biz okurken biliyorduk ki, mezun olduğumuzda yurdumuzun herhangi bir yerindeki bir okula atanarak, 657’ye tabi devlet memuru olarak göreve başlayacaktık. Sağlık, yeşil pasaport, emeklilik gibi haklarımız olacaktı. Şimdi ise bizim gibi öğretmen olmak isteyen 5 öğretmen düşünün. Bunlardan sadece 1’i kadrolu öğretmen olarak atanıyor. 1 tanesi sözleşmeli, 1 tanesi de ücretli öğretmen oluyor. Bunun üçü de sizin, bizim çocuklarımıza, ayağına taş değse yüreğimizin sızladığı çocuklarımıza geleceğimiz emanet ettiğimiz çocuklarımıza aynı eğitimi veriyorlar ama farklı haklarla ve maaşlarla çalışıyorlar. Öğretmenler üçünden de aynı görev istenmektedir. Çocuklarımıza iyi bir eğitim vermeleri. Dünya üzerinde en büyük fedakarlık isteyen meslek öğretmenliktir. Öğretmenleri bu şekilde ayrıştıran sistemi kabul etmemiz mümkün değildir. Diğer 2 öğretmen olmak isteyen çocuğumuz ise birkaç sene uğraşıyor, umudunu kaybediyor, intihar ediyor. Geriye kalan çocuğumuz ise ya pazarda limon satıyor ya da inşaatta kürek çekiyor. Son 2 yılda atanamadığı için intihar eden öğretmen sayısı 50’nin üzerinde” diye konuştu.

“PANDEMİDE EĞİTİM YOK”

Serhabeyi, “Eğitim, öğretim her çocuğun hakkıdır, elinden alınmaz. Devlet bu hizmeti vermek zorundadır. Bu sistem 21’inci yüzyılda bir ayıptır. Yaşadığı yerde okul olmadığı için yurtlarda kalarak, öğrenmeye devam eden çocuklarımıza taciz ve tecavüz edenlere, ‘bir kereden bir şey olmaz’ diyenlere, herkes çocuğuna sahip çıksaydı bunlar yaşanmazdı diyenleri de şiddetle kınıyorum. Her eğitimli kadının bu ülkeye borcu vardır diyen, ömrü boyunca kimsesiz çocukları eğitmek için mücadele veren, bir tanesinin bile burnu kanamadan, yüzlerce kız çocuğunun okumasını sağlayan Türkan Saylan Hocamıza hasta yatağında yapılanları ve bu yapılanlara izin verenleri de şiddetle kınıyorum. 2020 ÖSYM verilerine göre atanamayan öğretmen sayısı 450 bin, Eğitim-Sen’in verilerine göre 500 binden fazladır. Pandemi dönemindeki eğitimden söz etmek bile istemiyorum, çünkü yok. Öğretmenler ve aileler çaresiz. Herkesin evinde internet, tablet yok. Çıkıp ‘3 çocuk yapın’ diyorlar” açıklamasında bulundu.

Next page

Gazete Yenigün