Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Sayın Bakan İzmir'e bir gözatın

Belenbaşı'nda cami avlusundaki eğitimi gündeme taşıyan CHP'li Polat'a Milli Eğitim Bakanlığı, gerekli önlemin alındığını bildirmişti. Kış aylarına girdiğimiz şu an okulda manzara yine içler acısı. Birinci sınıflar konteynerda, 2, 3 ve 4. sınıflar ise cami müştemilatında eğitim görüyor. Tenefüsleri cami avlusunda geçiren öğrenciler, olmayan spor salonu ve kantini ise hiç aramıyor...

Sayın Bakan İzmir'e bir gözatın

YENİGÜN / İzmir’in Buca İlçesi Belenbaşı Mahallesi’nde yenilenmesi amacıyla yıkılan okulun öğrencilerinin konteynerlerde öğrenimlerine devam etmesini CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat TBMM gündemine getirerek soru önergesi verdi. Polat'ın soru önergesine Milli Eğitim Bakanlığı'ndan verilen cevap "Mevcut binanın yıkılıp yerine yenisi yapılıncaya kadar, eğitim öğretimin aksamaması ve öğrencilerin mağdur olmaması için mahalli ve yerel imkânlarla Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce gerekli önlemlerin alındığı" cevabı oldu.
Önlem alındığı bildirilen 60 öğrencisi bulunan Belenbaşı İlkokulu'naki durum ise öncekinden farklı değil. birinci sınıflar cami avlusundaki konteynerda, 2, 3 ve 4. sınıflar ise cami müştemilatında eğitim görüyor. Öğrenciler, sınıfları yok iken olmayan spor salonu, kantin gibi bölümleri ise hiç aramıyor, teneffüslerini cami avlusunda geçiriyor. 
Öğrencilerin lavabo ve tuvalet ihtiyaçlarını karşılayacağı WC'lerin olduğu ancak tam gün eğitim nedeniyle öğrencilerin kantin ihtiyaçları için evlerine ya da meydandaki bakala gittikleri belirtildi. 

POLAT: ÖDENEK YÜZDE 60 AZALDI
Bakanlığın bu cevabına karşı Polat, "alınan önlem müştemilat ve cami avlusuna kurulan konteynerlerde eğitim ve öğretime devam etmek midir?" sorusunu yöneltti.  
Polat şunları söyledi: Evlatlarımızın yeterli donanıma sahip okullarda öğrenim görmesini beklerken, cami avlularına kurulan konteyner ve müştemilata mahkûm edilmesi, Atatürk İlke ve İnkılapları doğrultusunda çağdaş bilim ve eğitim esaslarına aykırıdır. Ancak ne yazık ki bu vahim tabloyu gözler önüne serecek bir cevap geldi. Bakanlık verdiği lakayt cevapta Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinin nasıl kullanılacağı hakkında bilgiler vermiştir, öncelikle kendisine teşekkür ederiz. Bakanlık tarafından İzmir’e 2016 yılında 15.001.000 TL, 2017 yılında 22.745.000 TL, 2018 yılında 9.875.500 TL, 2019 yılında ise 9.807.500 TL büyük onarım ödeneği gönderilmiş. İzmir’e Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen ödenek son iki yılda yüzde 60 azalmış. Yani her 5 okuldan 3 ü bütçe yetersizliğinden dolayı yenilenemiyor. 


2018'DEN BERİ KONTEYNERDALAR
Mahalle Muhtarı İsmail İlhan, beldelerinde kamu binası olarak yalnızca okul ve caminin bulunduğunu, cami avlusundaki müştemilatta daha önce sağlık biriminin yer aldığını, okula yer açmak amacıyla sağlık ocağının kiralanan başka bir binada hizmet verdiği belirtti. 
Öğrencilerin 2018'den bu yana konteynerde eğitim gördüğü bilgisini veren İlhan, ayrıca yeni okul binasının inşaatının devam ettiğini yeni yarı döneme yetişmesinin beklendiğini söyledi.
Öğrencilerin lavabo ve tuvalet ihtiyaçlarını karşılayacağı WC'lerin olduğu ancak herhangi bir kantin olmamadığı öğrenilirken, okulun tam gün eğitim görmesi nedeniyle öğrenciler kantin ihtiyaçlarını öğle tatilinde evlerinden veya meydanda bulunan bakaldan karşıladıkları öğrenildi. Mevcudu ortalama 15 olan sınıfların yanı sıra aynı avluda okul öncesi eğitim de okul idaresinin bulunduğu yan sınıfta veriliyor. 
Okullarının yenilenmesi nedeniyle öğrencilerin, geçen eğitim döneminden bu yana cami bahçesindeki konteynerde eğitim görmesi tepkilere neden olmuştu. Mahalle sakinlerinden bazıları, cami ile aynı bahçedeki öğrencilerin cenaze törenlerinde tanık olmalarınını doğru bulmadıklarını ifade etti.


Yapımı uzayan iki okulun kaba inşaatının bittiği, içerideki ince işçiliğin de tamamlamak üzere olduğu öğrenilirken, Aralık ayının sonunda inşaat süresinin tamamen biteceği ve yarı yıl tatilinden sonra eğitime başlanacağı öngörülüyor. İki yeni binada 9'ar derslik olması planlanıyor. 18 dersliğin olacağı ilk ve orta okulda çevrede bulunan dört mahalleden de öğrencilerin eğitim göreceği beliritildi.

Next page

Gazete Yenigün