;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Selef karşı çıktı halef satıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait İstanbul Beyoğlu'ndaki arsanın satışına yönelik Başkan Soyer'in girişimiyle başlayan tartışma giderek büyüyor. Eski başkanların da katıldığı tartışmada Selef Kocaoğlu ise "Bana geldiler, arsayı satmadım" dedi

Selef karşı çıktı halef satıyor

YENİGÜN / İzmir'in 1959 yılındaki belediye başkanı Faruk Tunca, eğitim amacıyla İstanbul'a giden öğrencilere yurt yapılmak üzere, belediye bütçesinden Beyoğlu'nda 697 metrekarelik arsa aldı. Merkezi konumu nedeniyle üzerinde birçok kaçak yapının ve işletmenin oluştuğu arsa, İzmir Belediyesi tarafından da unutuldu. İzmir'de Tunca'dan sonra 60 yılda görev üstlenen 13 belediye başkanından Tunç Soyer, İstanbul'daki arsayı, "satışı" konusunu belediye meclisine getirerek gündeme taşıdı. Belediye meclisi oy çokluğuyla "arsanın satış izni"ni onaylarken başlayan tartışmaya İzmir'en efsane olarak anılan başkanları Çakmur, Özfatura ve Kocaoğlu da katıldı. 

SELEF KOCAOĞLU: SATMADIM

Selef Aziz Kocaoğlu, başkanlığı döneminde bazı alıcı şirketler tarafından arsanın gündeme geltirildiğini belirtti. Kocaoğlu, "Arsadan haberim var. Başkanlık yaptığım dönemde İstanbul'dan bu arsayı almak için geldiler, ancak ben 'belediyenin mülküdür ve kesinlikle satmam' dedim. Bir daha da ne kimse geldi ne de satışı konuşuldu" dedi. Arsanın satışına yetki veren belediye meclis kararıyla ilgili bir yorumda bulunmayan Kocaoğlu, "Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var" diye konuştu. 

ÖZFATURA: KAYITTA YOKTU

İzmir'de dört dönem belediye başkanlığı görevinde bulunan Burhan Özfatura ise, İstanbul'daki arsadan haberdar olmadığını belirtti. Özfatura, başkanlığı döneminde İstanbul'daki mülklerle ilgili şunları söyledi: "Başkanlığım döneminde İstanbul'daki mülklerimizle ilgili envanter çıkardık; üç dairemiz vardı. Belediye personelimiz, İstanbul'a gittiğinde buralarda konaklıyor, otel parası ödemiyorduk. Bunlar satıldı ancak söz konusu arsamızın olduğunu hatırlamıyorum, haberim olmadı. Çıkardığımız envanterde de yoktu. Gözümüzden kaçmış, bizim de hatamız olmuş."

ÇAKMUR: HİÇ HABERİM OLMADI

Efsane başkanlardan Yüksel Çakmur ise arsadan haberdar olmadığını kaydetti. Çakmur, "Görevde bulunduğumuz dönemde gündeme böyle bir arsa hiç gelmedi. İzmirli öğrenciler için, İstanbul'da kalacakları yurt yapılması amacıyla böyle bir arsanın alınması çok güzel. Keşke yapılsaydı, öğrenciler için çok büyük bir iyilik olurdu" ifadesini kullandı. 

"İZMİR EVİ OLSUN" ELEŞTİRİSİ

Belediye meclisinin AK Partili üyesi Erhan Çalışkan, arsaya Soyer'in vaatlerinden "İzmir Evi"nin yapılmasını istedi. Çalışkan, "Buraya, kentin karakterini temsil edecek mimaride içinde sanat galerileri, belediyenin ve sivil toplum kuruluşlarının irtibat ofisleri, ayrıca İzmir ve Ege yemeklerinin tanıtılacağı restoranın yer aldığı, başkanın İstanbul'a gittiğinde çalışma ofisi olarak kullanabileceği bir bina yapılsın" önerisinde bulundu. 

SOYER'DEN GEREKÇELİ AÇIKLAMA

Soyer ise satış için alınan izinle ilgili şu açıklamada bulunmuştu: "Bizim kullandığımız, kullanacağımız bir yapı değil... O nedenle satışı konusunda karar aldık. 'İzmir Ofisi' dediğimiz şey, uluslararası tanıtım için kullanacağımız bir ofis. Biz 'İzmir Evi'ni Brüksel'de, Cenevre'de, Londra'da, Şanghay'da açacağız. Yani bizim 'İzmir Evi'nden kastımız, İzmir'i uluslararası alanda tanıtmak. İstanbul'da bir 'İzmir Evi' onların fikri... Gücümüz yetse Bursa'da da açalım, İstanbul'da da açalım ama bu; organizasyon meselesi, kadro meselesi, yatırım meselesi. Kolay değil yine de biz bunu satma kararını aldıktan hemen sonra bunu satacağız, diye bir şey yok. Sadece bu iradenin önünü açacak bir karar; ama satılır satılmaz, satışa çıkarırız, çıkarmayız. Şu anda hemen düşüneceğimiz şeyler değil."

Tunç Soyer, 31 Mart yerel seçimleri sürecinde, özellikle AK Partililer tarafından, 2 dönem belediye başkanlığı yaptığı Seferihisar'daki arsa satışlarıyla ilgili eleştirilmişti. Soyer'in Seferihisar'da satışını yaptığı şu arsalar gündeme gelmişti:

● Sığacık 776 ada 1 parseldeki 62 bin 162 metrekarelik arsa 17.7 milyon liraya satıldı.
● 777 ada 23 parseldeki 56 bin 240 metrekarelik arsa 15 milyon 350 bin liraya satıldı.
● 1254 ada 1 parseldeki 92 bin 328 metrekarelik arsa 12 bin 926 liraya satıldı.
● 1258 ada 1 parseldeki 121 bin 612 metrekarelik arsa 11 milyon 565 bin liraya satıldı.
● 1299 ada 1 parseldeki 42 bin 278 metrekarelik arsa 6 milyon 341 bin 743 lira muhammen bedellerle ihale usulü satıldı.

Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün