Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Sarıkamış Madran dağında anıldı...

Karda yürüyerek şehitleri andılar...

Sarıkamış  Madran dağında anıldı...

Karda yürüyerek şehitleri andılar

Aydın’ın Bozdoğan ilesinde Sarıkamış Şehitleri anısına Madran Dağı zirvesine yürüyüş düzenlendi. Yaklaşık 150 kişinin katıldığı yürüyüşte şehitler için saygı atışı yapıldı, saygı duruşunda bulunuldu ve dua edildi. 

 Kar yağışı altında 10 kilometrelik yürüyüşe Bozdoğan Kaymakamı Adem Can başta olmak üzere yediden yetmişe katılım gerçekleşti. Madran Dağı'nda kar altında yürüyüşlerini bu kez Sarıkamış Şehitleri anısına gerçekleştiren gruba Kaymakam Adem Can önderlik etti. Çok sayıda asker, polis, Orman İşletme Müdürlüğü çalışanı, öğretmenler, öğrenciler, esnaf, vatandaşlar ve memurlar yürüyüşe katılarak bayrak açtı. 

  DEV TÜRK BAYRAĞI TAŞINDI

  Dev Türk Bayrağı'nı yaklaşık 10 kilometre boyunca ellerinde taşıyan grup bir yandan da ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’, ‘Vatan sana canım feda’ sloganları attı. Bozdoğan Gençlik ve Spor Müdürlüğünün organizesinde sis ve hafif yağan kar altında zirveye tırmanışını sürdüren grup, ellerindeki Türk Bayraklarını sürekli salladı. Grupta bulunan yaşlı ve çocuklar nedeniyle yürüyüş düşük tempo tamamlandı. 10 kilometrelik yürüyüşün ardından Bozdoğan ilçe merkezine geçen grup, buradaki camide şehitler için okunan mevlit-i şerifi dinledi. İlçede yediden yetmişe bayrağını alan, Sarıkamış Şehitleri için yola koyuldu. 

  ASKERLERİN YEMEĞİNDEN YEDİLER

  104 yıl önce Sarıkamış’ta donarak şehit düşen atalarını anmak, onların anısını yaşatmak ve ruhlarına dua etmek için Aydın’ın en yüksek dağı olan bin 793 rakımlı Madran Dağı’nın karlı zirvesine sloganlar atarak yürüyen yaklaşık 150 kişi, zirvede askerlerin saygı atışının ardından saygı duruşunda bulundu. İstiklal Marşı'nı hep birlikte okuyan grup, şehitler için dua ettikten sonra tuzsuz çorba ve kuru ekmek yiyerek Sarıkamış Şehitlerinin yemeğinden tattı. Etkinliğe katılanlara lokma ikram edilmesinin ardından anma törenleri sona erdi. 

  "MEHMETÇİKLERİMİZE SELAM OLSUN"

  Etkinlik hakkında bilgi veren Bozdoğan Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Ahmet Keskin, “Ege’den, Ege’nin karlı dağlarından Sarıkamış Şehitlerimize ve tüm şehitlerimize, Afrin’deki, Cerablus’taki, Musul’daki, Kerkük’teki askerlerimize ve onların anısına bu yürüyüşü armağan ediyoruz. İstikamet Kızıl Elma ülküsü ile hareket eden tüm Mehmetçiklerimize buradan selam olsun” dedi.

  "EMANETLERİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ"

  Bozdoğan Kaymakamı Adem Can ise konuşmasında, “Tam 104 yıl önce Sarıkamış’ta Serhat boylarımızda, Allahuekber Dağları'nda vatan, millet mukaddesat uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizin anısına Madran Dağı’nda bin 793 rakamında yürüyüş yaptık. Vatandaşımızın ilgisi büyük oldu. İnşallah bu yürüyüşü geleneksel hale getirerek önümüzdeki yıllarda da gençlerimize bu ruhu aktarmaya çalışacağız. Bu vesile ile aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Onların aziz hatıralarını emanetlerine sahip çıkacağımıza namusumuz, şerefimiz üzerine söz veriyoruz” dedi.

 

Next page

Gazete Yenigün